İngilizce Öğrenmek İçin Dinlenebilecek Şarkılar

İngilizce Öğrenmek İçin Dinlenebilecek Şarkılar

  • 25.07.2024

İngilizce öğrenmek için şarkılar dinlemek, gündelik dili öğrenmeyi hızlandıran eğlenceli bir yöntemdir. İngilizce geliştiren şarkılar, öğrenmeye yeni başlayanlardan ileri seviyeye kadar her öğrenciye yardımcı olabilir. Film izlemenin aksine, şarkı dinlemek, geniş bir zamanı gerektirmez. Ortalama bir süresi bulunan kolay İngilizce şarkı listeleri oluşturarak, günlük öğrenme rutinini düzenleyebilirsin.

Müzik evrensel bir dil olsa da, bazı şarkılarda duyduğun İngilizce ifadeleri anlamak zor olabilir. Zor anlaşılan İngilizce şarkılar, birçok öğrencinin takip edemeyeceği kadar hızlı, kuralsız veya karmaşık sözlere sahiptir. İngilizce öğretici şarkılar, sözlerini kolayca takip edebildiğin ve dinlediğinde kulağına anlamlı gelen şarkılar arasında yer alır. Akılda kalıcı ve kolay İngilizce şarkılar listemizden beğenine ve seviyene uygun bir tanesini seçerek İngilizceni geliştirmeye başlayabilirsin.

İngilizce Öğrenmeye Yardımcı Şarkılar

İngilizce Öğrenmeye Yardımcı Şarkılar

Kendini müzik aracılığıyla İngilizce'ye maruz bırakmak, İngilizce'yi günlük rutininin bir parçası haline getirerek dinleme becerilerini geliştirmenin eğlenceli ve pratik bir yoludur (1). Yeni bir dil öğrenmeye başladığında, alışık olmadığın pek çok farklı ses duyarsın. Şarkı dinlemek ve söylemek aynı zamanda, İngilizcede farklı kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini öğrenmene yardımcı olabilir (2). Bununla birlikte, İngilizce şarkıları anlamak ve öğrenmek için yardımcı olacak birkaç ipucunu sıralayalım:

 

• Öncelikle, kulağına tanıdık gelen şarkı sözleriyle başlayabilirsin. Yeni bir İngilizce şarkı dinlediğinde, herhangi bir yardım almadan bazı sözcükleri anlayabilirsin. Bu durum, ilk dinlediğinde anladığın kelimeleri ve cümleleri not edip şarkının genel temasını anlamana ve diğer kelimeleri tahmin etmene yardımcı olabilir.

• Ana dili İngilizce olanlar dahi yeni bir şarkıyı ilk duyduğunda her kelimeyi anlamayabilir. Şarkıyı birden fazla kez dinlemen, her seferinde önceki dinlemende kaçırdığın kelimeleri, telaffuzu veya dil bilgisini yakalaman için sana bir şans daha kazandırır.

• Şarkıdaki kelimelerin çoğuna veya tamamına hakim olduğunda sözlerin anlamını öğrenmeye başlayabilirsin. Yazılı olsun veya olmasın her bir ifadenin sonraki ifadeye nasıl bağlandığını fark etmeye çalışabilirsin. Birçok şarkı sözünün şiirsel özellik taşıdığını unutmadan, metaforlarla gizlenmiş bir anlam olup olmadığını kontrol edebilirsin.

İngilizce şarkı sözlerini öğrenmek ve anlamak için sıraladığımız ipuçlarından da yararlanarak dil bilgisi, kelime bilgisi ve dinleme becerilerini geliştirmeye yardımcı İngilizce şarkı listemize göz atabilirsin (3).

Hello - Adele
Bu güçlü şarkı, yavaş başlaması ve anlaşılır sözleri nedeniyle İngilizce öğrenenler için ideal özellikler taşır. İngilizce öğrenmeye yeni başlayan biri için Adele'in net Londra aksanı, yeni kelimelere ve ifadelere alışmak için oldukça uygundur. 

And I Love Her - The Beatles
İngilizce öğrenmek için dinlenmesi gereken şarkılar listelerinde ilk sıralarda bulunan And I Love Her, The Beatles'ın klasik aşk şarkılarından biridir. Şarkılarda yer alan genel aşk teması, dinleyicilerin şarkıyla bağ kurmasını kolaylaştırabilir. “Bright are the stars that shine | Dark is the sky biçimdeki lirik sözleri şiirsel olmanın yanı sıra, İngilizce öğrenmeye yeni başlayanların dahi anlayabileceği basit seviyededir.

Every Breath You Take - The Police
Every Breath You Take, tekrarlı ve kolay anlaşılır İngilizce şarkılar arasındadır. Şarkının sözleri, birini çok seven ve her zaman onun yanında olmak isteyen bir kişi hakkındadır. Kafiyeli şarkı sözleri fonetik pratiğe izin verir (4). Ayrıca, bu İngilizce şarkıda dikkati çeken deyimler yer alır. Kalp ağrısı veya gönül yarası anlamına gelen “heartaches”, birinin hiçbir ipucu bırakmadan ortadan kaybolması anlamına gelen “lost without a trace” bunlardan birkaçıdır.

Thinking out Loud - Ed Sheeran
Ed Sheeran'ın bu romantik şarkısı, yavaş temposu ve tekrarlayan korosu nedeniyle İngilizce öğrenmeye yardımcı şarkılar arasında yer alır. Bu şarkı, aynı zamanda, emir kipini gözlemlemen açısından birçok örnek içerir.

Manic Mondays - The Bangles
Manic Mondays, biraz karmaşık ve kelime bilgisi İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar için biraz daha ileri seviyede olan bir şarkıdır. Günlük rutinleri özetleyen şarkı, günlük olarak kullanılan kelimeleri öğrenmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda, geçmiş zaman ile kurulan cümleleri görmen için de idealdir. 

Budapest - George Ezra
Orta seviye İngilizce bilenler için uygun bir şarkı olan, George Ezra'nın Budapest'i, pop yıldızının eşine bıraktığı her şeyin bir listesini sunar. Şarkının hızlı temposu, sana koşullu ifadeler için alıştırma yapma fırsatı verir. Aynı zamanda, yaygın kullanılan “I'd” kısaltmasına alışmana yardımcı olabilir. 

The Lazy Song - Bruno Mars
Bruno Mars'ın birkaç yıl önce hit olan şarkısı The Lazy Song, o gün herhangi bir iş yapmak veya evden çıkmak istemeyen birine odaklanır. Akılda kalıcılığı yüksek olan bu şarkı, İngilizce gelecek zamanı bol miktarda kullanır: “I'm gonna kick my feet up and stare at the fan.” Evde yapılan aktivitelere dair kelime dağarcığını geliştirmek için uygun içeriğe sahiptir. İngilizce öğrenirken dinlenecek şarkılar arasında popüler olan “chilling”, “my old man”, “being in your birthday suit”, “let everything hang loose” gibi argo sözcük ve deyimler içerir.

İngilizce şarkılarla çalışırken sözleri tahmin edebilir, karaoke yapabilir, şarkının sözlerini Türkçeye çevirebilir ve müzik videosunu izleyerek hikayeyi daha iyi kavramaya çalışabilirsin. Listelediğimiz kolay İngilizce şarkıları keşfederek önerdiğimiz egzersizlerden dilediğini deneyebilirsin. Oldukça zengin bir repertuvara sahip İngilizce müzik dünyasında seveceğin sayısız şarkıya ulaşabilir, İngilizce öğrenme sürecini daha eğlenceli bir hale getirebilirsin.

 

Kaynakça

http://ejournal.iainsurakarta.ac.id  (1)

https://www.academia.edu  (2)

https://www.researchgate.net   (3)

https://www.researchgate.net  (4)

İngilizce Öğrenmek İçin Dinlenebilecek Şarkılar

Benzer İçerikler