İkinci Yabancı Dil Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İkinci Yabancı Dil Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • 25.07.2024

Başka kültürlerden insanlarla etkili bir iletişim kurabilmenin yolu yabancı dil öğrenmekten geçiyor. Bu anlamda ikinci yabancı dil olarak hangi dili öğrenmeliyim diye düşünüyor olabilirsin. O dili öğrenmek isteme sebebin, kültüre yakınlık duyman ya da sadece kulağına hoş geldiği için olabilir. Belki de daha pragmatik bir yaklaşımla yeni iş ve seyahat fırsatlarıyla ilgileniyor da olabilirsin. İkinci bir yabancı dil öğrenmek istiyorsun ama hangisi olduğuna karar veremiyor musun? Öyleyse gel, ikinci yabancı dil seçiminde nelere dikkat etmen gerektiğine birlikte bakalım.

İkinci Yabancı Dil Nedir?

İkinci Yabancı Dil Nedir?

İngilizce ülkemizde en çok rağbet gören yabancı diller arasında ilk sırada yer alır.  Ana dilin olmayan ama eğitim, iş ve kültürel ilişkilerinde iletişim için kullanacağın ilk yabancı dilden sonra öğrendiğin yeni bir yabancı dil ikinci yabancı dil olarak tanımlanır. Almanca, İspanyolca ve Fransızca yabancı dil 2 örneği olarak verilebilir.

Dil seçimi yaparken öncelikle hedeflerini belirlemen gerekir. Ayrıca seçtiğin dile karşı ilgi duyman da önemlidir. Dil tercihleri giyim, sanat veya müzik zevkleri kadar bireyseldir. Öğrenmek istediğin dilin konuşulduğu filmleri izlemek, kendi dil tercihlerini yapmana yardımcı olabilir. Yeni bir dil öğrenmek ve konuşmak, sağladığı avantajların yanı sıra aynı zamanda son derece eğlencelidir. Ancak dil seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlardan bazıları:

• Dilin geçerliliği

• Zorluk seviyesi

İkinci yabancı dil öğrenmenin hayatına birçok ek getirisi olur. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

• İkinci bir dil öğrenmek ayrıca seyahat, yurt dışında eğitim veya çalışma fırsatlarına yeni kapılar açar. Yaygın kullanılan en geçerli yabancı diller arasından seçim yapman, ileride bir dizi nitelikli aday arasından kolayca ayırt edilebilmene yardımcı olur.

• Yeni insanlarla bağlantı kurabilmene imkân tanır.

• Problem çözme, eleştirel düşünme ve konsantrasyon becerilerini geliştirir.

• Kültürlerle doğrudan bağlantılı olan dil, iletişim kurabilmeni, o kültürün geleneklerini, sanatını ve tarihini anlamanı sağlar.

• Yeni bir perspektif kazanmana yardımcı olur.

• Ön yargılardan uzak karar vermeni kolaylaştırır.

• Konfor alanından çıkmanı sağlayarak kendine olan güvenini geliştirir.

• Bir dili daha rahat öğrenmene destek sağlar.

Sana en uygun dili seçmek zor olabilir. Seçenekleri daraltmanın yolu, ne istediğine karar vermek ve belirlediğin dillerin videolarını izlemekten geçer. Farklı bir dil öğrenmek sana yeni kapılar açar, birçok yönden fayda sağlar. Dil öğrenimi kültürel farkındalığı artırır ve farklı insanlarla iletişim kurmana olanak tanır.

Bilinmesi Gereken Diller Nelerdir?

Bilinmesi Gereken Diller Nelerdir?

Aynı anda 2 dil öğrenmek, çevrendeki dünya hakkında daha fazla farkındalığa sahip olmanı, istediğin hedeflere ulaşma şansının artmasını ve hayatında yeni iş fırsatlarına ulaşmanı sağlar. Peki ama hangi yabancı dil senin için en iyisi?

Öğrenilmesi gereken yabancı diller içerisinde ilk akla gelen elbette İngilizcedir. İngilizceden sonra en çok konuşulan dil, Avrupa'da İspanyolcadır. İnternet üzerinde ise, Almanca ve Rusça yaygın olarak kullanılır.

Peki, Almanca mı İspanyolca mı öğrenmelisin?  Almanca bilmenin önemi, ülkenin güçlü bir ekonomiye sahip olması ve iş konusunda fırsatların fazla olması sebebiyle büyüktür. Aynı zamanda dünyanın en eski düşünürlerinin Almanya'da yaşamış olması dil bilgisi, din ve felsefe çalışmalarında sana yardımcı olabilir. Bu konuda daha kapsamlı bilgi edinmek için İngilizce dışında öğrenilmesi gereken diller yazımızı da inceleyebilirsin.

İngilizceden sonra en geçerli dil kariyerini yönlendirmek istediğin alana ve bulunmayı planladığın yere göre değişiklik gösterebilir. İş hayatında yaygın olarak kullanılan ikinci diller, Japonca ve İspanyolcadır. Bu dilleri Fransızca, Almanca gibi diller takip eder. Fince, Japonca ve Korece gibi diller ise, Türkler için öğrenmesi en kolay diller arasındadır.

Çince dünyanın en zor öğrenilen dilleri sıralamasında ilk sırada yer alır. Genel olarak Asya dillerini kapsayan bu sıralamaya ait bazı diller aşağıdaki şekilde listededir:

• Arapça

• Japonca

• Korece

• Vietnamca

• Türkçe

• Tayca

Bu zor dillerin yanında ana diline ya da ilk öğrendiğin yabancı dile benzeyen diğer diller görece öğrenmesi basit diller olabilir. Örneğin, İspanyolca okunduğu gibi yazılması nedeniyle belki de öğrenilecek en kolay diller arasında yer alır. İspanyolcayı İtalyanca ve İsveç dili takip eder.

Sonuç olarak, sürekli gelişen dünya düzeninde 2 yabancı dil bilmek, küresel bakış açını değiştiren, hayatını olumlu yönlerden etkileyen ve birçok farklı açıdan avantaj sağlayan bir gerekliliktir. Sen de sana hangi ikinci yabancı dilin daha uygun olduğuna karar verdikten sonra çalışmalara başlayabilirsin.

Benzer İçerikler