Hem Yetişkinlerin Hem Gençlerin İzleyebileceği Anime Önerileri

Hem Yetişkinlerin Hem Gençlerin İzleyebileceği Anime Önerileri

  • 01.11.2022

Evde keyifli zaman geçirmenin birden fazla yolu var. Sakin bir köşede kitap okumak, bahçe düzenlemesiyle uğraşmak, mutfakta birbirinden farklı ve lezzetli tarifler denemek…Bu aktivitelerin hepsi çok keyifli fakat ev aktivitesi denildiğinde büyük küçük çoğu kişinin aklına ilk önce film seyretmek gelir. Kaç yaşında olursanız olun, keyif alacağınız bir filmle çok iyi zaman geçirebilirsiniz. Bu yazımızda son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız animeleri ele aldık. Ailecek keyifle izleyebileceğiniz anime önerilerini sizler için sıraladık.

İşe öncelikle anime kelimesini açıklayarak başlayalım. “Anime” Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde “Japon çizgi romanı mangaların televizyon, sinema vb. için filmleştirilmiş biçimi” olarak tanımlanır. Kimine göre çizgi film olarak düşünülen anime türü, günümüzde her yaşa hitap eden hikayeleriyle beğeni toplar. Filmler gibi, animeler de farklı türlerde karşımıza çıkar. Bu türlerden bazıları; polisiye anime, psikolojik anime, bilimkurgu anime, aksiyon animeleri, gerilim anime, macera anime, isekai animedir.

Anime Önerileri

Sizin için hem gençlerin hem yetişkinlerin dünyasında yer eden animelerden kısa bir liste hazırladık. İşte anime severlere ya da ilk defa anime izleyeceklere tavsiyeler:

Dragon Ball Z

Dragon Ball Z

Japon yapımı olan Dragon Ball Z, 1989-1996 yılları arasında yayınlanan anime serisi Dragon Ball’un devamı niteliğindedir. Animede önceki serideki olayların ardından büyüyen Son Goku ve arkadaşlarının maceraları konu edilir. Son Goku, bu yeni seride evlenmiş ve Son Gohun adından bir oğlu olmuştur. Goku, henüz 4 yaşındaki oğlunu bilim insanı olması için eğitmeye başlamıştır. Öte yandan Goku ve arkadaşlarını dünyanın üzerine çöken kötülükler beklemektedir. Ekip, animede dünyayı uzaylılardan, insanüstü yaratıklardan ve diğer kötülerden kurtarmaya çalışır. Hikaye, Goku’nun oğlu Gohan’ın başından geçenlerle ilerler. Dragon Ball Z anime serisi 13 yaş ve üzeri izleyiciler için uygundur.

Boku No Hero Academia

Boku No Hero Academia

Boku No Hero Academia yani Türkçe adıyla “Sıradan Bir Gencin Kahramanlık Hikayesi”, 2016 yılında ilk sezonuyla izleyici karşısına çıkan ve 2021 yılında 5 sezonu tamamlayan oldukça eğlenceli anime serilerindendir. Aksiyon komedi türünün örneklerinden biri olan animenin senaryosu Youseku Kuroda’ya, yönetmeliği ise Kenji Nagasaki’ye aittir. Anime, insanların normallikten çıkıp sıra dışı bir şekilde değiştiği dönemi konu alır. Bu dönemde her çocuk özel bir güçle doğar. Çocuklar belli bir yaşa geldiğinde içlerindeki özgünlük ortaya çıkar. Bazı insanların ise özgünlüğü yoktur ve bu insanlar özel güce sahip insanların zorbalığı altında yaşar. Animede gücü olanların mesleği kahramanlıktır. Dolayısıyla kahramanlığın sıradan bir meslek olduğu bir animeyle karşı karşıyasınız. Animenin ana kahramanı olan ve dünyanın en büyük kahramanı olan All Might gibi olmak isteyen Izuku Midoriya da özgünlüğünün ortaya çıkacağı yaşını bekler. Doktorun kendisine özgünlüğü olmayan sıradan bir insan olduğunu söylemesiyle hayal kırıklığı yaşar. Bundan sonra okulda karşılaştığı zorbalıklarla her şey daha da zorlaşır. Izuku, bir gün okuldan dönerken bir saldırıya şahit olur. Kendini tutamaz ve saldırgan olan canavara karşı savaşmaya başlar. Bu sırada All Might görünür ve onun da yardımıyla canavar saldırısı son bulur. All Might bu cesur çocuktan etkilenir ve ona destek olur. Böylece Izuku bir kahramanlık okulu olan UA High okuluna kayıt olur. Böylece olaylar gelişmeye başlar. Keyifle seyredebileceğiniz Boku No Hero Academia, 13 yaş üzeri izleyici kitlesine hitap etmektedir.  

One Peace

One Peace

Manga dünyasının en beğenilen serilerinden biri olan One Peace, 1999 yılında yayınlanmaya başlamıştır. Aksiyon, fantastik, komedi, macera, dram gibi farklı türlerde sınıflandırılan anime, Monkey D. Luffy’nin maceralarını konu alır. Dünyadaki her şeyi elde eden Korsanlar Kralı Gold Roger, idam edilirken sahip olduğu tüm varlığın Grand Line’da olduğunu söyler. Bunun üzerine Kralın servetine ulaşmak isteyen herkes Grand Line’a doğru yola çıkar, ancak hem hedefe ulaşmak hem de burada hayatta kalabilmek zordur. Çocuk yaşlardan beri korsan olmak isteyen Monkey Luffy de rüyasının peşinden gitmeye çalışır. Rüya, kimsenin henüz bilmediği ve One Piece adı verilen hazineyi ele geçirmektir. Üstelik Luffy, istemeden Akumo No Mi adı verilen şeytan meyvesini yemiştir. Animeye konu edilen 3 farklı şeytan meyvesi vardır. Bu meyveleri yiyenler özel güçlere sahip olmakta buna karşılık asla yüzememektedir. Luffy’nin kazara yediği Akumo No Mi de, onu lastik bir çocuğa çevirmiştir. Lastik çocuk, One Piece’in peşinde denizi aşmak ve ekibiyle birlikte Grand Line’a ulaşmak için tehlikeli maceraya atılır. Animede korsan olma hayali kuran Luffy’nin başından geçenleri keyifle izleyebilirsiniz. One Peace’in 13 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için uygun olduğunu da belirtelim.

Detective Conan

Detective Conan

2016 yılında yayınlanmaya başlayan Detective Conan, hem sürükleyici hem eğlenceli bir anime serisidir. Anime, lise öğrencisi olan Shinichi Kudo’nun maceralarını konu alır. Kudo genç yaşına rağmen birçok olayı çözmüştür. Bir gün kız arkadaşı bir parkta şüpheli biri tarafından bayıltılır. Siyahlar içindeki adam bulunduğu yer dolayısıyla silah kullanamaz ancak Kudo’yu öldürmek için ona daha önce denenmemiş bir zehirli bir hap içirir. Bu hap siyahlar içindeki adamın bağlı olduğu organizasyon tarafından geliştirmiştir. Sonuçları bilinmeyen hap Kudo’yu öldürmek yerine onu fiziksel olarak ilkokul çocuğu boyutlarına getirir. Bundan sonra Kudo tüm zamanını kendisini bu hale getiren kişileri bulmaya ve bu kişilerin ailesine zarar vermesini önlemeye adar. Bu aşamada adını da değiştirerek Edogawa Conan olarak anılmaya başlar. Bu keyifli anime 13 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için uygundur.   

Daha önce anime izlemediyseniz, ön yargınızı bir kenara bırakmanın tam zamanı. Ailecek keyif alarak izleyebileceğiniz ve üzerinde konuşabileceğiniz animeler saymakla bitmez. Daha fazla öneri isteyenler için listenin geri kalanını aşağı bırakıyoruz.

 

  • Naruto: 2002-2007 yılları arasında yayınlanan animede içine şeytan tilki mühürlenen ve bu nedenle kötü davranılan Naruto isimli bir bebeğin başından geçenler anlatılır. (13 yaş ve üzeri izleyici kitlesi)
  • 5 Toubun No Hanayome: 2019 yapımı animede Fuutarou Uesugi’nun maceraları işlenir. (13 yaş ve üzeri izleyici kitlesi) 
  • Agressive Retsuko: 2018 yılında yayınlanmaya başlanan komedi türündeki Agressive Retsuko, işinden sıkılan Kızıl Panda Retsuko’nun gündelik zorlukların üstesinden nasıl geldiğini anlatır. (13 yaş ve üzeri izleyici kitlesi)

  

Anime dünyasında her zaman keşfedecek yeni şeyler var. Bu dünyaya girdikten sonra çıkmak istemeyeceksiniz. Farklı film türlerindeki diğer önerilerimiz için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler