Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

  • 15.06.2024

Değişen dünya koşulları ve hayatımıza hızla entegre olan teknolojinin pek çok alanda olduğu gibi meslek kollarında da büyük dönüşümler gerçekleştirmesi kaçınılmaz oluyor. Her geçen gün koşulların yeniden şekillendiği çağımızda, neler olacağını tam olarak kestiremesek de gelecekteki meslekler hakkında öngörüde bulunmak mümkün.

Mesleklerin değişimini etkileyen tek unsur teknoloji değil. Kültürel, ekonomik ve bilimsel unsurların da bu değişim üzerinde payı bulunuyor. Peki, sen ne olmak istediğini sorduklarında hangi mesleği söyleyeceğine karar verebildin mi? Bu kararında sana yardımcı olabilecek geleceğin mesleklerine birlikte göz atalım.

Yeni İş Trendleri Alarm Veriyor

Toplumlar geçmişten günümüze kadar var olanların üzerine yenilerini ekleyerek, değişime ve dönüşüme uğrayarak gelmiştir. Değişimin en net görüldüğü alanlardan biri de iş kollarıdır. Günümüzde henüz adını duymadığımız, duysak da yabancısı olduğumuz yeni iş kolları oluştu ve oluşmaya da devam ediyor. Geleceği olan meslekler için teknoloji ve yapay zekaya yatırım yapanların öne çıkacağı tahmin ediliyor. Öyleyse zamanda bir yolculuk yapalım ve bizi bekleyen mesleklerin neler olduğuna bir göz atalım:

3D Üretim Mühendisi

3D Üretim Mühendisi

Bilgisayar verilerini somut gerçekliğe dönüştüren 3D yazıcıların tüm evlere girmesi planlanıyor. Bu durumda gelecekte aranan kişilerden biri olmak için yapman gereken 3D yazıcılar üzerinde uzmanlaşmak olabilir. Sağlıktan üretime, tekstilden tasarıma kadar pek çok alanda kullanılması öngörülen 3D yazıcıların geliştirilmesi, kurulumu ve denetimi gibi görevler için 3D üretim mühendislerine ihtiyaç duyulabilir.

Nöropazarlama Uzmanı

İnsanların alışveriş ve tüketime yönelik tutumlarını incelerken geleneksel pazarlama yöntemlerinden uzaklaşıldığı görülüyor. İnsan beynine yapılan yolculuk diyebileceğimiz nöropazarlama, günümüzde uygulanmaya başlasa da gelecek meslekleri arasında kendine çok daha fazla yer açacağı düşünülüyor.

Yapay Zeka Mühendisliği

Yapay Zeka Mühendisliği

Yapay zekanın iş hayatı üzerindeki etkinliği arttıkça bu alanda yeni rollerin ortaya çıkacağı düşünülüyor. Yapay zeka hayatın birçok alanında yayılmaya devam ederken bunun verimliliğini ölçümlemek ve kontrolünü gerçekleştirmek ise insan gücü gerektiren bir eylem olacak. Yapay zeka mühendisleriyle birlikte veri dedektifleri, sanal terziler, IoT uzmanları gibi yeni mesleklerin olacağı da düşünülüyor.

İklim Mühendisi

Çeşitli faktörlerden dolayı küresel bazda meydana gelen iklim felaketleri ivme kazanarak devam ediyor. Bu da beraberinde iklim bilimine olan ihtiyacı artırıyor. İklim felaketlerinin her seferinde daha da kötüleşerek yaşanması iklimleri inceleyen ve çözüm yolları sunan iklim biliminin önemini ortaya çıkarıyor. Dolayısıyla iklim mühendisliği geleceğin en iyi meslekleri arasında yer almaya aday.

Geleceğin meslekleri bunlarla sınırlı değil tabii ki. Şimdi senin için adını belki de hiç duymadığın meslekleri sıralamaya devam ediyoruz:

• Aktüerya Uzmanı
• Epidemiyolog
• Robot Koordinasyon Uzmanı
• Akıllı Şehir Uzmanı
• Biyometrik Yüz Okuma Uzmanı
• Giyilebilir Teknoloji Tasarımcısı
• UX Tasarımcısı
• Etik Uzmanı
• Blockchain Mimarları ve daha nicesi.

Yeni nesil meslekler arasında birçok sektör yer alıyor. Bu sektörlerde gelişmeler devam ettikçe yetkin personel istihdamına olan ihtiyaç da artmaya devam edecek. Düşünen ve harekete geçen bireylerin kazandığı bu çağda kimsenin göremediğini görerek gelecek için kendine bir yer açabilirsin.

Benzer İçerikler