Finlandiya Eğitim Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Finlandiya Eğitim Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • 15.04.2024

Finli öğrenciler, ödev ve sınavı minimumda tutan, müziğe, sanata ve açık hava etkinliklerine büyük önem veren bir müfredatla uluslararası değerlendirme testlerinde akranlarının çoğundan daha yüksek puanlar alıyor. Öğrencilerine üst düzey özgürlük ve eşitlik sağlayan Finlandiya'nın eğitim sistemi, yoğun rekabetin yaşandığı PISA gibi uluslararası sınavlarda üst sıralara nasıl yükselebiliyor?(1) Bu sorunun cevabını sen de merak ediyorsan, Finlandiya eğitim modeline birlikte göz atabiliriz.

Aslında sorunu cevabı çok da karmaşık değil. Finlandiya eğitim sistemi, her şeyden önce öğretmenlerine güveniyor. İşlerine son derece bağlı, yüksek lisans seviyesinde eğitimli öğretmenler, eğitim ortamının temel koşulunu oluşturuyor. Fin eğitim sistemini sadece eğitimciler yönetiyor. Finlandiya eğitim sisteminin merkezinde yer alan diğer önemli kavram ise: Eşitlik.

Finlandiya'nın En İyi Eğitim Sistemine Sahip Olmasının Nedenleri

Finlandiya'nın En İyi Eğitim Sistemine Sahip Olmasının Nedenleri

Finlandiya'da, öğrenciler için lise sonunda yapılan bir sınav dışında, zorunlu standartlaştırılmış sınav ve test bulunmuyor. Her okul aynı olanaklara sahip olduğu için öğrenciler, okullar veya bölgeler arasında sıralama, karşılaştırma veya rekabet yaratılmıyor. Son derece yetkin öğretmenlerle çalışan Fin eğitim sistemi, erken çocukluk eğitiminin temel önemini kabul ediyor ve kendi ihtiyaçlarını ele alması için her okula özerklik tanıyor. Tüm öğrenciler için tek tip ve ücretsiz eğitimi -yemek, ulaşım ve okul malzemeleri dahil- garanti ediyor. Sonuç olarak, köyde ya da şehirde yaşayan bir çocuk aynı kalitede eğitim alma şansına sahip oluyor.

Finlandiya'nın dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip olmasının önemli nedenleri arasındaki dikkat çekici diğer unsurlar ise şunlar (2):

 

 • 1970'ten bu yana geliştirilen Finlandiya eğitim sistemi, öğrencilere aşamalı olarak yaşam becerileri kazandırmak mottosuyla tasarlanıyor (3). 
 • Finlandiya, mükemmellik yerine eşitliği vurgulayan bütünsel bir eğitim ve öğretim ortamı planlıyor.
 • Akademik yolculuklarına yedi yaşında başlayan Finli çocuklar, ilkokul öncesinde ise serbest akışlı bir öğrenme metoduyla eğitim alıyor.
 • Finlandiya eğitim sistemi temel bilgileri kendi hızlarında öğrenmeleri için öğrencilere gerekli zamanı ve ortamı sağlıyor.
 • Öğrenciler, öğretmenleri tarafından oluşturulan bir sistemle bireysel olarak notlandırılıyor.
 • Öğretmenler, Finlandiya'daki doktorlar ve avukatlarla eşit statüde kabul ediliyor.
 • Yalnızca uzman eğitimcilerin yüksek lisans derecesine sahip olanları öğretim pozisyonlarına atanabiliyor. 
 • Öğretmenlerin gelişimini takip etmek üzere her öğretmene bireysel bir müdür atanıyor.
 • Öğrencilere iş birliği ve ekip becerileri aşılayan okullar, rekabet yerine takım çalışması geliştirmeye odaklanıyor.

Finlandiya’nın Eğitim Sisteminin Temel Unsurları

Finlandiya’nın Eğitim Sisteminin Temel Unsurları

Finlandiya eğitim sistemini benzersiz kılan özelliklere birlikte göz atalım. 

 

 • Öğretmen-öğrenci ilişkisini önemseyen Finlandiya eğitim sistemi, her öğrencinin eğitime başladığı ilk altı yıl boyunca aynı öğretmenle çalışmasını destekliyor. 
 • Fin öğretmenler her gün yaklaşık dört saat sınıfta ders verip haftada iki saatlerini mesleki gelişime ayırıyor.
 • Öğrenciler haftada sadece yirmi saatlerini okulda geçiriyor.
 • Finlandiya'daki her öğrenci iki ya da üç dil konuşabiliyor.
 • Öğrenciler okullarda fırıncılıktan endüstriyel işlere, müzikten şiire farklı alanlarda eğitim alabiliyor.
 • Her öğrenciye özel ihtiyaç ve gereksinimlerine uygun özel hizmetler sunuluyor.
 • Okuldaki her kırk beş dakikalık ders saati, on beş dakikada bir boş zaman aktivitesi ile bölünüyor.
 • Neredeyse hiç ödev verilmeyen Finlandiya eğitim modelinde öğrenciler, verilen tüm görevleri okul saati içinde tamamlayabiliyor.
 • Öğrenciler, yüksek eğitim seçiminde meslek okulları, üniversite veya staj programları gibi profesyonel seçenekler arasından tercih yapılabiliyor (4). 

 

Gelişmiş birçok ülke gibi eşit eğitim fırsatını vurgulayan Finlandiya'da eğitim sistemi sayesinde çocuklara ve gençlere yaşam becerileri ve temel disiplinlerin önemli bilgileri kazandırılıyor. Bilgilenmenin ardından gelen aşamada; deney yapıp, keşfetmek ve kendi fikirlerini geliştirmeleri için gereken özgürlük sağlanıyor. The Economist tarafından dünyanın en mutlu ve müreffeh ülkelerinden biri seçilen Finlandiya, aynı zamanda herhangi bir alanda kaliteli eğitim almak için en çok tercih edilen ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. 

Kaynaklar:

https://data.oecd.org    

http://serd.artvin.edu.tr   

http://www.niassembly.gov.uk  

https://minedu.fi/documents     

 

Benzer İçerikler