Fibonacci Sayısı Nedir?

Fibonacci Sayısı Nedir?

  • 02.09.2022

Matematikte Fibonacci sayısı her sayının kendinden önce gelen 2 sayının toplamı ile elde edilen bir diziye ait sayıları temsil eder. Fibonacci sayı dizisi kısaca Fibonacci dizisi olarak tanımlanır. Sayı dizisi çoğu kez matematikçiler tarafından 0 ve 1’den başlatılsa da, bazı matematikçiler seriyi 1 ve 1’den ya da 2 ve 2’den başlatırlar. Sen de Fibonacci sayısının ne olduğunu merak ediyorsan detayları birlikte öğrenelim.

Fibonacci Nedir?

Fibonacci deyimi matematikte,  ilk iki terimi 1 ve 1 olan  1, 1,2,3,5,8,13 … sonsuz  diziliminde yer alan sayıların her biri için kullanılabilen bir  isimdir.  İlk iki terim 1 ve 1 olarak alındıktan sonra diziye eklenen her rakam kendinden önce gelen 2 rakamın toplamıdır.

Fibonacci Ne Demek?

Fibonacci Ne Demek?

1838’de Fransız-İtalyan tarihçi Guillaume Libri tarafından türetilen en önemli kavram Fibonacci ismidir. Filius Bonacci kelimelerinin kısaltılmış halidir. Filius Bonacci, Bonacci’nin oğlu anlamına gelir.

Fibonacci dizisi ilk kez Leonardo Pisano Bogoso (Fibonacci) adlı bir İtalyan matematikçi tarafından bulunmuştur. Fibonacci sayı dizisi Liber Abaci’de  anlatılan haliyle öncelikle Hint-Arap dünyasında kendine bir yer edindi. Daha sonra 1202 yılında yazılmış aritmetik hesaplama kitabı Liber Abaci’de tanımlanmış olan Fibonacci sayı dizisi Avrupa’ya tanıtıldı.

Fibonacci Sayıları Nedir?

Fibonacci sayıları tam sayılardan oluşan bir dizidir. Fibonacci dizisinin ilk 16 rakamı şunlardır:

Ø  F1=1

Ø  F2=1

Ø  F3 = 2

Ø  F4=3

Ø  F5=5

Ø  F6=8

Ø  F7= 13

Ø  F8=21

Ø  F9= 34

Ø  F10=55

Ø  F11= 89

Ø  F12 = 144

Ø  F13= 233

Ø  F14= 377

Ø  F15= 610

Fibonacci formülü aşağıda belirtildiği şekilde düzenlenmiştir. Fibonacci kullanımı sırasında F 0=0 ,F1= 1 olarak kabul edilir. F N hesaplamasını yapmak için aşağıdaki formüle uymalısın:

Ø  FN= F N-1+ FN-2  

Fibonacci formülü uygulamasında ana kural N’in 1’den büyük olmasıdır.

Bilimde Fibonacci Kullanımı

Bilimde Fibonacci Kullanımı

Finans biliminde fibonacci oranı piyasadaki destek ve direnç seviyelerinin belirlemek için uygulanan teknik analiz yönteminin tanımdır. Ekonomik hesaplamaları yapılırken Fibonacci oranları ile Fibonacci düzeltme tahmini oluşturulur. Fibonacci oranları yorumlanırken % 0 geri çekilmenin başlangıcı kabul edilir. %100 ise hareket başlamadan önce tespit edilmiş orijinal fiyatın piyasaya geri dönüşü anlamını taşır.

Fibonacci oranları ticaretin gelişebileceği olası alanları belirten kılavuzlar olarak kabul edilebilir. Ürüne ait fiyat, Fibonacci seviyesinde hareket başlamadan önce teyit edilmelidir.

Fibonacci dizisi çok özel bir düzenlemedir, pek çok aritmetiksel, matematiksel ve geometrik özelliği bünyesinde barındırır. Fibonacci sayı dizisi; bilgisayar veri yapılandırılmasında, sıralama algoritmalarında, finans mühendisliğinde, ses sıkıştırma, mimari ve diğer mühendislik dalları da dahil olmak üzere pek çok alanda yaygın olarak kullanılır. Sen de Fibonacci sayısının hangi alanlarda kullanıldığını detaylı bir şekilde araştırarak, bilgi dağarcığını geliştirebilirsin.

Benzer İçerikler