Evde Yapabileceğiniz Kolay ve Eğitici Oyuncak Fikirleri

Evde Yapabileceğiniz Kolay ve Eğitici Oyuncak Fikirleri

  • 12.06.2024

Küçük çocuklar ve okul öncesi çocuklar mağazalarda satılan parlak, gösterişli oyuncaklara bayılsalar da yalnızca bir veya iki basit işlevleri olduğu için bunlardan hızla sıkılıp bir kenara atarlar. El yapımı kolay oyuncaklar ise geri dönüştürülmüş ürünler kullanılarak bir araya getirildikleri için hem az maliyetli hem de eğlencelidir! Siz de çocuklarınızla birlikte evde oyuncak yapabilir böylelikle kaliteli zaman geçirirken aile bütçenize de katkı sağlayabilirsiniz. Gelin evde yapılabilecek oyuncakların neler olduğuna birlikte bakalım.

Evde Eğitici Oyuncak Nasıl Yapılır?

Evde Eğitici Oyuncak Nasıl Yapılır?

Çocuklarınızla birlikte evde basit oyuncak yapımı için nasıl ve nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O halde evde yapılabilecek oyuncaklar için sizi harekete geçirecek bazı ilham verici fikirlere birlikte göz atalım. İşte çocuğunuzun büyük bir zevkle oynayacağı el yapımı oyuncak önerileri:

Oyuncak fasulye torbaları: Arta kalan veya kullanmadığınız kumaşlarınız varsa bunlardan küçük fasulye torbaları yapabilirsiniz. Üzerlerine harf, rakam, geometrik şekiller hatta hayvan resimleri dikebilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte hayal gücünüzün sınırlarını dilediğiniz gibi zorlayabilirsiniz.

Teneke kutulardan bowling: Konserve kutuları boyayın ve istediğiniz gibi üst üste koyun. Sonra onları bir top ile devirmeye çalışın. Böylece çocuklarınız eğlenirken sayı sayma ve skor tutmayı öğrenebilirler.

Şişe kapaklarından ve bebek bezi kutusundan alfabe canavarı: Her bir pet şişe kapağına bir harf yazın. Bebek bezi kutusunun açıldığı kısım canavarın ağzı olabilir. Bu sayede çocuğunuz alfabeyi öğrenmek için canavarı beslerken sırasıyla harf alıştırması yapabilir.

Keçe dinozor peluş: Bu oyuncak özellikle dinazorları seven çocuklar için mükemmel bir seçenek olabilir! Çocuğunuz kendi yaptığı dinozorla oynayabilir. Keçe ile aynı zamanda kedi ve lama pelüşleri yapamayı da deneyebilirsiniz.

Rol yapma oyuncakları: Saatlerce oyun oynayabileceğiniz kendi oyun setinizi yapabilirsiniz. Boş sayfalara meyve, sebze, yemek, hayvan, araba gibi aklınıza gelen istediğiniz oyuncağı çizerek somutlaştırabilirsiniz.

Hayvanlar alemi kuklaları: Bu oyuncak çocuklara en sevdikleri hayvanların seslerini taklit ederek eğlenceli anlar yaşama fırsatı sunabilir.

Çocuklarınızla evde kolay oyuncakları birlikte yapmanız mağazadan satın alınan oyuncaklar kadar etkili ve eğlenceli olabilir. Ayrıca, çocuklar basit oyuncak yapımı sürecinin bir parçası olabilir. Örneğin; oyuncak parçalarının renklerini, biçimlerini seçebilir ve malzemelerin yeni bir şey yapmak için nasıl bir araya geldiğini öğrenebilirler. Evde eğitici oyuncak yapımı sayesinde hem çocuğunuzun  yaratıcı dünyasını zenginleştirebilir hem de eğlenirken öğreten aktiviteler yapabilirsiniz. Kolay oyuncak yapımı boyunca çocuklarınız zihin dünyalarını geliştirecek stratejiler oluşturabilir, fikirler üretebilir ve yeni şeyler deneme fırsatı bulabilir. Tüm bunları yaparken çocukların boş vakitlerini kaliteli bir şekilde vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. 

Benzer İçerikler