Etkili Bir Sunum Nasıl Hazırlanır?

Etkili Bir Sunum Nasıl Hazırlanır?

  • 12.06.2024

Sunumlar, bir konuyu ya da bir görüşü dinleyicilere anlatmanın en pratik yollarından biri olarak kabul ediliyor. Çeşitli görseller, grafikler ve hatta videolar ekleyerek hazırlanan sunumlarla bilgi, görüş ve öneri paylaşımı daha etkili hale geliyor.  Bir topluluğa etkileyici bir sunum yapmak için sunumun hazırlık aşamasında bazı kritik noktalara dikkat etmek gerekiyor. İlk adımda sunum planını çıkarmak önem taşıyor. 

Peki sunum planı neden önemlidir ve sunum nasıl yapılır? Bu soruların cevaplarına ve etkili bir sunum hazırlamak için dikkat edilmesi gerekenlere birlikte bakalım. 

Sunum Nedir?

Sunum Nedir?

“Sunum nedir?” sorusu belli bir konuda bir gruba konuşma yapmak ve bu konuşmayı görsellerle destekleyerek daha anlaşılır ve ilgi çekici hale getirmek olarak cevaplanabilir. Bu konuşmaya dinleyicilerin dikkatini çekmek amacıyla renkli ve çeşitli görseller içeren slaytlar eşlik eder. Böylece toplulukta bulunanlar bir taraftan sunum yapan kişiyi dinlerken, diğer taraftan da argümanlarını slaytlarından takip edebilir. Bu noktada akıllara  “Slayt nasıl hazırlanır?” sorusu gelebilir. Bunun için temel düzeyde bilgisayar bilgisi yeterlidir.

Sunum Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sunum Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Slayt hazırlama uygulamalarını kullanarak sen de kısa sürede bir sunum şablonu oluşturabilirsin. İşte sunum hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler:

• Sunum yapılacak konular gereksinimlerine bağlıdır. Konuya karar verdiğinde öncelikle araştırma yapman gerekir. Araştırma yapmak “Powerpoint sunum nasıl hazırlanır?” sorusunda kilit noktadır. Etkili bir sunum planı hazırlamak ve ilgi çekici bir sunum yapmak için konuyla ilgili gerekli tüm bilgilere hakim olman gerekir. 

• Araştırmanı tamamladıktan sonra sunum taslağını oluşturmalısın. “Sunum hazırlama nedir?”, “Profesyonel sunum nasıl hazırlanır?” sorularının yanıtındaki en önemli noktalardan biri de taslak hazırlamaktır. Taslağı oluştururken göz önünde bulundurulması gerekenlerin başında ise dinleyici kitlesi gelir. 

• Taslak hazırlamak zamanı planlamak için de yol göstericidir. Sunumunun ne kadar süreceğini şansa bırakmamalı ve taslak üzerinden hangi bölüme ne kadar süre ayıracağına karar vermelisin.

• Sunumunu hazırlarken slaytlarının çok kalabalık görünmemesine, çok fazla yazı içermemesine özen göstermelisin. Mümkün olduğunca tanımlayıcı anahtar kelimeler kullanmak, rahat görülebilecek font ve punto tercih etmek ve yazıları renkli görsel ya da videolarla desteklemek etkiyi artırır.

• Sunumunda verilerden yararlanmak, kaynak göstermek, varsa araştırmalara atıfta bulunmak dinleyicileri ikna etmene yardım eder. Ayrıca sunumunda örneklerden de faydalanabilirsin.

• Sunumun tasarımını hafife almamalısın. Etkili bir giriş, tüm konuyu özetleyen ve önemli noktalara değinen bir sonuç sunumunu daha güçlü kılar. Giriş kısmında sunum boyunca hangi konulara değineceğine yer verebilir ve dinleyicileri konuya hazırlabilirsin. Girişten sonra ana bölümü alt başlıklara ayırarak takibi kolaylaştırabilirsin. Sonuç bölümünde ise yine kısa ifadelerle sunumun en çarpıcı noktalarını listeleyebilirsin. Tasarımda slaytlarda kullanılan harflerin aynı font ve puntoda olmasına da dikkat etmelisin. 

• Başarılı bir sunum yapmanın belki de en önemli aşaması pratik yapmaktır. Slaytlarını hazırladıktan sonra ayna karşısında ya da varsa bir arkadaşına sunum provası yapabilirsin. Pratik yapmak, eksikliklerini görmene yardımcı olur. Ayrıca pratik yaparak zaman planlamanı da kontrol etme şansı bulabilirsin.

“Etkili sunum nasıl hazırlanır?” ya da “Doğru sunum nasıl yapılır?” gibi soruların yanıtı aslında hiç karmaşık değil. Sen de iyi bir araştırma sonrasında sunum planı yaparak ve plana uygun sade ve anlaşılır slaytlar hazırlayarak başarılı bir sunum yapabilirsin. 

Benzer İçerikler