Eskrim Sporunun Çocuklara Faydaları Nelerdir?

 • 18.08.2022

Fiziksel satranç olarak da nitelenen eskrim sporu, oldukça eğlenceli ve yararlı bir aktivitedir. Hem hücum hem de savunma hamlelerinde rakipten gelen ipuçlarını okumak, zihinsel çeviklik gerektirir. Eskrim, tenis gibi bireysel bir sporun unsurlarını futbol gibi bir takım sporu ile birleştirir.

Hem zihni hem de bedeni meşgul eden bu strateji oyunuyla çocuklar, sportmenlik, öz disiplin, hızlı refleksler ve bağımsız olarak rekabet yeteneği kazanabilirler. Siz de çocuklar için eskrim sporu faydalarını merak ediyorsanız, gelin birlikte bakalım.

Çocuklar için Eskrimin Faydaları

Çocuklar için Eskrimin Faydaları

Eskrim öğrenmek, çocuğunuzun mutlu ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için çok çeşitli faydalar sağlar. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

 

 • Eskrim, çocuğunuzun stratejik düşünmesini ve akademik disiplinini geliştirmesine yardımcı olur. Eskrimde rakibin her hareketi bir tepki yaratır. Bu da çocuğunuzun stratejik düşünme yeteneği kazanmasına destek sağlar.
 • Eskrim sadece becerinin önemli olduğu bir spordur. Eskrimcilerin sahip oldukları becerilerle kendilerinden çok daha güçlü rakiplere karşı müsabakaları kazandıkları görülür. Bu da çocuklarda güveni artırmak için harika bir araçtır. Eskrim sporu hem savunmada hem de hücumda cesur hamleler ve öz güven gerektirir. 
 • Eskrim, çocukların sadece yerel düzeyde değil, ulusal ve uluslararası düzeyde de rekabet edebilecekleri birkaç spordan biridir. Eskrim idolleriyle etkileşime girmek ve bulundukları yerin dışında rekabet etmek, çocuğunuz üzerinde çok olumlu bir etki yaratabilir ve sosyal çevresinin genişlemesine katkıda bulunur.
 • Eskrimcilerin rakiplerini geride bırakmak ve hata yapmaktan kaçınmak için kendi duygularını kontrol edebilmeleri gerekir. Kendi duygularıyla baş edebilmek, özellikle diğer çocuklarla etkileşim söz konusu olduğunda, çocuğunuza hayatının birçok alanında yardımcı olabilecek bir yaşam becerisi kazandırır. Aynı zamanda bu durum öz kontrol, stres, öfke ve hayal kırıklığını sağlıklı rekabete dönüştürmek için bir araç görevi görebilir.
 • Futbol veya jimnastik gibi diğer sporlarla karşılaştırıldığında, eskrim oldukça düşük bir yaralanma oranına sahiptir. Eskrimin amacı diğer eskrimciye vurmak değil, sensörler tarafından algılanan skoru elde etmektir.
 • Eskrim hızlı oynanması gereken bir spor olduğu için çocuğunuz içgüdülerine güvenerek çabuk karar vermeyi öğrenir. Eskrim tam olarak çocukların büyümesi için ihtiyaç duyduğu türden bir meydan okuma sunar.
 • Bir eskrim maçı izlediğinizde, eskrimcilerin sürekli hareket ettiğini görebilirsiniz. Bu hareketlilik, iyi bir kardiyo egzersizidir. Şeritte ileri geri hareket etmek, hamleler yapmak çocuğunuzun aynı zamanda egzersiz yapmasına ve dayanıklılığını artırmaya yardımcı olur.
 • Eskrim benlik saygısını artırır. Bağımsız sporlar çocukları daha öz güvenli yapar. Çocuğunuz bu spor sayesinde yalnız çalışmayı ve kendi başarılarının veya başarısızlıklarının sorumluluğunu almayı öğrenebilir.
 • Çocuklar kasları yorulduğunda daha iyi uyur, bu da ödev ve ders saatlerinde daha iyi odaklanmaya destek olur. Eskrim sırasında yapılan egzersizler, aynı zamanda zihinsel netlik sağlar.
 • Eskrim yapan çocuklar, durumları analiz etmeye ve hızlı bir şekilde karmaşık kararlar almaya yardımcı olacak araçları öğrenirler.
 • Eskrim, adil oyunu teşvik eden centilmen bir spordur. Bunu uygulamak, çocuğunuza kurallara uymanın ve iyi bir yarışmacı olmanın önemini öğretir.

 

Özetle; egzersizi, rekabeti ve zihinsel uyarımı bir araya getiren eskrim sporu, çocukların farklı disiplinlerde çalışma yeteneklerini geliştirmelerine olumlu katkıda bulunur. Sınavlar gibi baskı altında hissettikleri anlarda zihinlerini net bir şekilde yönetmeyi öğrenmelerine yardımcı olur. Siz de çocuğunuzun eskrim sporunun faydalarından yararlanmasını istiyorsanız, onu eskrim konusunda yönlendirebilir ve destekleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler