Erasmus Nedir? Erasmus Yapmanın Faydaları

Erasmus Nedir? Erasmus Yapmanın Faydaları

  • 25.10.2022

Erasmus, yükseköğretim kurumlarında belli bir dönem için yapılan öğrenci değişim uygulamasıdır. Avrupa Birliği programı olan Erasmus, öğrencilerin farklı bir deneyim yaşamasını sağlar. Yükseköğretim kurumlarının ortak bir proje olarak hayata geçirdiği Erasmus programı, kısa süreli öğrenci ve personel değişimi için oluşturulan mali destekleri içerir. Kendini geliştirmek isteyen, farklı deneyimler yaşamayı amaçlayan, yabancı dil bilgisini pekiştirmeyi hedefleyen öğrenciler bu programı tercih ederek üniversite eğitimlerinin bir dönemini yurt dışındaki bir yükseköğretim kurumunda tamamlayabilir.

Yeni mezunların iş bulmakta zorluk yaşadığı günümüzde, yabancı dil bilmek ve yurt dışında deneyim kazanmak çok önemlidir. İş başvurularında öne geçmek isteyen ve mesleki anlamda farklı çalışmalarda yer almanın avantajlı olduğunu düşünen öğrenciler, değişim programı sayesinde Avrupa ülkelerinde bir dönem eğitim alabilir. Bu sürede farklı bir kültür içinde yer almak, yabancı insanlarla çalışmak, dünyanın önde gelen okullarında ders dinlemek öğrencilerin düşünme becerilerinin gelişmesine de katkı sağlar. Akademik başarının yanında sosyal yaşam becerilerinin gelişmesine de yardımcı olan Erasmus, öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programlar arasında yer alır. Yurt dışındaki eğitim ve çalışma imkanlarını deneyimlemek için bu program, ideal bir seçenektir. 

Erasmus öğrenci değişim programı hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Erasmus Nedir? Erasmus’a Kimler Başvurabilir?

Erasmus Nedir? Erasmus’a Kimler Başvurabilir?

Erasmus, ülkeler ve üniversiteler arasında yapılan iş birliği sonucunda farklı çalışmalar geliştirmeyi amaçlayan etkili bir programdır. Öğrenci değişim programının amacı, Avrupa standartlarında eğitim veren yükseköğretim kurumlarının şeffaf şekilde iş birliği yapmasıdır. Farklı kültürdeki insanları tanımak, yabancı dil öğrenmek, benzersiz deneyimler yaşamak isteyen öğrencilerin bir dönemi yurt dışında geçirmesini sağlayan bir eğitim programıdır. 

Erasmus’a başvuran kişilerin Türkiye vatandaşı olması, bir yükseköğretim kurumunda öğrenciliğinin devam etmesi, yasalar ve mevzuatlar içinde yer alan bir kurumda çalışmaları ve Türkiye’de yaşamaları gerekir. Erasmus programına başvurmak isteyen öğrenciler belli kriterleri yerine getirmek zorundadır. Not ortalaması, yabancı dil sınavı, eğitim süresi gibi kriterlerde uygunluğu sağlayan öğrenciler değişim programına başvuru yapılabilir.

Erasmus Programı Hangi Ülkeleri Kapsıyor?

Erasmus Programı Hangi Ülkeleri Kapsıyor?

Erasmus programı, Avrupa Birliği’ne üye olan 27 ülkeyi ve Avrupa Ekonomik Alanı üyesi Lihtenştayn, Norveç, İzlanda ülkelerini kapsar. Ayrıca Türkiye ve Hırvatistan gibi aday ülkeleri de sisteme dahil eden Erasmus, taraflardan birinin Avrupa Birliği üyesi ülke olmasını şart koşar.

Erasmus programının yapılabilmesi için ülkelerin kendi resmi kurumlarından onaylı yükseköğretim bölümlerinin yer alması gerekir. Üniversite, enstitü, akademi gibi kurumlar örnek olarak verilebilir. Genişletilmiş EÜB (Extended EUC) belgesi alması, öğrenci değişim programına katılması için zorunludur.

Erasmus Şartları Nelerdir?

Erasmus Şartları Nelerdir?

Erasmus programına başvuran öğrencilerin bazı şartları yerine getirmiş olması gerekir.

  • Öğrenci değişim uygulamasına dahil olabilmek için yükseköğretim kurumunda ilk seneyi tamamlamak önemlidir. 
  • Kurumun Erasmus anlaşmasına dahil olması gerekir.
  • Akademik yaşamdaki başarı yani not ortalaması, başvuruda önemli rol oynar. Lisans öğrencilerinin not ortalaması 4 üzerinden 2, doktora öğrencilerinin ise 4 üzerinden en az 2.5 şeklinde olmalıdır.
  • TOEFL/IELTS yabancı dil yeterlilik sınavlarından en az 70 ve üzeri puan alınması programa başvurmak için gereken kriterler arasında yer alır.
  • Tüm bu şartları yerine getiren öğrenciler, istenilen belgeler ile birlikte Erasmus programına başvuru yapabilir.

Erasmus Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Erasmus, öğrencilerin ve akademik personellerin yabancı bir kültürde belli bir süre yaşamasını sağlar. Farklı insanlarla ve kültürlerle tanışmak, öğrencilerin bakış açısını geliştirir. Yüksek teknoloji sahibi olan kurumlarda görev almak, benzersiz deneyim sunan çalışmalarda bulunmak, farklı çalışma koşullarını test etmek insanların daha geniş düşünce yetisine kavuşmasına yardımcı olur. Öğrencilerin seyahat ve öğrenim ihtiyaçlarını da karşılayan Erasmus programı, farklı iletişim becerileri geliştirmek için önem taşır. 

Hemen hemen her öğrencinin hayali olan yurt dışında çalışmak ve yaşamak, Erasmus programı sayesinde belli bir süre için gerçekleşmiş olur. Yurt dışında bir kariyer hedefleyen öğrenciler, bu hayalini gerçekleştirmek için bir fırsat elde edebilir. Yurt dışındaki eğitim ve çalışma koşullarını deneyimlemek, iş yaşamında daha doğru ve etkili kararlar almaya fayda sağlar. Kariyer basamaklarını tırmanırken Erasmus programında öğrendiğiniz beceriler rakiplerinizin önüne geçmeniz için etkilidir. Farklı düşünce yeteneği, yabancı dil, kültür deneyimi sayesinde çalışma hayatında öne çıkabilirsiniz.

Yabancı dilini geliştirmek ve ana dil yetkinliği kazanmak isteyen öğrenciler, Erasmus programına başvuru yapabilir. Tamamen yurt dışında bir dönem okumak, yabancı dili eksiksiz şekilde konuşabilme yeteneği kazanmaya yardımcı olur. Kariyer yolculuğunda önemli bir avantaj yaratan yabancı dil ve yurt dışı tecrübesi, yeni mezun olduğunuz dönemlerde rakiplerinizin önüne geçmeniz için etkilidir. Farklı bir dil konuşmak, iş ve sosyal yaşamınızda olumlu etkiler yaratır.

Yurt dışında bir dönem okuyan öğrenciler, sorumluluk duygusunu daha net şekilde yaşar. Kendi evinde kalan ve gününü etkili şekilde planlayan öğrenciler, kariyer yaşamında aktif bir tutum gösterebilir. Bağımsız bir birey olmak, kendi başınıza farklı deneyimler yaşamak için Erasmus öğrenci değişim programına dahil olabilirsiniz.

Farklı din, dil, ırk, etnik kökene sahip olan kişilerle arkadaşlık kurmak, yaşamınızın daha renkli olmasını sağlar. Dünyanın her yerinden arkadaş edinerek, bakış açınızı genişletebilirsiniz. Erasmus, öğrencilerin rutinlerin dışına çıkmasını ve yeni kültürler deneyimlemesini sağlar. Bilgi, kültür, fikir, akademik çalışmalar anlamında zenginleşmek için farklı bir ülkede tamamen yabancı insanlarla bir dönem okuyabilirsiniz.

Erasmus öğrencileri, belli bir miktar ücret alarak giderlerini karşılayabilir. Çok yüksek meblağ olmasa bile bir destek almak, öğrencilerin bütçesinde rahatlama yaratır. Ayrıca motivasyonunu kaybeden öğrenciler için değişim programı, etkili sonuç verir. Yeni deneyimler edinmek, farklı çalışma grupları içinde yer almak, gelişmiş eğitim kurumlarında derslere katılmak öğrencilerin yeniden öğrenme heyecanı hissetmesine yardımcı olur.

Üniversite yaşamı, öğrencilerin mesleki anlamda uzmanlaşması, hayatı deneyimlemesi, bakış açısını genişletmesi için önemlidir. Yurt dışında bir dönem okumak, öğrencilerin dünyayı bir bütün olarak görmesini ve farklı kültürleri anlamasını sağlar. Her öğrencinin deneyimlemesi gereken bu değişim fırsatı için Erasmus dönemlerini takip edebilir, gereken kriterleri yerine getirerek başvuru yapabilirsiniz.

Benzer İçerikler