Enerji Tasarrufu Nedir? Enerji Verimliliği Nasıl Sağlanır?

Enerji Tasarrufu Nedir? Enerji Verimliliği Nasıl Sağlanır?

 • 10.01.2023

Enerji tasarrufu en basit ifadeyle enerjinin bazı önlemlerle daha verimli kullanılmasıdır. Enerji tasarrufuyla aynı işi yaparken daha az enerji kullanılır. Verimli enerji kullanımı sayesinde faturalarda tasarruf ve kirlilik oranlarının azaltılmasını sağlamak gibi pek çok amaca ulaşmak hedeflenir. Enerji tasarrufu bireysel önlemlerle sağlanabileceği gibi çeşitli teknolojik ürünler kullanarak da yapılabilir. Örneğin, odadan çıkarken ışığı kapatmak bireysel bir önlemi, enerji tasarrufuna sahip bir ampul tercih etmek ise teknolojik ürünlerle enerji tasarrufu sağlamaya çalışmayı ifade eder.

Yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak yüksek düzeyde verimlilikle enerji tasarrufu sağlanabilir. Çevre dostu rüzgâr ve güneş enerjisi de birer yenilenebilir enerji kaynağı olup enerji tasarrufuna fayda sağlayan seçeneklerdir.

Gereksiz enerji tüketiminin çevreye ve bütçeye verdiği zararları azaltmak amacıyla okullarda ve evlerde alınabilecek tedbirlerle mümkün olduğunca aktif bir şekilde her bireyin enerji tasarrufu yapması son derece önemlidir. Yüksek faydaya sahip enerji tasarrufu, binalar, ulaşım, insanlar, sağlık, sanayi ve enerji üretimi gibi birçok alanda verimlilik iyileştirmeleri için muazzam fırsatlar sunar.

Her yıl Ocak ayının ikinci haftasında kutlanan “Enerji Verimliliği Haftası”nda enerjiyi verimli kullanmak ve tasarruf etmek için neler yapılabileceğine dair bilgi edinmek isterseniz önerilerimize yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Enerji Tasarrufu Neden Önemlidir?

Enerji, ülkenin ilerlemesine, yeni istihdamlar yaratılmasına ve yeni yatırımlara imkân sağladığı için kalkınma açısından anahtar konumda bulunur. Enerji alanında kaynakların korunmasıyla yapılan tasarruf kalkınma hızını en yüksek potansiyele ulaştırılabilir.

Enerji tasarrufu, paradan tasarruf etmekten çevreyi korumaya kadar birçok nedenden dolayı önemlidir. İçinde bulunduğunuz sürekli dijitalleşen dünyada enerjinin ve elektriğin önemi büyüktür. Günlük faaliyetlerin büyük bir bölümünü gerçekleştirmek ve daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmak için enerji gereklidir. Daha az kaynak kullanımıyla toksik olmayan ürünler üretmeye olanak tanıması açısından da enerji tasarrufu önem taşır.

Modern yaşam tarzının beraberinde getirdiği çeşitli enerji talepleri giderek artmaktadır. Artan talepler birçok ülkenin enerji tasarrufu konusuna daha fazla ilgi göstermesini sağlar. Çevre sorunlarının çözümüne katkısı, para tasarrufu sağlaması, yerel ekonomiyi canlandırması, dışa bağımlılığı azaltması ve sağlık yararlarıyla enerji tasarrufu son derece önemlidir.

Enerji Tasarrufu Faydaları

Enerji Tasarrufu Faydaları

Enerji tasarrufu verimlilikle birlikte gelen pek çok fayda sağlar. Enerji maliyetlerini düşürmenin ve israf edilen enerji miktarını azaltmanın en iyi yollarından biri enerji tasarrufu yapmaktır. Enerji tasarrufu tedbirleri ayrıca soluduğunuz havayı temizlemeyi, işletme sahibiyseniz kâr oranlarınızı iyileştirmeye yardımcı olmayı kolaylaştırır. Enerji tasarrufu faydalarından bazılarını aşağıda bulabilirsiniz:

 • Enerji tasarrufu, enerji kullanımı azaltarak işletmeler ve ailelerin faturalardan tasarruf etmesine yardımcı olur. Enerji verimliliği özellikle ailelere mâli açıdan yardımcı olarak ailenin sağlık, konfor ve güvenlik ihtiyaçlarının iyileşmesine katkı sağlayabilir.
 • Ulaşımda enerji tasarrufu yakıt maliyetlerini azaltabilir.
 • Genellikle elektrik ihtiyaçları elektrik santrallerinden sağlanır. Ancak bu santraller kullandıkları gaz ve kömür gibi fosil yakıtlarla karbondioksit gibi zararlı sera gazlarını soluduğumuz havaya salar. Bu açıdan iklim değişikliği başta olmak üzere çok sayıda çevresel sorunun çözümünde enerji tasarrufu büyük önem taşır. Çünkü geleneksel olarak kullanılan tasarrufsuz enerji, hava kirliliğine sebep olan fosil yakıtların ortaya çıkmasına sebep olur. Oysa enerji tasarrufuyla zararlı emisyonların olmadığı yenilenebilir enerji kaynakları elde edilebilir.
 • Enerji tasarrufuyla enerji ithalatına olan talep ve dışa bağımlılık azalır.
 • Enerji tasarrufu sayesinde şebekelerde bulunan elektrik miktarı ve stresi azalır. Bu da daha az yük ile güç kesintilerinin önüne geçer.
 • Hava kirliliğinin önlenmesi, uygun maliyetli teknolojiler ve altyapılarla enerji eşitliğini destekleyerek topluma katkı sağlar.
 • Fosil yakıt kullanımının en aza indirilmesi havanın, suyun temiz ve daha sağlıklı olmasına yol açar. Bu sayede kirlilik nedeniyle ortaya çıkabilecek çok sayıda sağlık sorunu önlenmiş olur.

Enerji Tasarrufu için Neler Yapılabilir?

Enerji Tasarrufu için Neler Yapılabilir?

Enerji tasarrufu sağlamak için yapabileceğiniz birçok şey bulunur. Günlük yaşantınızda bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek hem çevreye yardımcı olabilir hem de enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Enerji tasarrufu yaparak karbon ayak izlerini azaltmak ve faturalarınızı düşürmek için aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz:

 • Kullanmadığınız elektrikli cihazlarınızı fişten çekerek büyük bir enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda akıllı fişler kullanmayı tercih edebilirsiniz.
 • Evinizde, iş yerinizde ya da okulunuzda enerji tasarruflu cihazlar kullanmaya dikkat edebilirsiniz.
 • Paneller kurarak güneş enerjisinden faydalanabilirsiniz. Güneş paneli, iyi bir elektrik akışı oluşturan çok daha uygun maliyetli ve yeşil bir uygulamadır.
 • Pencere, kapılar ve süpürgeliklerinizi iyi durumda tutarak evdeki ısı kaybını önleyebilirsiniz. Bu da daha az enerji kullanımı sağlar.
 • Bir alanda işinizi tamamladığınızda veya kullanmadığınız zamanlarda ışıkları kapalı tutmaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda ev ya da iş yerinizdeki klasik ampulleri LED ampullerle değiştirmeniz çok daha fazla enerji tasarrufu sağlamanıza yardımcı olabilir.
 • Enerji tasarrufu özelliği olmayan eski teknolojik cihazlarınızı yenileyip, akıllı teknolojilere geçerek daha az enerji kullanabilirsiniz.
 • Çamaşır makinenizi düşük sıcaklıklarda kullanmanız makinenizin daha az enerji harcamasını sağlar.
 • Yalıtım, kış mevsiminde içerideki ısının korunmasına; yaz mevsiminde ise sıcaklığın evden uzak tutulmasına destek verir. Bu kapsamda yaşadığınız yere uygun bir yalıtım yaptırmanız iyi bir fikir olabilir.
 • Bulaşık makinenizi tam olarak doldurmadan çalıştırmamaya özen göstermelisiniz.
 • Klimalarınızın bakımını doğru yaptırarak filtrelerinin temiz kalmasını sağlamalısınız. Kirli filtreler daha fazla enerji harcanmasına sebep olur.
 • Duşta geçirdiğiniz süreyi azaltmak, su ve enerji tasarrufu yapmanıza imkân tanır.

Tüm bu basit önerileri dikkate alarak çevreyi ve dünyayı korumaya siz de yardımcı olabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Enerji Tasarrufu Sağlar mı?

Geri Dönüşüm Enerji Tasarrufu Sağlar mı?

Geri dönüşüm, enerji ve doğal kaynakları koruduğu için enerji tasarrufu sağlar. Geri dönüşüm, kullanılmayacak malzemelerin toplanıp, işlenmesi ve yeni ürünlere dönüştürülmesinin yapıldığı bir işlemdir. Hızlı bir süreç olan geri dönüşümün enerji tasarrufu sonuçları şaşırtıcı derecede iyidir.

Özellikle kâğıt, plastik ve daha pek çok maddeyi üretmek için odun, petrol gibi maddelerin çıkarılması ve işlenmesi gerekir. Elbette bu da çok fazla enerji gerektirir. Bu nedenle yeni ürünlerin yapımı için gerekli olan enerjiden daha az enerji harcanarak eski ürünlerden geri dönüşüm yapılabilir. kullanılmış ürünler çok daha az işlem uygulanarak geri dönüştürülür. Ürünleri sıfırdan yapmakla kıyaslandığında emek açısından da tasarruf sağlar.

Geri dönüştürme aşamasında tasarruf edilen enerji miktarı geri dönüştürülen malzemeye bağlıdır. Geri dönüştürmeyle sağlanan enerji tasarrufu, kaynakların çıkarılması ve işlenmesini daha düşük maliyetli hale getirmeye yardımcı olarak ekonomide önemli bir rol oynar.


Geri dönüşümde enerji tasarrufu yaparken üreticiler, yeni doğal kaynakları kullanmak yerine eski malzemelerle aynı ürünleri daha az enerji ve masrafla üretebilirler. Bu sayede ham maddeleri sıfırdan işlemek zorunluluğu ortadan kalktığında şirketler daha az enerji kullanır hale gelir. Bireysel olarak ortaya çıkardığımız atıklarla ilgili bilinçli olmak geri dönüşümle enerji tasarrufu sağlamak açısından önemli bir adımdır. Ürünleri ve kaynakları geri dönüşüme kazandırarak ülkeye, doğaya ve ekonomiye katkı sağlamak herkesin vatandaşlık görevidir. Çocuklarınıza küçük yaşlardan itibaren geri dönüşüm bilinci kazandırmak için onlarla geri dönüşüm etkinlikleri yapabilirsiniz. 

Okullarda Enerji Tasarrufu Örnekleri

Okullarda Enerji Tasarrufu Örnekleri

Çevresel ve ekonomik yönden enerji tasarrufu oldukça önemli bir konudur. Teknolojiyi yoğun bir şekilde bilgisayarlar, akıllı tahtalar, TV’ler, aydınlatma, ısıtma ya da soğutma sistemleriyle kullanan okullar ise enerji tasarrufunun sağlanması gereken öncelikli yerlerdendir. Bu nedenle öğrencileri eğiterek okullarda enerji tasarrufu yapmak önemlidir. Okulda enerji tasarrufu yapmak, sadece çevresel açıdan faydalı değildir. Aynı zamanda ekonomik ve eğiticidir. Okullarda alınabilecek enerji tasarrufu örnekleri aşağıdaki şekilde listelenebilir:

 • Güneş yeterli düzeyde ise gün ışığından faydalanarak sınıflarda gereksiz yanan ışıkları kapatabilirsiniz. Aynı zamanda okul içerisinde kullanılan aydınlatmalarda elektrik enerji tasarrufu sağlayan LED ampuller tercih edilebilir. Bu tarz ampuller, aynı aydınlatmayı sağlarken diğer ampullerden daha az enerji harcarlar.
 • Kullanılmayan odalar ya da az kullanılan alanların kapılarının kapalı tutulması enerji verimliliği sağlar.
 • Okullarda kullanılan bilgisayarlar, kullanılmadıkları zamanlarda otomatik olarak düşük güç harcanmasını sağlayan uyku moduna girecek şekilde ayarlanabilir.
 • Yine elektronik aletlerin yoğun kullanıldığı alanlarda güç kullanımını azaltmaya yardımcı olmak için akıllı anahtar sahibi elektrik kabloları kullanılabilir.
 • Okul içerisinde yoğun olarak kullanılan tuvalet gibi bazı mekânlara sensörlü aydınlatmalar eklemek iyi bir seçenektir. Hareket sensörlü aydınlatmalarla hem güvenlik hem de enerji tasarrufu sağlanabilir.
 • Öğrencileri geri dönüşüme teşvik etmek de okulda enerji tasarrufu sağlamanın önemli bir yoludur. Bu anlamda sınıf içerisinde, kafeteryada ya da yurtlarda yaygın olarak kullanılan kağıt, plastik ve metal gibi atıklar için geri dönüşüm kutuları bulundurulabilir.
 • Yalıtım yapılarak içerideki sıcak havanın dışarıya gitmesi önlenebilir. İyi ve doğru yapılan bir yalıtımla okulun yazın serin, kışın ise sıcak olması sağlanabilir.
 • Okul pencerelerinin iyi yapılmış, kaliteli malzemelerden seçilmesi alanları ısıtmak ya da soğutmak için fazla enerji harcanmasının önüne geçebilir.
 • Akıllı ısıtma sistemleriyle ısıtma ve soğutma kontrol edilebilir. Böylece okulun boş olduğu zamanlarda enerji kullanımı düşerek faturalar azaltılabilir.
 • Havanın sıcak ve ortamın çok gürültülü olmadığı zamanlarda öğrencilerle birlikte dışarıda ders işlenebilir. Böylece kapalı ortam aydınlatması yerine doğal ışık ile enerji tasarrufu sağlanabilir.
 • Enerji tasarrufu için özellikle klima kullanılan okullarda filtrelerin doğru ve iyi şekilde temizlenmesi önemlidir. Ayrıca enerji tasarrufu özelliğine sahip olmayan klimaların yenilenmesi ve modelinin yükseltilmesi gerekebilir.

Okullarda öğrencilere farklı görevler verilerek enerji tasarrufu yapmak mümkündür. Örneğin ışıkları açmak ve kapatmakla görevli öğrenciler belirlenerek enerji tasarrufu için çaba harcamaları sağlanabilir. Bu şekilde öğrencilerin bu görevleri alışkanlık haline getirerek evlerinde de uygulamalarına yardımcı olunabilir. Öğrenciler, öğretmenler, veliler ve diğer okul personelleri enerji israfını azaltmak için son derece etkili görevler üstlenebilirler. Odaklanmış, kapsamlı planlarla enerji tasarrufu hedeflerine okullarda rahatlıkla ulaşılabilir.

Benzer İçerikler