En Popüler ve Önü Açık 2 Yıllık Bölümlerin Listesi

En Popüler ve Önü Açık 2 Yıllık Bölümlerin Listesi

  • 24.05.2023

Teknoloji gelişirken iş kolları artıyor, bu durum iş gücü ihtiyacını da aynı oranda artırıyor ve çeşitlendiriyor. Tüm bu değişimlere uyum sağlamak meslek ve iş hayatı söz konusu olduğunda bir kılavuza olan ihtiyacı da beraberinde getiriyor. Özellikle üniversite eğitimi söz konusu olduğunda değişen dünyaya uyum sağlamanın geleceğe yapılacak önemli yatırımlardan biri olduğunu düşünenlerdenseniz haksız sayılmazsınız. 

Peki bu değişim sürecinde 2 yıllık ön lisans program tercihlerini nasıl belirlemek gerekir? Tercih döneminde yenilenen ihtiyaçlara yönelik hazırlanan en popüler ve önü açık 2 yıllık bölümlerin listesi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları

Sayılara ve organizasyona olan ilgi ve beceriyi muhasebe alanında sürdürerek kariyer planlarına ve hedeflerine ulaşmanın keyifli bir yolunu tercih edebilirsiniz. Muhasebe alanında uzman kişiler finansal işlemlerin kayıtlarını tutabilir, kişilere vergiler konusunda yardımcı olabilir ve bordro ile ilgili ofis işlemlerini yerine getirebilir. 2 yıllık üniversite düşünenler için muhasebe programlarında başlangıç olarak gösterilen konuların ana başlıkları genellikle maliyet ve yönetim muhasebesini kapsar. Devamında vergilendirme ve ekonomi gibi konular yer alır. Üniversite müfredatına göre değişebilmekle beraber hukuk, etik, bilgisayar sistemleri ve bilgi teknolojisi de muhasebe bölümlerinin ilk dönem dersleri arasında sayılabilir. Özellikle işletmeye ait defter tutma bilgisi bölümü tamamlayan her bireyden temel düzeyde beklenen bir beceridir. Eğitimini lisans derecesiyle tamamlamak isteyenler için muhasebe veya işletme bölümü 4 yıllık periyotta tercih edilebilecek alanlardır. Özellikle sertifikalı mali müşavir olmak isteyenler için önerilir. 

İşletme Yönetimi

Kariyer hedefleriniz arasında bir ofiste çalışmak veya kurumların finansal hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak mı var? Eğer öyleyse işletme yönetimi yerinde bir seçenek olabilir. 2 yıllık en iyi bölümler TYT arasında yer alan işletme yönetimi öğrencilerin kariyer yolunda birçok alanda temel kavramlarla karşılaşmasını sağlayan bir fırsat niteliğindedir. Muhasebe, iş hukuku, ekonomi, işletme matematiği, finans gibi konulara genel bir bakış açısı elde etmek işletme yönetimi eğitimiyle mümkün hale gelir. Bölümün kapsadığı diğer konular arasında insan ilişkileri, yönetim, pazarlama, vergilendirme yöntemleri sayılabilir. Tüm bu alanlara ek olarak etkili iletişim ve yazılım alanlarında da tecrübe sahibi olmak mümkündür. İşletme oldukça geniş bir alandır, bu nedenle mezuniyet sonrası iş seçenekleri değişkenlik gösterebilir. Ofis ortamında yönetici asistanı olarak başlamak mümkünken lisans programına geçiş yapanlarda halkla ilişkiler, insan kaynakları, finans ve pazarlamaya kadar genişleyen bir tercih skalası mevcuttur. 

Çocuk Gelişimi

Küçük çocuklarla iletişim kurmaktan keyif alıyor musunuz? O halde çocukların akademik başarı için bir temel oluşturmalarına yardımcı olma ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. Çocuk gelişimi bölümü 2 yıllık önü açık bölümler arasındaki yerini korur. Bölümde okuyanlara bebeklerle, okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklarla çalışma, iletişim kurma ve onları anlama becerileri kazandırmak hedeflenir. Bu amaçla öncelikle çocuk gelişimi ve psikolojisi dersleri verilir. Bunun yanı sıra davranışlarının nasıl yönetileceği, etkili bir öğretimin nasıl sağlanacağı öğretilir. Sahada yapılan sınıf gözlemleri de iş hayatına hazırlık ve deneyim bakımından önemlidir. 2 yıllık eğitim sonunda okul öncesi öğretmenliği veya kreşlerde eğitmenlik yapılabilir.  

Bilgisayar Bilimleri

Teknoloji konusunda daha bilgili ve yetkin olmayı hedefleyenler, bu alanda derece sahibi olmak ve işletmelerin ağ hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak isteyenler için bilgisayar bilimleri 2 yıllık sayısal bölümler arasından seçilebilecek bir alternatiftir. Bilgisayar ve bilgi teknolojisi alanında görülen yüzde 11 oranındaki büyüme, bölümde öğretilen becerilerin işverenler tarafından değerlendirilme isteğinin artışına da işaret eder niteliktedir. Bölüm müfredatı bilgisayar mimarisi, ağları ve veri tabanlarını kapsar. Kişi program dillerinin temelini öğrenerek bunlardan birden fazlasını kullanabilecek kadar yetkin hale gelebilir. C++, Java, HTML bunlara örnektir. Giriş seviyesinden sonrasını düşünen ve 4 yıllık bir bilgisayar bölümüne devam etmek isteyenler için yazılım alanları veya istatistikle birlikte okuyabilecekleri bilgisayar bilimi bölümleri mevcuttur.

Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri

Polis memuru olma veya hukuk alanında çalışma arasında kararsızlık yaşayanlara uygun bir önerimiz var. 2 yıllık bölümler arasında yer alan ceza infaz ve güvenlik hizmetleri çalışanları gerek ıslah evlerindeki gerekse infaz kurumlarındaki tutukluların temel ihtiyaçlarını (sağlık, eğitim, barınma, güvenlik) karşılamalarında onlara yardımcı olurken her birinin topluma kazandırılmasında da önemli role sahiptir. Bölüm aynı zamanda denetimli serbestlik müdürlüklerinde bulunanların kontrol ve takibinde görev almayı, bu alanlarda uygulanan cezaların etik bir çerçeve içerisinde uygulanmasını mümkün kılar. 2 yıllık program bittikten sonra kişi, polis teşkilatlarında çalışmak için yeterli yetkinliğe sahip hale gelir. Bölümü lisansa tamamlamak isteyenler için ise iç güvenlik alanı bir seçenek olabilir. 

Teknoloji ve Teknikerlik

Matematik ve fen bilimleri alanında yüksek beceriye sahip kişiler teknikerlik alanında uzmanlaşmak isteyebilir. Eğitimler endüstriyel, elektrik, makine, otomotiv, bilgisayar gibi alanlarda profesyonel hale gelme imkânı tanır. Bu alanda verilen eğitimlerde başlangıç olarak matematik, diferansiyel denklemler, kimya ve fizik gibi dersler verilir. Yine alana bağlı olmakla birlikte bilgisayar modelleme ve programlama, devre tasarımı, elektrik sistemleri ve inşaat malzemeleri becerileri de bölümden kazanım sağlanacak alanlardır. Mühendislik teknikerliği 2 yıllık sayısal bölümler arasında yer alır. Alana ait yüksek getiri sağlayan bölümler ise havacılık mühendisliğinde veya operasyonlarında yer alan tekniker unvanına sahip kişilerde görülür. 2 yıllık bölümler TYT ile teknoloji ve teknikerlik alanını düşünenler için diğer alternatifler arasında bilişim güvenliği teknolojisi, bilgisayar operatörlüğü, coğrafi bilgi sistemleri, dijital fabrika teknolojileri, bilgi yönetimi, bilgisayar teknolojisi, insansız hava aracı teknolojisi ve operatörlüğü, internet ve ağ teknolojileri bulunur. 

Moda Tasarımı

Moda Tasarımı

Kıyafetlerle ve modayla yakından ilgilenenler için moda tasarımı bölümü ideal bir seçenek olabilir. Bu alanda verilen eğitimler sonucunda kişilere en uygun kıyafetleri tasarlayarak öz güvenlerini artırma şansına sahip olmak, güçlü hayal dünyanızı yansıtarak kazanç elde etmenin yenilikçi yönünü keşfetmek mümkündür. Bölümün temel dersleri arasında renk teorisi ve tasarım yer alır. Bunlara ek olarak malzemeleri kullanmayı ve parçaları birleştirmeyi gösteren, tasarımları denemek amacıyla dijital araçları kullanmaya teşvik ederek pratik yapma şansı veren dersler de vardır. Yine moda tasarımı alanına giren perakende yönetimi ve satış, eğitimin kapsayacağı diğer konular arasında yer alır. Eğitimini lisansla tamamlamak isteyenlerin ise alanın mağazacılık veya moda işletmesi yönüne ağırlık vermeleri önerilir.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik

İnsanlık için bir şeyler yapmak, hayat kurtarmak ve yardım etmek bazılarımız için başarı yolunda daha öncelikli bir adım olabilir. Güçlü yönünüzün kurtarıcılık ve yardımseverlik olduğunu düşünüyorsanız bu bölüm tam da size göre olabilir. Sivil savunma alanında elde edilecek ön lisans derecesi itfaiyecilik başvurularında kişinin bir adım öne çıkmasını sağlar. Temel eğitim konuları yangın çeşitleri, nasıl gerçekleştiği ve yayıldığı hakkında detaylı bilgiler içerir. Ayrıca yangınları önleme ve söndürme, herhangi bir afete hazırlıklı olma stratejileri hakkında kapsamlı bir ders programı sunar. Afet sonrası için yangın sonrası kalıntıların nasıl inceleneceği ve analiz edileceği de alan kapsamında verilecek eğitimlerdendir. Mezuniyet sonrasında kişi itfaiye teşkilatlarına başvuru yapabilir. Lisans eğitimine devam etmek isteyenler ise Acil Yardım ve Afet Yönetimi veya Sosyal Hizmet alanlarını tercih edebilir. 

Grafik Tasarımı

Grafik Tasarımı

Yaratıcı yönünün güçlü olduğunu düşünenlere sanatsal yeteneğini değerlendirebileceği ve kariyer hedeflerine yetenekleri doğrultusunda ulaşabileceği bir tercih önerimiz var. Grafik lisans alanında ön lisans derecesine sahip olmak görsel grafikler oluşturmayı öğrenmek ve becerilerini bu alanda iş hayatına yönelik olarak kullanmak isteyen öğrenciler için harika bir seçimdir. Eğitim süresince iş uygulamaları, grafik tasarım, görsel stratejiler ve daha pek çok konuda eğitimle programa kayıtlı öğrenciler çeşitli araçları kullanarak tasarım becerilerini geliştirme fırsatı yakalar. Ayrıca günümüz işletmelerinin yaratıcılık ve üretkenlik taleplerini karşılamak için pazarlama ve iletişim metodolojileri hakkında bilgi sahibi olabilirler. Grafik tasarım bölümü, yaratıcılığı yüksek kişilerin günümüzün rekabetçi endüstrisinde pratik ve teknik tasarım becerilerini öne çıkaran bir portföy geliştirmeleri için güçlü bir temel sağlar. 

Turizm ve Otel İşletmeciliği

Konaklama endüstrisi içerisinde bir kariyer planlamak etrafınızdaki insanları rahat ve konforlu hissettirmenin profesyonel yollarını uygulamanın kazançlı bir yoludur. Sevdikleriniz kadar tanımadığınız belki de hayatınızda tekrar görmeyeceğiniz insanların sıcak bir ortamda dinlenmesi, eğlenmesi ve bunlara sizin vesile olmanız fikri size cazip geliyorsa turizm ve otel işletmeciliğinde başarılı ve mutlu hissetme ihtimaliniz yüksek olabilir. Restoran, otel, turizm acenteleri, tatil köyleri veya farklı etkinlik alanlarında çalışmak ve misafirperverliğe profesyonel bir bakış açısı getirmek bu bölümden mezun olanlar için mümkündür.  Eğitim temelde iş ilkeleri, yönetimi ve pazarlamayı kapsar. Çalışma hayatında işlemleri daha hızlı ve kolay hale getirmek için ise elektronik tablolar ve diğer ofis yazılımlarına ait dersler kuruma göre değişkenlik gösterebilir. Belirli bir konaklama türüyle ilgilenenler ise otel yönetimi, konferans planlama, restoran işletmeciliği gibi spesifik bir alana yönelebilir. Odak alan ne olursa olsun yüksek kaliteli müşteri hizmetleri sunmayı öğretmek bu alanda eğitim veren tüm kurumların ortak hedefidir. 

İnsan Kaynakları Yönetimi

İnsan Kaynakları Yönetimi

Başkalarını önemsiyor ve hayatlarını iyileştirmede onlara yardımcı olmaktan çekinmiyorsanız eğitim hayatınız boyunca bu güçlü yönlerinizi kuvvetlendirerek kariyer hedeflerinizde kullanabileceğiniz bir alanı tanıtmak istiyoruz. Kişilerin toplulukla doğru şekilde bağlantı kurmasına yardımcı olan insan kaynakları yönetimi profesyonelleri çalışma arkadaşlarıyla ve çevreyle daha doğru bir iletişim kurulmasında bir rehber niteliğindedir. 2 yıllık sözel bölümler arasında yer almasının yanı sıra özellikle psikoloji ve sosyoloji alanına ilgisi olanların daha rahat uyum sağlayabilecekleri bu alanda kurum içi veya kurum dışı ilişkileri yönetme fırsatı bulunur. Aynı zamanda rehabilitasyon, danışmanlık, sosyal hizmet, vaka yönetimi, krizle mücadele ve topluluk örgütlenmesi gibi alanlarda profesyonel bir yaklaşım elde etmenizi sağlar. 

Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Hem sağlık hem iletişim hem yönetim becerilerine ilgisi olan üniversite adaylarına güzel bir haberimiz var. Sağlık kurumları işletmeciliği bölümü ofiste veya idari bir rolde çalışarak sağlık kuruluşlarının misyonlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olmanız için fırsatlar sunar. 2 yıllık sağlık bölümleri iş ve eğitim fırsatı oldukça geniş bir alandır. Günden güne büyüyen ve çeşitlenen sağlık alanında başarılı olmak için bilim, teknoloji, mühendislik, matematik gibi alanlarda optimum düzeyde bilgi ve beceri gerekir. Bilim ve sağlık hizmetlerinin kesiştiği noktada rol ve becerilere sahip olmak için sağlık kurumları işletmeciliği bölümü harika bir başlangıç noktasıdır. Bu alanla sağlık sisteminin birçok yönüne katkıda bulunmak için hazırlanmış iş kollarına giriş yapmak mümkündür. Giriş derslerinde temel olarak anatomi, psikoloji, sağlık etiği, istatistik, tıbbi terminoloji yer alır. Eğitime lisans derecesiyle devam etmek isteyenler için Sağlık Yönetimi veya İşletme bölümleri birer seçenek oluşturabilir. 

Siz de iki yıllık bölümler arasından size uygun olabileceğini düşündüğünüz meslekler hakkında daha detaylı bilgiler edinebilir, yeteneklerinize en uygun bölümü seçerek doğru bir kariyer planlaması yapabilirsiniz.

Benzer İçerikler