Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Aksiyon Filmleri Listesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Aksiyon Filmleri Listesi

  • 25.08.2023

Sinemanın en popüler türlerinden biri olan aksiyon filmleri temposu hiç düşmeyen, heyecan dozu yüksek, macera dolu sahneleriyle sinemaseverler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Zaman içinde teknolojinin de gelişmesiyle büyük bir dönüşüm yaşayan aksiyon sineması bizi bambaşka evrenlerin içine çekerek seyir zevki yüksek filmler sunuyor. Maceradan maceraya sürüklenen karakterleri, klişelerden sıyrılan senaryolarıyla gerilim dolu ve sürükleyici aksiyon filmleri her döneme hitap eden yapımlarıyla büyük ilgi uyandırıyor. 

Siz de yüksek tempolu ve sürükleyici filmlere ilgi duyuyorsanız sizler için aksiyon film önerileri listesi hazırladık. Gelin keyifli film geceleri için en iyi aksiyon filmleri neler, birlikte göz atalım.

En İyi Aksiyon Filmleri

Quentin Tarantino imzalı Kill Bill, en iyi bilim kurgu filmleri arasında ilk akla gelen Alien, zombi filmlerine getirdiği yenilikçi yaklaşımla adından söz ettiren Train to Busan, Bruce Willis’in en iyi performanslarından biri olan Die Hard gibi tüm zamanların unutulmaz aksiyon filmlerinden oluşan listemizi sizler için derledik.

Mad Max: Fury Road (2015)

Mad Max: Fury Road (2015)

Tom Hardy ve Charlize Theron’un başrollerinde olduğu Mad Max: Fury Road, 8.1 IMDB puanı ile en iyi aksiyon filmleri listesinde öne çıkan yapımlardan biridir. 6 Oscar ödülü kazanan film, insanoğlunun sonunun yaklaştığı ve yok oluşa doğru giden ütopik bir dünyada geçer. Bu dünyanın zalim yöneticisi Immortan Joe değerli bir şeyini alıp kaçan İmparatoriçenin peşine düşer. Eşini ve çocuğunu kaybetmenin acısıyla huzuru aramaya çalışan Max ise kendini bu hikâyenin ortasında bulur.

Heat - Büyük Hesaplaşma (1995)

Heat - Büyük Hesaplaşma (1995)

İki usta oyuncu Al Pacino ve Robert De Niro’yu bir araya getiren Heat, aksiyon-polisiye filmlerinin en iyi örneklerinden biridir. Usta yönetmen Michael Mann’in en önemli yapıtlarından olan film, profesyonel bir hırsız ile onun peşinde olan takıntılı bir dedektifin hikayesini anlatır.

Kill Bill-Volume I (2003)

Kill Bill-Volume I (2003)

Uma Thurman’ın başarılı oyunculuğuyla kült filmler arasında yer alan Kill Bill, Quentin Tarantino’nun hem yazıp hem yönettiği, 8.2 gibi yüksek IMDB puanına sahip bir aksiyon filmidir. Saldırıya uğradıktan sonra 4 yıl komada kalan bir kadının uyandıktan sonra kendisine bunu yapanlardan sırayla intikam almasını konu edinir. Senaryosu kadar dövüş sahneleriyle de hafızalara kazınan bu filmin bir de devam filmi bulunur.

Train to Busan - Zombi Ekspresi (2016)

Train to Busan - Zombi Ekspresi (2016)

Sang-ho Yeon tarafından yönetilen ve IMDB puanı 7.6 olan film Güney Kore’de patlak veren zombi virüsünü ele alır. Aksiyon gerilim filmleri arasında ön plana çıkan Train to Busan, nefes kesen bir hayatta kalma mücadelesini anlatır. 

Raiders of the Lost Ark - Kutsal Hazine Avcıları (1981)

Raiders of the Lost Ark - Kutsal Hazine Avcıları (1981)

1981 yapımı Steven Spielberg filmi olan Raiders of the Lost Ark, havalı profesör Indiana Jones ile bizi tanıştıran filmdir. Amerikan Hükümeti tarafından Ark of the Covenant’ı bulmak için görevlendirilen Indiana Jones’un tehlikelerle dolu meacerasını anlatır. IMDB puanı 8.4 olan bu yapımı aksiyon filmi sevenler mutlaka izlemelidir.

Die Hard - Zor Ölüm (1988)

Die Hard - Zor Ölüm (1988)

John McTiernan yönetmenliğindeki Die Hard, sürükleyici aksiyon filmleri arasında en çok izlenen ve en beğenilen yapımlardan biridir. Bruce Willis’in öne çıkan oyunculuğuyla adından söz ettiren bu aksiyon filmi, tatil için gittiği Los Angeles’ta kendini terör saldırısının ortasında bulan başarılı bir dedektifin insanları kurtarma mücadelesini anlatır. 

Polar (2019)

Polar (2019)

Mad Mikkelsen’in başrolünde yer aldığı Polar, çizgi roman serisi olan Polar: Come from the Cold’un uyarlamasıdır. Netflix yapımı olan bu film, dünyanın en iyi suikastçısı olan Duncan’ın emekli olma hayalleri kurduğu sırada kendini katillerden oluşan bir grubun başında bulmasını anlatır. Siz de Polar’ı izlenebilecek aksiyon filmleri listenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Lethal Weapon - Cehennem Silahı (1987)

Lethal Weapon - Cehennem Silahı (1987)

Aksiyon film serilerinin en çok izlenen yapımlarından biri olan Lethal Weapon’ın başrolünde Mel Gibson yer alır. İlki 1987 yılında yayınlanan film toplamda 5 seriden oluşur. Emekli olmasına çok az kalan bir polis memurunun teşkilata yeni katılan ortağıyla görevlendirildiği son vakasını çözmesi konu edinir. 

Inglourious Basterds - Soysuzlar Çetesi (2009)

Inglourious Basterds - Soysuzlar Çetesi (2009)

Senaristliğini ve yönetmenliğini Quentin Tarantino’nun yaptığı bu macera filmi, yıldız oyuncu kadrosu ve 8.3 IMDB puanı ile göz dolduran bir yapımdır. Brad Pitt, Diane Kruger, Eli Roth ve Christoph Waltz’ın başrolünde olduğu Oscar ödüllü film, Alman kuşatmasındaki Fransa’dan başlayan bir intikam hikayesine odaklanır. 

Bullet Train - Suikast Treni (2022)

Bullet Train - Suikast Treni (2022)

2022’nin en iyi aksiyon filmleri arasında gösterilen Bullet Train, bol macera ve aksiyon sahnelerinin yanı sıra barındırdığı mizahi öğelerle de izlemesi keyifli bir filmdir. Başrolünde Brad Pitt’in yer aldığı Bullet Train, şanssız bir suikastçının son görevinde yaşadığı olayları konu alır. 

The Fugitive - Kaçak (1993)

The Fugitive - Kaçak (1993)

Andrew Davis’in yönetmen koltuğuna oturduğu The Fugitive; Harrison Ford, Tommy Lee Jones ve Julianne Moore gibi yıldız oyuncu kadrosuyla göz doldurur. 1960’ların en bilinen televizyon serisinden sinemaya uyarlanan film, karısını öldürmekle suçlanan ünlü cerrahın hapisten kaçarak gerçek katilin peşine düşmesini anlatır.

The Dark Knight - Kara Şövalye (2008)

The Dark Knight - Kara Şövalye (2008)

9.00 IMDB puanıyla Batman filmleri arasında en beğenilenlerin başında gelen The Dark Knight, özellikle oyunculuk performansıyla öne çıkan yapımlardandır. Christian Bale’ın Batman’e Heath Ledger’in de Joker’e hayat verdiği filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan oturur. Suçtan arındırılan Gotham sokakları Joker’in ortaya çıkmasıyla kaosa döner. Şehri bu durumdan kurtarmaya çalışan Batman ise bir yandan varlığını sorgularken diğer yandan Joker’in pratik zekasıyla baş etmeye çalışır. 

Im Westen nichts Neues - Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (2022)

Im Westen nichts Neues - Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (2022)

1930 yılında çekilen Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok isimli filmin yeniden uyarlaması olan bu yapım Birinci Dünya Savaşındaki bir Alman askerinin hikayesini anlatır. Netflix yapımı olan bu savaş filmi 4 Oscar ödülü ile büyük beğeni toplar.

Plane - Uçak (2023)

Plane - Uçak (2023)

2023 yapımı olan Plane, uçağının hasar görmesi nedeniyle bir adaya iniş yapmak zorunda kalan pilotun savaş alanına indiklerini fark etmesiyle gelişen olayları konu alıyor. Son zamanların sürükleyici aksiyon filmleri arasında yer alan yapımın başrolünde Gerald Buttler yer alır. 

Deadpool (2016)

Deadpool (2016)

Alışılmışın dışında bir anti-kahraman hikayesi olan Deadpool, kanser tedavisi için bir deneye katılan karakterin deney sona erdiğinde olağanüstü güçlere sahip olmasını konu edinir. 8.0 IMDB puanına sahip olan film aksiyon-komedi alanındaki en iyi örneklerin başında gelir. 

John Wick (2014)

John Wick (2014)

Aksiyon filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu Keanu Reeves’in başrolde olduğu John Wick, serinin ilk filmidir. Emekli bir tetikçi olan John Wick karısının hediyesi olan köpeği öldürülünce katillerin peşine düşer. 

Jaws (1975)

Jaws (1975)

Bir Steven Spielberg filmi olan Jaws, kült olmuş aksiyon gerilim filmleri arasında yer alır. 3 Oscar ödülü sahibi olan film 8.1 gibi yüksek IMDB puanına sahiptir. Küçük bir tatil kasabasında görülen köpek balığını avlamaya çalışan ekibin ve kasabanın yaşadığı korku dolu anlar anlatılır.

Face/Off - Yüz Yüze (1997)

Face/Off - Yüz Yüze (1997)

John Travolta ve Nicolas Cage gibi iki başarılı oyuncunun yer aldığı Face/Off usta yönetmen John Woo’nun en iyi yapımlarından biridir. Filmde insanların hayatını kurtaracak bilgiye sahip olabilmek için oğlunun katilinin yüzünü ele geçiren FBI ajanının macerası anlatılır.

Jurassic Park (1993)

Jurassic Park (1993)

30 yıl öncesinin filmi olmasına rağmen bugün bile etkileyiciliğini koruyan Jurassic Park, Steven Spielberg’in kült filmleri arasında yer alır. Sam Neill ve Laura Dern’in başrolde olduğu filmde dinozorların kaza sonucu yeniden dünyaya gelerek tutuldukları yerden kaçmasıyla oluşan kaos anlatılır. 

Alien - Yaratık (1979)

Alien - Yaratık (1979)

Bilinmeyen bir gezegene iniş yapan bilim insanlarının burada farklı bir tür ile karşılaşmalarını konu alan Alien, kült filmler listesinde ilk sıralarda yer alır. Ridley Scott yönetmenliğindeki film aksiyon, gerilim ve bilim kurgu öğelerini taşıyan en iyi örneklerden biridir. 

Aksiyon film önerileri listemizde henüz izlemediğiniz filmler varsa aralarından en merak ettiklerinizi seçerek keyifle izlemeye başlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler