Elektrik Kaynakları Nelerdir?

Elektrik Kaynakları Nelerdir?

 • 02.09.2022

Gelişen teknolojiyle birlikte elektriğin hayatımızdaki yeri daha da artıyor. Günlük yaşantımızda kullandığımız hemen her şey için bu enerjiye ihtiyacımız var. Seni uyandırmak için çalan saat alarmı, kahvaltıda yediğin tost, evden çıkarken bindiğin asansör, akşam ders çalışırken kullandığın aydınlatma gibi pek çok şey elektrikle çalışıyor. Bu kadar çok faydalandığın “Elektrik kaynakları nelerdir?” ve “Nasıl üretilir?” gibi soruların cevaplarını hiç merak ettin mi? Cevabın “Evet” ise sorularının yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsin.

Elektrik Kaynakları Nelerdir?

Elektrik Kaynakları Nelerdir?

Üretiminde kullanılan maddelere göre elektrik kaynağı çeşitleri ikiye ayrılır. Bunlar yenilebilir ve yenilenemeyen enerji kaynakları olarak adlandırılır. Evde kullandığımız kaynaklar enerji üretim tesislerinden gelen kablolar aracılığıyla iletilir. Elektrik enerji üretiminde kullanılan kaynaklar genellikle tesisin bulunduğu konuma göre değişir. Özellikle yenilenebilir enerji kaynakları jeolojik konum ile ilişkilidir. Bunlar şöyle sıralanır:

 • Güneş
 • Rüzgâr
 • Hidrolik
 • Jeotermal
 • Dalga
 • Biyokütle
 • Hidrojen

Yenilenemeyen yani tükenen enerji kaynakları fosil ve çekirdek kaynaklı olarak ikiye ayrılır:

Fosil Kaynaklı

 • Petrol
 • Kömür
 • Doğalgaz

Çekirdek Kaynaklı

 • Toryum
 • Uranyum

Senin de bildiğin gibi yenilenemeyen enerji kaynakları doğa için daha zararlıdır. Yenilenebilir olanlarsa daha doğa dostu ve tükenmeyen kaynaklardır (1).

Farklı kaynaklardan üretilen elektriği genellikle şebekeden yani fişten alırız. Elektrik depolanabilir. Sıklıkla kullandığımız akıllı telefon, tablet ve kumandaların çalışması için sürekli olarak fişe takılı olmaları gerekmez. Bu gibi cihazlar yerleşik veya harici pillerle çalışır yani pillerde depolanan elektriği kullanırlar. Bu yüzden “Pil elektrik kaynağı mıdır?” sorusunun cevabı da “Evet.” olur (2).

Enerji Üretiminde Kullanılan Kaynaklar Nedir?

Enerji Üretiminde Kullanılan Kaynaklar Nedir?

Talebin artmasıyla birlikte enerji üretiminde kullanılan elektrik enerjisi kaynakları daha da önemli hale geldi. Elektrik üreten kaynaklar arasında yer alan yenilenemeyen girdiler yoğun tüketim sonucu tükenme noktasına oldukça yaklaştı. Bu nedenle son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim artış gösterdi.

“Elektrik enerjisi hangi doğal kaynaklardan elde edilir?” diye merak ediyorsan yenilenebilir doğal kaynaklar arasında en çok kullanılanların güneş, hidrolik ve rüzgar enerjisi olduğunu bilmen gerekir. Suyun akış hızından yararlanan hidrolik enerji yaygın olarak hidroelektrik santrallerde (HES) kullanılır. Nehirler üzerinde inşa edilen barajlarda su biriktirilir. Biriken su yüksekten akarken oluşan potansiyel enerjiyle türbinler çalışır ve elektrik üretilir. Benzer bir sistem rüzgar türbinlerinde de vardır. Burada türbinleri döndürmek için su yerine rüzgardan yararlanılır.

“Petrol elektrik üretiminde kullanılır mı?” sorusu ise şu şekilde cevaplanabilir: Petrol, kömür ve doğalgaz gibi yenilenemeyen kaynaklardan da elektrik üretiminde yararlanılır. Bu kaynaklar yakılarak elde edilen ısı, türbinlerin çalıştırılmasında kullanılır. Yanma sonucu açığa çıkan duman hava kirliliğine neden olur (3).

Elektrik enerjisi kaynakları gelişen bilimsel araştırmalarla birlikte daha doğa dostu olmaya başladı. Yapılan araştırmalar sonucu elektriğin kaynağı olarak kütle, bitkiler ve bakteriler kullanılabilir hale geldi (4, 5, 6). Bu araştırmalar yeni sayılsa da yenilenemeyen enerji kaynakları için iyi bir alternatif olarak görülmeye başlandı.

Sen de elektrik kaynakları hakkında daha fazla bilgi edinerek, kullandığın elektriğin nasıl üretildiğini öğrenebilirsin.


Kaynaklar:

https://web.archive.org/web 

https://dergipark.org.tr 

http://aksarayiibd.aksaray.edu.tr 

https://www.sciencedaily.com 

https://www.sciencedaily.com/releases 

https://news.mit.edu 

 

Benzer İçerikler