Eğlenirken Öğreten En İyi Çocuk Oyunları

  • 18.08.2022

Oyun oynamak, çocukların bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal açıdan gelişimine destek olur. Dahası oyun oynama eylemi, öfke, endişe ya da üzüntü gibi duygulardan uzaklaştırır. Oyun oynayarak kazanmayı ve kaybetmeyi öğrenirler. Aynı zamanda hayal güçlerini geliştirir, enerjilerini yükseltir, dikkat yeteneklerini artırmaya yardımcı olur ve daha neler neler…

Peki, çocuklarınızla birlikte oynanabileceğiniz eğlenceli ve eğitici oyunlar nelerdir? İşte sizin için hazırladığımız hem eğiten hem de eğlendiren oyunlar listesi:

Bowling

Bowling

Evde bowling gibi keyifli bir oyun oynamak imkansız değil. İşe evdeki süt kutularını biriktirerek başlayabilirsiniz. Koridorun bir ucuna bu süt kutularını yan yana dizin. Koridorun diğer ucuna ise, ötesine geçmemeniz için sınırı belirleyen bir çizgi çekin. Bunun için koli bandını kullanabilirsiniz. Şimdi sıra uygun bir top bulmaya ve oyuna başlamaya geldi. Bu oyunu oynarken çocuğunuz hem eğlenceli zaman geçirecek hem geri dönüşümün önemini kavrayacak hem de konsantre olmayı öğrenecektir.

Hafıza Oyunu

Hafıza Oyunu

Çocuğunuzun ister arkadaşlarıyla ister aile üyeleriyle keyifle oynayabileceği oyunlardan bir diğeri de hafıza oyunudur. Ancak ne kadar kalabalık olursanız oyun hem o kadar zevkli ve zorlu olacaktır. İlk oyuncu bir kelime söyler, ikinci kişi önce ilk söylenen kelimeyi, ardından da kendi eklediği kelimeyi söyler. Üçüncü oyunca sırayla önce ilk kelimeyi, sonra ikinci kelimeyi, sonra da kendi eklediği kelimeyi söyler. Oyunda yanlış kelime söyleyen elenir. Oyun kalan kişilerle devam eder. Bu eğlenceli oyun, hafızayı güçlendirmeye olumlu katkı sağlayacaktır.

Bardak Oyunu

Bardak oyununu oynamak için öncelikle dokuz tane plastik bardak ve iki adet zar bulmalısınız. Önce her bir bardağı ters çevirerek alt kısımlarına küçük renkli kağıtlar kesip yapıştırmanız gerek. Yapıştırma işlemini nasıl yapacağınızı şöyle tarif edebiliriz: Üç farklı renkte kare, yuvarlak ve üçgenler kesip her bir şekli bir bardağın altına yapıştırmalısınız. Yani her renkten bir kare, bir üçgen ve bir yuvarlak kağıdınız olacak. Şimdi aynı renkleri ve aynı şekilleri daha küçük şekilde keserek bu defa zarların sırayla her bir yüzüne yapıştırma vakti. Tüm bu aşamaları tamamladıysanız ve oyun arkadaşlarınız da hazırsa şimdi eğlence başlıyor. Sırayla zar atın ve zarın üzerinde gelen renk ve şekle sahip olan bardağı hızlıca kapmaya çalışın. Oyunun sonunda en çok bardağa sahip olan kazanır. Bu oyun hızlı düşünme yeteneğinin kazanılmasına yardımcı olur.

Balon Düşürmeme Oyunu

Bu oyunu çocuğunuz tek başına da oynayabilir, ama iki kişiyle daha zevkli olacaktır. İki tane balonu şişirin. Biri sizde kalsın, diğerini ise çocuğunuza verin. Şimdi balonları aynı anda havaya fırlatın ve yere düşmesine izin vermeyin. Bunun için balon aşağı doğru süzüldükçe zıplayıp balona vurmanız ve yeniden havalanmasını sağlamanız yeterli. Balonu ilk yere düşen kaybeder. Bu oyun, hedefe odaklanma yeteneğinin gelişmesine yardım edecektir.

Umarız bu eğlenceli öğretici oyunlar hoşunuza gitmiştir. Siz de çocuklarınızla bu oyunları oynayarak hem boş vakitlerini keyifli bir şekilde değerlendirmelerini hem de gelişmelerini sağlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler