Dünyanın En Güzel Kütüphaneleri

Dünyanın En Güzel Kütüphaneleri

  • 19.07.2024

Dünyada etkileyici birçok yer var. Büyük Kanyon, Peri Bacaları gibi doğa harikaları veya Kolezyum gibi görkemli antik dönem eserleri, hepimizin mutlaka ziyaret etmek istediği yerler arasında yer alıyor. Ancak birçok şehirde en az bu doğal ve antik harikalar kadar göz alıcı başka mekanlar da bulunuyor.


Mimarisi, tarihi, bulunduğu şehrin kültürel dokusuyla olan uyumu ve içerdiği değerli eserlerle dünya kütüphaneleri de mutlaka görmeniz gereken yerler listenize eklenmesi gerekiyor. Gelin, dünyanın en iyi kütüphaneleri neler, beraber bakalım!

Stuttgart Şehir Kütüphanesi - Almanya

Stuttgart Şehir Kütüphanesi - Almanya

Almanya'da bulunan bu küp şeklindeki kütüphane, parlak beyaz mimarisiyle dışarıdan bakıldığında bir modern sanat müzesini andırıyor. Eş merkezli bir plana sahip olan kütüphanenin tam kalbinde ise ters piramit şeklinde bir okuma odası mevcut. Doğal ışık sunan tavan pencereleri ve sakinleştirici atmosferiyle içinde olmaktan hoşlanabileceğiniz bir kütüphane.

El Escorial Kütüphanesi - İspanya

UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilen ve İspanya Kralı II. Felipe'nin ikametgahı olan, El Escorial Sarayı'nın içerisinde yer alan bu kütüphane şüphesiz ki dünyanın en güzel kütüphaneleri arasında yer alıyor. 40 bin ciltten fazla nadir eser barındıran ve Coello, Tintoretto, El Greco gibi ressamların eserlerine ev sahipliği yapan kütüphane, tavan freskleriyle de rönesans ruhunu en iyi yansıtan kültürel yapılardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Trinity College Kütüphanesi - İrlanda

Trinity College Kütüphanesi - İrlanda

Avrupa'nın en turistik şehirlerinden biri olan Dublin'de bulunan Trinity College, aynı zamanda dünyaca ünlü kütüphaneler arasında da ilk sıralarda yer alıyor. Kütüphanede Long Room adı verilen oda tasarımıyla dikkat çekiyor. 200 binden fazla kitabı barındıran Trinity College aynı zamanda dünyanın en eski metinlerinden The Book Of Kells el yazmalarını da içeriyor. Dublin'deki bu benzersiz kütüphaneyi de listenize ekleyebilirsiniz.

Abbey Kütüphanesi - İsviçre

Dünyanın en önemli kütüphaneleri ve mimari yapıları arasında görülen Abbey Kütüphanesi de UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Barok ve Rokoko tarzı mimarisi, çiçekli pervazlarla çerçevelenmiş tavan freskleri ve ahşap balkonlarıyla 1800'lü yılların tüm ihtişamını size sunuyor.


160 bin adet esere ev sahipliği yapan kütüphanede M.S. 820 yılına kadar uzanan el yazmaları yer alıyor ve 1900 yılından önce basılmış birçok kitap özel olarak iklimlendirilmiş odalarda okunabiliyor.

Bodleian Kütüphanesi - İngiltere

En güzel kütüphaneler arasında 1602 yılından beri hizmet veren ve Oxford şehrinin simgelerinden sayılan Bodleian Kütüphanesi de yer alıyor. Magna Carta, Shakespeare'in ilk folyosu ve Gutenberg İncili gibi nadir eserlerin yanı sıra, Yüzüklerin Efendisi serisine ilham olan Galce el yazmaları ve Kafka'nın mektup koleksiyonunun da yer aldığı Bodleian'da 13 milyondan fazla basılı eser bulunuyor.

Kusursuz neoklasik mimarisi ve gizemli atmosferi ile gören herkesi büyüleyen Bodleian Kütüphanesi, popüler kültürü de etkileyen ve The Golden Compass, Harry Potter ve The Madness Of King George gibi filmler ile bazı romanlarda da mekan olarak kullanılmıştır.

Benzer İçerikler