Dünyaca Ünlü Mühendisler

  • 16.08.2022

Günümüzde hayatı bu denli kolay ve hızlı yaşayabilmemizi sağlayan pek çok icat var. Bu icatların her biri uzun zaman önce mühendislerin parlak fikirleri sayesinde ortaya çıkmış ve ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilmiştir.

Her biri kendi alanında uzman olan ve insanlığın hayatını kökten değiştirebilen işlere imza atmış mühendisleri senin için sıraladık.

Hedy Lamarr

Hedy Lamarr, başarılı bir Hollywood oyuncusu olmasının yanı sıra, günümüzde her alanda farklı amaçlarla kullanılan, Wi-Fi teknolojisini icat etmiştir. 2. Dünya Savaşı esnasında hem bir mucit hem de besteci olarak tanınan George Antell ile birlikte Lamarr, frekans atlamalı yayılma spektrumunu geliştirmiştir. Bu icatları radyo güdümlü torpidolarda kullanılmış ve daha sonra başarılı ikili, bu teknolojinin patentini Amerika Birleşik Devletleri'nde almıştır. ABD ordusu 1960 yıllarına kadar bu teknolojinin üstüne düşmemiş olsa da günümüzde Wi-Fi teknolojisi yaygın bir şekilde kullanılır.

Arşimet

Arşimet

Antik dönemin ilk ve en büyük bilim insanı olarak tarihe adını yazdıran Arşimet, suyun kaldırma kuvvetini hamamda yıkanırken fark etmiştir. Aynı zamanda matematik, fizik, geometri, mekanik ve astroloji bilimlerine de katkıları olan Arşimet, günümüzde çok sayıda öğrenci için rol model olarak bilinir. Kürenin yüz ölçümünü ve hacmini kesin bir şekilde ortaya koyan bu başarılı bilim insanı, integral hesabının ortaya çıkmasında da rol oynamıştır.

Nikola Tesla

Yaşadığı dönemde icatları gereksiz bulunan ve dikkate alınmayan Nikola Tesla, dünyanın en iyi mühendisleri listesinde önemli bir yere sahiptir. Günlük hayatta birçok alanda Nikola Tesla'dan izlerle karşılaşabilirsin. Floresan lamba, neon ışık, radar sisteminin temelleri, elektron mikroskobu ve mikrodalga fırın gibi buluşlar, Nikola Tesla'nın önemli icatları arasındadır.

Wernher von Braun

Polonyalı bu mucit, önemli bir icat ile insanlığın ilerlemesine katkıda bulunmuştur. Almanya'da yaşayan bilim insanı, 2. Dünya Savaşı sırasında, savaşın Almanya'nın lehine ilerlediğini görünce kendi hayatı pahasına Amerika'ya sığınmaya karar vermiştir. Wernher von Braun, Kore savaşından sonra ekibiyle Alabama bölgesine gönderilmiştir. Arkadaşlarıyla burada Redstone roketi ve nükleer başlıklı füze üzerine çalışmıştır. Geliştirdiği roketlerin başarısı sayesinde NASA, Alabama-Huntsville bölgesinde bir uçuş merkezi kurmuştur. Bu uçuş merkezinin yöneticisi konumuna getirilen Wernher von Braun, 1969 yılında Ay yüzeyine sorunsuz iniş yapan Apollo 11 roketini tasarlayan mühendistir.

Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell

Günümüzde iletişimin zahmetsiz ve hızlı olması bu bilim insanı sayesinde gerçekleşmiştir. İlk telefonu icat eden Alexander Graham Bell, modern telefonun temellerini Thomas Watson adlı bir elektrik mühendisiyle beraber atmıştır. Sesin bir tel üzerinde ilerlediğini keşfeden ikili, patent başvurusunda bulunmuş ve patenti alan Alexander Graham Bell olmuştur. Yaşadığı teknik bir sorun sebebiyle Thomas Watson'ı arayan Alexander Graham Bell, farkında olmadan 10 Mart 1876 günü tarihin ilk telefon görüşmesini yapmıştır.

Bilim ve Teknolojiye Yön Veren Diğer Mühendisler

Elbette yüzyıllar boyunca tarihe damga vurmuş, bilime ve teknolojiye yön vermiş pek çok mühendis mevcuttur. Bunlar arasında sayısı buluşuyla Leonardo Da Vinci, modern gökdelen tasarımlarıyla adından söz ettiren Fazlur Rahman Kahn, ilkel ilk bilgisayarlardan birini icat etme başarısını göstermiş Charles Babbage, ampulun icadı ile tanınsa da hareketli kamera ve fonograf gibi icatlarıyla da bilinen Edison, ilk otomobilin geliştirilmesinde öncülük eden Gottlieb Daimler ve radyonun icadında öncülerden biri olarak tanınan Lee de Forest gibi ünlü mühendisler de sayılabilir.

Tarih boyunca zamana üstün yetenekleri ve bilgileriyle damga vurmuş mühendisler sayesinde günümüzde pek çok bilimsel ve teknolojik ürünü kullanmaktayız. Bugünün öğrencilerinden biri olarak bilime ve teknolojiye yön veren mühendislerden ilham alabilir, çıktığın yolculukta sen de yaptığın işlerle geleceğe yön veren isimlerden biri olabilirsin.        

Benzer İçerikler