Ders Çalışmak Nasıl Eğlenceli Hale Getirilir?

Ders Çalışmak Nasıl Eğlenceli Hale Getirilir?

  • 15.06.2024

Öğrencilerin birçoğu gibi sen de eğlenceye en çok ilgi duyduğun dönemlerde okul hayatını da sürdürmek ve derslerinde başarılı olmak durumundasın. Sürekli olarak oyun oynama, müzik dinleme ya da eğlenceli içerikler izleme gibi aktiviteler yapmak, ders çalışmak istememene neden olabilir. Ders çalışırken motive olmak ve zorlanmak istemiyorsan çalışma seanslarını eğlenceli hale getirmende yarar var. Eğer ders çalışma anlarını eğlenceli hale getirebilirsen hem okul hayatın hem de derslerden arta kalan boş zamanlarındaki sosyal hayatın çok daha keyifli ve huzurlu bir hale gelebilir.

Peki ders çalışırken nasıl eğlenebilirsin? Detaylara gel birlikte bakalım.

 

Ders Çalışırken Niçin Eğlenmek Gerekir?

Ders Çalışırken Niçin Eğlenmek Gerekir?

Bir öğrenci olarak ders çalışma sürecini, yalnızca sınıfını geçmek için bir araç olarak görmemelisin. Tabii ki sınavlardan iyi sonuçlar almak, başarılı bir eğitim sürecinin temel unsurlarından biridir. Ancak, bir öğrenci olarak eğitim hayatında öğrendiğin bilgilerin senin için kalıcı olması da son derece önemlidir. Bunun için de öğrenme sürecinde ve ders çalışma sırasında motivasyonun ve ilgin yüksek olmalı. Herhangi bir şeye odaklanmak, konsantre olmak ve ondan üst düzey bir verim elde etmek için uğraştığın işin seni eğlendiriyor olması gerekir. Ders çalışırken eğlenmeyi de başarabilirsen öğrendiğin bütün bilgiler, zihnine daha kolay yerleşecek ve çok daha uzun süre kalıcı olacaktır. Böylece yalnızca sınavlarda değil, okul hayatının ilerleyen süreçlerinde ve iş hayatında da başarılı olabilirsin. Bu yüzden ders çalışmayı eğlenceli hale getirmek için neler yapman gerektiğini adım adım irdeleyerek öğrenmende yarar var.

Nasıl Eğlenceli Şekilde Ders Çalışılır?

Nasıl Eğlenceli Şekilde Ders Çalışılır?

Etkili ve eğlenceli bir şekilde ders çalışmak için birkaç önemli öneriyi dikkate almanda fayda var. Bunun yanı sıra kendini en iyi tanıyan kişi olarak kendini iyi hissettiğin bir ortamı yarattıktan sonra ders çalışmaya hazırsın.

• Zamanını ve programını iyi ayarla: Kendine kişisel bir çalışma programı hazırla ve bu programın hayatındaki diğer rutinlerle de denge içinde olmasını sağla. Programını hazırlarken asla gereğinden fazla bir yoğunluk yaratma ve kalan zamanında sevdiğin şeylere de vakit ayırarak zihnini parlak tut.

• Molaları ihmal etme: Ders çalışmayı sürdürürken bir noktadan sonra zihnin ve bedenin yorulmaya başlar ve elde ettiğin verim azalır. Bunun önüne geçmek için yorulduğunu hissettiğin anda çalışmaya ara ver ve kendini iyi hissetmek için bir şeyler iç veya hava al.

• Kendini ödüllendir: Bir işin sonunda ödülün söz konusu olması, en ciddi motivasyon kaynağıdır. Programına başarıyla uyduktan sonra ve derslerini aksatmadığın sürece kendini sevdiğin bir filmle, tuttuğun takımın maçıyla ya da okumak istediğin ders dışı bir kitapla ödüllendirebilirsin. Ayrıca ilgi alanlarına ve zevklerine göre bu ödülleri kendin de belirleyebilirsin.

• Farklı renkte kalemler kullan: Not tutarken ya da yazı yazarken her şeyi aynı renk ile kağıda aktarman sıkıcı olabilir. Sonradan okuduğunda da yazdıklarını anlaman zorlaşabilir. Bu nedenle başlıklar, uyarı ifadeleri ve küçük dipnotlar için farklı renkleri tercih ederek odaklanacağın kısımları daha iyi sınıflandırabilirsin.

Bütün bunların yanı sıra sakin ve dikkat dağıtıcı objelerden uzak bir çalışma ortamına sahip olman gerektiğini unutma. Dikkatini tek bir yerde toplamayı başarıp öğreneceğin konulara odaklandığında etkili ve verimli bir şekilde öğrenme kabiliyetin de artacaktır. Sen de bu yöntemleri uygulayarak ders çalışmayı eğlenceli ve zevkli bir hale getirebilirsin.

 

Benzer İçerikler