Ders Çalışırken Işık Nereden Gelmelidir Ve Hangi Renk Olmalıdır?

Ders Çalışırken Işık Nereden Gelmelidir Ve Hangi Renk Olmalıdır?

  • 25.07.2024

Ders çalışırken konsantrasyonu artırmaya yardımcı olan unsurlardan biri de ışıktır. “Benim odamda zaten ışık var” deyip geçme. Işığın konumu ve rengi motivasyonunu etkiler. Peki sen ders çalışırken beyaz ışığı mı tercih ediyorsun yoksa sarı ışığı mı? Hangi ışık seçeneği en doğrusu nasıl karar vereceksin? Bunun için önce ampuller hakkında bazı küçük bilgileri edinmen faydalı olacaktır.

 

En çok karşılaşacağın terim Kelvin olarak da adlandırılan renk sıcaklığıdır. Sıcak, turuncu tonlu ışık düşük Kelvin derecesine ve soğuk, mavi tonlu ışık yüksek Kelvin derecesine sahiptir. Ampül seçiminde dikkat etmen gereken bir diğer unsursa lümen (lm)’dir. Bu değer ne kadar yüksek olursa, ışık kaynağı o kadar parlak görünür. Lümen terimini Watt ile karıştırma çünkü parlaklığın ölçüsü lümendir. Watt ise enerji tüketimini ifade eder.(1) 

Çalışma Masasında Işık Nereden Gelmeli?

Çalışma Masasında Işık Nereden Gelmeli?

Sağ elini kullanıyorsan sol taraftan, sol elini kullanıyorsan sağ taraftan gelmeli. Burada amaç çalışma alanın yeterince aydınlanması ve gölge oluşmamasıdır. Bu yüzden yalnızca tavan lambası kullanmak çalışma verimliliği açısından iyi değildir. Çalışma masan için uygun bir masa lambası seçerek konsantrasyonunu artırabilir ve göz yorgunluğu azaltabilirsin.

 

Yetersiz aydınlatma altında göz bebeklerin daha çok ışık almak için genişler ve bu durum göz yorgunluğuna sebep olur. Aşırı parlak ışık veya direkt gözüne gelen ışık da benzer bir etki yaparak rahatsızlık verir. Görüş alanında bu tarz aydınlatmalar varsa üzerlerine lamba şapkası koyabilir veya masanın konumunu değiştirebilirsin.

 

Aydınlatma konusunda dikkat etmen gereken bir başka unsursa yansıtıcı ve parlak yüzeylerdir. Görüş alanındaki yansıtıcı yüzeylere çarpan ışık, dikkatinin dağılmasına neden olur. Doğru aydınlatmayı kullanarak harici dikkat dağıtıcıların seviyesini azaltabilir ve öğrenmeye odaklanabilirsin.

Ders Çalışırken Işık Ne Renk Olmalı?

Ders Çalışırken Işık Ne Renk Olmalı?

Bu sorunun en kısa cevabı beyaz renk şeklindedir. Ders çalışma ışığı hangi renk olmalı? Sorusunun cevabını daha iyi anlamak için gün içinde en dinç olduğun zamanlara dikkat et. Genellikle öğle saatlerine denk geldiğini görürsün. Bu saatler güneşin beyaz renkte yani 4000 Kelvin (K) olduğu zamanlardır.

 

Ders çalışırken gün ışığını taklit eden soğuk renklerde yani beyaz veya beyaza yakın renkte ışık seçmelisin. Beyaz ışık, sıcak renkteki sarı ışığa göre zihnini daha dinç tutarak derse odaklanmanı kolaylaştırır. Sıcak ışıklar gün batımı veya mum ışığına benzer bir etki yapar. Vücudunun melatonin üretmesini tetikleyerek gevşemene neden olur. Biyoloji derslerinden hatırlayacağın gibi melatonin, uyku döngüsünü kontrol eden bir hormondur. Gün ışığı azaldığında üretimi arttığı için uykun gelir. (2)

 

Peki ders çalışırken hangi ışık daha faydalıdır? Piyasada genel olarak LED, akkor ve floresan olmak üzere üç çeşit ampül vardır. Akkor ampuller çok güç tükettiği 1 için iyi bir fikir değildir. Beyaz LED ampullerse göz sağlığını olumsuz etkiler. (3) Bu yüzden ders çalışırken soğuk renklerdeki floresan ampulleri tercih etmeye gayret et. Lümen sayısı ise ne kadar parlak ışık istediğinle ilgili ama unutma lümen ve kelvin farklı şeylerdir. Kelvin ışığın rengini lümense parlaklığını ifade eder. Sen de bu bilgilerden yararlanarak ders çalışırken senin için en uygun olan ışığı kolaylıkla seçebilirsin.

Kaynaklar

 https://dergipark.org.tr 

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov  

 https://medicalxpress.com  

 

Benzer İçerikler