Çocukların Sorumlulukları Nelerdir? Sorumluluk Duygusu Nasıl Kazandırılır?

  • 17.08.2022

Çocuklarda benlik ve aidiyet gelişimi yavaş yavaş oluşur. Bu da sorumluluk hissiyatını doğrudan etkiler. Çocuğunuzda sorumluluk bilinci oluşturarak gelişimine katkı sunabilir ve hayata daha kolay adapte olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle çocuğunuzun yaşına uygun sorumluluk alanlarını bilmeniz önem taşır. Aksi takdirde ona haddinden fazla sorumluluk vererek kendisini yetersiz hissetmesine sebep olabilirsiniz.

Bu yazımızda çocuklarda yaşlara göre sorumluluklar ve sorumluluk duygusu kazandırılırken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgi ve önerileri bulabilirsiniz. 

Çocuklara Sorumluluk Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Sorumluluk Nasıl Kazandırılır?

Sorumluluk yetişkinler için bile kazanılması ve geliştirilmesi zor bir değerdir. Ancak çocuğa sorumluluk hissiyatını vermenin yolu, sorumlu bir yetişkin olmaktan geçer. Örneğin çocuğunuza verdiğiniz sözleri tutmaya çalışmak önemli bir ilk adım olacaktır. Bunun yanı sıra uygulamanız gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

• Çocuğunuzun rol modeli olun. 
• Birlikte ya da yalnız başına uygulayacağı bazı rutinler oluşturun ve bu rutinleri ne kadar düzenli uyguladığını gözlemleyin.
• Bir şey başarmak istediğinde onu motive edin. Bu sırada gerçeklikten uzaklaşmamaya da özen gösterebilirsiniz. 
• Başarısız olduğunda ya da sorumluluklarını uygulamadığında anlayışlı ve sabırlı bir tutum sergileyin. Sorumluluklarını sizden korktuğu için yerine getirmesi doğru bir kazanım sayılmaz. 
• Çocuğunuzun, yaşına ve düzeyine uygun sorumluluklar üstlenmesini sağlayın.
• Her koşulda öz güvenini sarsmadan yönlendirmeye çalışın.

Çocukların Sorumlulukları Nelerdir?

Çocukların Sorumlulukları Nelerdir?

Çocukların sorumlulukları elbette yaş grubuna ve bulunulan mekana göre değişir.

0 - 3 Yaş:  
Bu yaş grubundaki çocuklara oyuncakların sorumluluğu bırakılabilir. Onları toplamak, düzenlemek ve yerleştirmek onun işi olabilir. Oyuncaklarını parka ya da sahile götürdüğünde bile bu sorumluluk alanını korumalısınız. Bunun yanı sıra kirli sepetini ve çöp kutusunu öğreterek gün içinde ondan minik yardımlar isteyebilirsiniz. Bu sayede ev içindeki düzene de daha kolay şekilde adapte olacaktır.

3 - 4 Yaş:
3 yaşın ardından çocuk ev işlerine daha çok dahil edilebilir. Sofra kurmak, yemek hazırlığına katılmak, bulaşıkları makineye yerleştirmek gibi işlerde onu da sürece dahil edebilir ve bunu düzenli olarak tekrarlayabilirsiniz. Kısa zaman içerisinde yemek saati geldiğinde sofra hazırlamak için kendi kendine harekete geçtiğini görmeniz mümkün. Hatta kirli çamaşırlarını kendiliğinden makineye atmaya bile başlayabilir.

5 - 6 Yaş:
Çocuğunuz 5 - 6 yaşlarına geldiğinde sokakta da ondan yardım isteyebilirsiniz. Sizinle alışverişe çıkıp sebze seçebilir, bahçedeki bitkilerle ilgilenebilir ya da hayvanları besleyebilir. Bakkalda ya da manavda alışveriş yaparken esnaf ile iletişim kurabilir ve dış dünya ile kendi bağını oluşturabilir.

+7 Yaş:
Okul çağına geldiğinde çocuk zaten sorumluluk duygusunu geliştirmiş olmalıdır. Bu sayede okul hayatı da daha başarılı olacaktır. Bu zaman diliminde ise kendi eşyalarını kaybetmeme, ödevlerini yapma ve parayı doğru harcama konusunda çalışmalar yapabilirsiniz. Harçlıklarından tasarruf etmesini tavsiye edebilirsiniz.

Çocuğunuzu sorumluluk kazanması için desteklerken attığı her adımı görmeli, takdir etmeli ve yanlış yaptığında gururunu incitmemeye özen göstermelisiniz. Sorumluluklarını yerine getirmediğinde sizin öfkenizden korkmamalı. Motivasyonu sizde değil, kendi hayatında bulmalı. Çocuğunuzun öz güveni için çaba sarf eder ve ona birey gibi yaklaşırsanız sorumluluk duygusunun da beraberinde geleceğinden emin olabilirsiniz.

Benzer İçerikler