Çocukları Sorgulamaya Teşvik Edecek Felsefe Soruları

  • 18.08.2022

Neredeyse tüm küçük çocuklar sorularla yaşıyor; dünyayı araştırmanın ve anlamanın yolunun bu olduğunu doğal olarak kabul ediyor gibiler. Çocuklar için felsefe soruları, çocuklara düşünmek, öğrenmek ve eğlenmek için fırsatlar sunar. Felsefi soruları üzerine tartışmak, kaliteli zaman geçirmenin ve çocuklarınızla bağ kurmanın harika bir yoludur. Genç zihinleri felsefi düşünce deneylerine dâhil etmek, onları düşünce ufkunu genişletmeye ve hayatta neyin önemli olduğuna dair bakış açılarını geliştirmeye teşvik eder.

Siz de çocuklar için felsefe sorularının neler olabileceğini merak ediyorsanız, gelin birlikte düşünelim.

 

Çocukları Sorgulamaya Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?

Çocukları Sorgulamaya Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?

Hiç yedi yaşındaki bir çocuğa “Hayatın anlamı nedir?” diye sordunuz mu? Peki sizce çocuklar bu sorulara hazır mı? Çocukların yetenekleri ve insan olarak saygınlıkları hakkında olan fikirlerimiz, onlarla yaptığımız soru türlerine ve sohbetlere yansır. Onlarla daha zor, anlamlı konuları keşfettiğinizde, çok küçük olsalar bile bunu fark edebilirler. Çocuklarla konuşmadığımızda ya da sadece önemsiz konular hakkında onlara sıradan sorular sorduğumuzda, bunu içselleştirirebilirler. Yansıtmak veya memnun etmek için benzer şekilde ilgisiz veya kayıtsız bir şekilde yanıt verebilirler. Daha da kötüsü, bazı durumlarda kimliklerini sınırlı görüşümüz etrafında inşa edebilirler. Bu nedenle, ilk adım olarak çocuklara yönelttiğimiz soru türlerinin farkında olmanız önemlidir. Bir sonraki adım ise, daha kapsamlı konularla anlamlı bir şekilde başa çıkma yeteneklerini kullanmalarına yardımcı olmaktır.

Peki, bu konuşmaları ne zaman yapabilirsiniz? Cevabı basit, birlikte geçirdiğiniz her zaman. Örneğin; yemek zamanı, oyun ve ev işleri gibi her türlü aile etkinliği, çocuklarınızla konuşmak için değerli anlar yaratır. Unutmayın, bu konuşmalar ne kadar çeşitli olursa, çocuklar o kadar çok şey öğrenebilir.

Çocuklar için Felsefe Soruları Neler Olabilir?

Çocuklar için Felsefe Soruları Neler Olabilir?

En eski düşünsel yöntemlerden biri olan felsefe, genellikle yetişkinlere yönelik bir disiplin olarak değerlendirilir. Ancak doğaları gereği bitmeyen bir merak içinde olan çocuklar, aslında birçok açıdan soru sormayı oldukça sever. Soru sormak da her zaman felsefenin temel bir parçasıdır. 

Peki, çocuklara ne sorulmalı? Derin insani öneme sahip açık uçlu soruların çoğu, başlamak için harika bir yerdir. Felsefi soruların sadece zor sorularla karıştırılmaması gerektiğini ve bilimsel sorular olmadığını unutmamalısınız. Felsefi sorular için birden fazla doğru cevap olabilir. Tartışmaya ilham verirler ve bizi gerekçeler oluşturmaya ve kanıtlar sunmaya davet ederler.

Çocuğunuzu sorgulamaya teşvik edecek bazı felsefe sorusu örneklerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

• Bedenin misin yoksa zihnin mi? Bu soruyu şu şekillerde genişleterek devam edebilirsiniz: Vücudunu mu yoksa aklını mı tutmayı tercih edersin?, Düşüncelerin olmadan yine de bedenini ister miydin?, Biriyle fikir değiştirebilseydin, bu kim olurdu? ve Niye?

• Gözlerine güvenebilir misin?, Her gördüğüne inanır mısın? şeklinde yaratıcı sorularla konuşmayı sürdürebilirsiniz.

Diğer bazı örnekler ise:

• Aklın nerede?

• Farklı bir adın olsaydı, farklı bir insan olur muydun?

• Hiçbir şey düşünmemek mümkün mü?

• Bilgisayarlar düşünebilir mi?


Şeklindeki sorular başlangıç için ideal olabilir. Bu şekilde çocuğunuzun yaşına ve olgunluğuna uygun sorularla devam edebilir, onu düşünmeye teşvik edebilirsiniz.

Sorgulamada öz güven ve beceri geliştirmek, çocukların bilgi akışını eleştirel bir şekilde değerlendirmelerine, iyi kararlar almak için ihtiyaç duydukları verileri toplamalarına olanak tanır. Bir çocuk iyi sorular oluşturmada ne kadar başarılı olursa, kendisi için o kadar net ve yetkin düşünebilir.

Unutulmamalıdır ki; felsefi bir soruyla ilk karşılaştıklarında, çocuklar anlamsızca bakabilir veya basmakalıp sözler sarf edebilirler. Ancak bu size, gerçek potansiyellerini açığa çıkarmalarına yardımcı olmak için daha fazla neden verir. 

Felsefi soruları keşfetmenin yararı, yalnızca ortaya çıkabilecek cevaplarda yatmaz. Büyük filozof Bertrand Russell'ın felsefi düşünce sistemine sahip olmayan bir kişiyle ilgili söylediği şu cümle: "Böyle bir adam için dünya belirli, sonlu, açık hale gelir” felsefenin aslında çocukların geleceği için ne kadar önemli olduğunu gösterir. İyi sorular oluşturma yeteneği, kişinin çağdaş yaşamda yolunu bulmasında vazgeçilmezdir. Siz de çocuklarınıza yaşlarına uygun, onları düşünmeye teşvik edebilecek felsefe soruları sorabilir, bu sayede sorgulama yeteneklerinin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler