Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma

  • 25.07.2024

Çoğu ebeveyn çocuklarına okuma alışkanlığı kazandırma konusunda zorlanabiliyor. Çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlayan kitap okuma davranışının alışkanlığa dönüşmesi için ebeveynlerin sabırlı olmaları önem taşıyor.

Yaşam alanlarınızda kitap bulundurmak, kitap okuma rutinleri düzenlemek, birlikte okumak gibi kolaylıkla uygulayabileceğiniz önerilerle çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu nedenle çocuğunuzun ilgisini çekebilecek kitap türlerini araştırmalı ve ona doğru seçenekler sunmalısınız.

Yaşına Uygun Kitaplar

Yaşına Uygun Kitaplar

Yaş grubuna uygun kitap seçmek, okuma eyleminden keyif almak için en temel noktadır. Okul öncesi yaş grubunda olan küçük çocuklar, daha çok görsel uyaranlara dikkat eder. Bu nedenle kreşe veya anaokuluna giden çocuğunuzun ilgisini cezbetmek için resimli, ışıklı, sesli, eğlenceli kitapları tercih edebilirsiniz. Yazıları daha az, resimleri daha çok olan bu kitaplar, çocukların hayal dünyasını harekete geçirir. Küçük yaş grubundaki çocuğunuzla kitapların resimlerine bakabilir, üzerinde konuşabilir, masallarla okuma rutinini keyifli hale getirebilirsiniz.

İlkokul çağındaki çocuklar, biraz daha fazla yazılı ve orta kalınlıkta olan kitapları okuyabilir. Burada önemli olan nokta çocukların dikkatini çeken maceralı, eğlenceli, gizemli hikayeler bulmaktır. Çocuklar sürekli eğitici mesajlar veren kitaplar yerine daha gizemli kitapları sever. Çocuklar için kitap seçerken verilmek istenen mesajın çok göz önünde olmamasına dikkat etmelisiniz.

Ortaokul ve lise çağındaki genç yetişkinler için kitap okuma alışkanlığı kazandırmak biraz daha zor olabilir. Bebeklikten itibaren kitaplarla etkileşim halinde olan çocuklar, bu yaşlarda okumaya daha istekli olur. İlgi alanlarına, zevkine ve merak duygusuna uygun kategorilerde kitaplarla okuma rutinleri düzenleyebilirsiniz. Ebeveynler olarak çocuğunuza okuma konusunda rol model olmanız da önemlidir.

Çocuğa Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuğa Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Kitap okuma alışkanlığını daha eğlenceli hale getirmek için kitap kulüplerini kullanabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte kitap kulüplerine katılabilir, okuduğunuz kitaplar hakkında konuşarak sosyalleşebilirsiniz. Okulda, kursta, mahallede çocuğunuzun arkadaşları ile birlikte zaman geçireceği kitap okuma etkinlikleri de düzenleyebilmeniz mümkün. Kendi yaşıtlarıyla okuma yapmak, kitaplar hakkında konuşmak, hikayeler üzerinde fikir yürütmek çocukların öz güven duygusu kazanmasına da yardımcı olabilir.

Aile günlerinde bilgi yarışmaları düzenleyebilirsiniz. Ebeveynlerin belli gün ve saatlerde sadece çocuklarıyla ilgilenmesi ve  kaliteli zaman geçirmesi önemlidir. Aile zamanları olarak bilinen bu özel günlerde çocuğunuzla bağ kurmak için çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz. Kitap okuma alışkanlığını pekiştirmek için bilgi yarışmaları, öykü anlatma oyunu, kitap yorumlama gibi sosyal etkinlikler çocuğunuzun kendini ifade etme gücünü geliştirmeye yardımcı olabilir.

Ebeveynler olarak çocuğunuza sadece kitap almanız yeterli değildir. Rol model olmak, evde kitap okuma saatleri düzenlemek, kitapların değerini yansıtan davranışlarda bulunmak da etkili olabilir. Çocuklar ailelerinde olan eğilimleri ister istemez içselleştirir. Siz ne kadar kitaplarla ilgili olursanız, çocuğunuzun da kitaplara olan merakı artacaktır. Birlikte okuma saatleri düzenleyerek bazen çocuğunuza siz kitap okuyabilirsiniz.

Benzer İçerikler