Çocuklara Kahvaltı Yapma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları

  • 27.07.2022

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı, çocukların sağlıklı gelişimi ve okul başarısı açısından çok önemli. Ancak çoğu zaman çocuğunuza kahvaltı yaptırırken zorlanabilirsiniz. Çocukların beslenme sürecinde sık sık sorunlar yaşansa da kahvaltı alışkanlığı kazandırmak göründüğü kadar zor değil. Güne beraber yapılan bir kahvaltı ile başlamak, çocuğun kendini daha dinç hissetmesine yardımcı olur. Çocuklara kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırmanın çeşitli yolları vardır. Gelin bu yolların neler olduğuna birlikte bakalım.

Çocuklara Kahvaltı Yapma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları Nelerdir?

Çocuklara Kahvaltı Yapma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları Nelerdir?

Çocuğun beraber oturduğu kahvaltı sofrasında anne ve baba aynı tutum içinde olmalı ve çocuğa sevgiyle yaklaşmalıdır. Akşam erken uyuyan bir çocuk, sabah uyanır uyanmaz kahvaltı yapmak istemeyebilir. Bu nedenle kahvaltıdan önce uyku mahmurluğunu gidermesi için çocuğa zaman tanınmalı ve mümkünse sofrada beraber oturulmalıdır.

Çocuğun sevdiği ya da sevebileceği kahvaltılıklar hazırlayarak, kahvaltı saatini bir oyuna dönüştürebilir ve böylelikle süreci çok daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Çocuklar için kahvaltı saatini onun sevebileceği bir hale getirebilmek için özel tarifler de deneyebilirsiniz. Çocuklara sevdiği yiyeceklerin yanı sıra sevmediği yiyecekleri de eğlenceli alternatiflerle sunmak, yeme alışkanlıklarını çeşitlendirmeye yardımcı olabilir.

Çocuklar için Kahvaltı Tarifleri

Lezzetli tarifler hazırlamak, çocuklara kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırmanın yolları arasında yer alır. Mutfağınızda bulabileceğiniz malzemeleri kullanarak çocuğunuzun dikkatini çekecek bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Farklı tarifler deneyerek kahvaltı saatini eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Örneğin, yıldız şeklinde keseceğiniz ekmeğin üzerine peynir sürerek, peyniri çok daha kolay bir şekilde yedirebilirsiniz. Yuvarlak şekilde doğrayabileceğiniz salatalıklardan tekerlek ya da ağaç yapabilirsiniz. Kahvaltı tariflerinize patatesten saç, zeytinden göz eklemeniz de mümkün. Pankeklere meyvelerden kulak, peynirden tavşan ya da kuş yapabilirsiniz. Domatesi dörde bölerek elde edebileceğiniz uğur böceğinize ise, zeytinden benekler ekleyebilirsiniz.

Çocuğun Kahvaltısı Nasıl Olmalı?

Çocuğun Kahvaltısı Nasıl Olmalı?

Sağlıklı beslenme çocukların büyümeleri ve gelişmeleri açısından önemli olduğu kadar öğrenmelerinde de etkilidir. Kahvaltı konsantrasyon, dikkat, hafıza ve beyin fonksiyonlarında artışa etki eder. Kahvaltı yapmayan çocuklarda okul başarısızlığı görülebileceği için, çocuğunuzun kahvaltıyı bir alışkanlık haline getirmesini sağlamanız önem taşır. Sağlıklı bir kahvaltı hazırlarken süt ve süt ürünlerinin yanı sıra yumurta gibi yüksek protein içeren gıdalara da yer verebilirsiniz.

• Çocuklara kahvaltı sırasında verebileceğiniz ceviz, içeriğindeki yağ asitleri sayesinde beyin gelişimine yardımcı bir besindir.
• Kahvaltıda doğal şekere sahip bal ve pekmez ile tüketilebilir.
• Kahvaltı tabağını domates, salatalık, biber ve maydanozla destekleyebilirsiniz.
• Tabağınıza renk katacak taze ve kuru meyveler vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir.
• Taze sıkılmış meyve suları ya da süt ve 2-3 dilim tahıllı ekmekle kahvaltıyı tamamlayabilirsiniz.
• Çocuğunuzun kahvaltısına eşlik edebilecek kefiri muzlu ya da çilekli yaparak, çocuğunuza sevdirebilirsiniz.

Çocuklar için kahvaltı saati, sağlıklı gelişebilmeleri açısından son derece önemlidir. Onun için kahvaltı masasını bir oyun haline getirerek ve kahvaltı tabağını renklendirerek, çocuğunuzun kahvaltıyı sevmesine yardımcı olabilirsiniz.

Benzer İçerikler