Çocuklara Alınabilecek En İyi Dergiler

  • 18.08.2022

Çocuk dergileri, çocuklara keşfetme, hayal etme ve öğrenme duyguları aşılar. Aynı zamanda bu dergiler çocukların yaratıcılıklarını geliştirmelerine de katkı sağlar. Her bir sayfasında ayrı bir dünyayı ele alan dergiler, çocukların bilişsel ve sosyal gelişimleri için son derece önemlidir.

Çocuklara dergi alırken bazı detayların göz önünde bulundurulması gerekir. Bunlardan en önemlisi de derginin içeriğidir. Dergi, çocuğunuza eğitsel açıdan fayda sağlamalıdır. Onların gelişimlerini olumsuz yönde etkilememeli, hayal dünyalarını geliştirmeye yardımcı olmalıdır. Bu tarz çocuk dergisi örnekleri ile siz de çocuklarınızın gelişimlerini destekleyebilirsiniz.

Çocuklara Alınabilecek En İyi Dergi Örnekleri

Çocuklara Alınabilecek En İyi Dergi Örnekleri

Çocuklarınıza dergi seçerken içeriğin dünyanın her yerinden, hayatının her anından olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin bir sayfada çocuğunuz coğrafyadan, bir sayfada tarihten, bir sayfada teknolojiden, diğerinde sporlardan bilgi edinebilmelidir. Çocuğunuzu her yönden geliştirebilecek çocuk dergilerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Bilim Çocuk
Bilim Çocuk, TÜBİTAK tarafından uzun yıllardır yayımlanan aylık bir çocuk dergisidir. Genellikle 7 yaşın üzerindeki çocuklara hitap eden Bilim Çocuk, uzay, doğa ve hayvanlar gibi birçok konuyla ilgili bilgiler sunarken çocukların eğlenmesine de yardımcı olur. Bilim Çocuk dergisi, her ayın 15’inde yayımlanır. Derginin esas amacı bilimi çocuklara sevdirmek, onları bilim dünyasına katkıda bulunmaya teşvik etmektir. Aynı zamanda araştırma yapmalarına, soru sormalarına ve merak duygularını geliştirmelerine de katkı sunar. Dünyaya karşı merak uyandıran bilgilerle zenginleştirilmiş Bilim Çocuk’ta yer alan “Okuyucularımızdan” köşesi çocuklara kendi fikirlerini paylaşma, daha girişken olma ve öz güven kazanma noktasında fayda sağlar.

TRT Çocuk
TRT Çocuk, kanalda yayınlanan bazı çizgi dizilerin arka planlarının da yer aldığı eğlenceli bir dergidir. TRT Çocuk genel tema olarak “Neden” sorusunu ön plana alır. Çocuklar bu sorulara cevap verirken kelime dağarcıkları da gelişir. Aynı zamanda bu dergide bulunan “Sıra Sende” köşesi bulmacalar ve çeşitli testlerle çocukların eğlenmesine ve öğrenmesine katkı sunar.

Türkiye Çocuk
Türkiye Çocuk dergisi, 1981 yılından itibaren yayımlanmaya başlamıştır. Milli ve manevi değerlere her zaman önem veren, çocuklara ve gençlere kendi öz kültürlerini tanıtan Türkiye Çocuk dergisi, çocukların kültürlerine bağlı ve yeniliğe açık yetişmelerine katkı sağlamayı amaçlar. 30 yıldan fazla süredir yayımlanan Türkiye Çocuk dergisinin içerisinde hayatın her anından kesitler bulunur. Çocukların kendilerini her yönden geliştirmelerini sağlamaya yardımcı Türkiye Çocuk, onların kendi kültürlerini, vatanlarını, yaşam tarzlarını yakından tanıyıp bu konularda daha bilinçli olmasına da katkı sağlar.

National Geographic Kids Türkiye
National Geographic Kids Türkiye dergisi, hayvanlar aleminden yaban hayatına, coğrafyadan tarihe, bilimden teknolojiye kadar her alanda zenginleştirilmiştir. 7 ve 12 yaş arasındaki çocuklara hitap eden National Geographic Kids Türkiye, zengin içeriğinde ödüllü fotoğrafçıların çalışmalarına da yer verir. Renkli karelerle çocuklar eğlenirken öğrenir ve merak duyguları gelişir. Bu dergi Türkiye’de Mart 2004’te yayın hayatına başlamıştır. Bol fotoğraflı ve eğitici National Geographic Kids Türkiye, içeriğindeki bulmacalarla okurlarının kelime hazinesini de geliştirir. 

Bilge Çocuk
“Çocuklar İçin Güzel Bir Dünya” mottosuyla yola çıkan Bilge Çocuk, onların merak duygularını geliştirmeyi hedefliyor. Uzun yıllardır yayın hayatına devam eden Bilge Çocuk, 7-12 yaş arasındaki çocuklara eğlenceli ve eğitici içerikler sunar. Gelenekle geleceği buluşturan Bilge Çocuk’ta çocuklar hem eğlenir hem de öğrenir. 

Meraklı Minik
Meraklı Minik, yine TÜBİTAK tarafından yayımlanan ve Bilim Çocuk dergisinin kardeşi olan bir dergidir. 3 ve üzeri yaş çocuklara hitap eden Meraklı Minik, 2007 yılından beri her ayın ilk günü yayımlanır ve toplam 32 sayfadan oluşur. Dergi, bir yetişkin desteğiyle çocuklara aktarılacak şekilde tasarlanır. Her sayısında ayrı bir temayı ele alan Meraklı Minik dergisinin içerisinden çıkan oyun kartları ve etkinlikler de çocukların gelişimini destekler.

Bunların yanı sıra Araştırmacı Çocuk, Minika Çocuk, Kukuli gibi çocuklarınızın seveceği, eğlenirken öğreneceği birçok dergi bulunur. Bu dergilerle çocuklarınızın gelişimlerini destekleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler