Çocuklar için Uygun Oyunlar

  • 17.08.2022

Çocuklarda yaşa uygun oyun seçimi hem fiziksel hem de zihinsel gelişimleri açısından önem taşıyor. Aileleri ve arkadaşları ile oyun oynayarak geçirilen zaman çocukların sosyalleşmelerini ve aktif olmalarını sağlıyor. 

Sizler de eğlenceli oyunlarla çocuğunuzun becerilerini geliştirebilir ve enerji atmalarını sağlayabilirsiniz. Çocukların beyin gelişimine, yaratıcılığına, zihinsel ve fiziksel sağlığına olumlu etkileri olduğu bilinen bazı oyunları sizler için derledik. Çocuklar için uygun oyunlar listesine göz atarak çocuğunuzun eğlenceli ve verimli bir zaman geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

3-6 Yaş İçin En İyi Çocuk Oyunları

3-6 Yaş İçin En İyi Çocuk Oyunları

Çocuklar 3 yaşına kadar nesneleri tanır ve taklitle eylemleri öğrenirler. Oyun zamanı çocuklarda asıl olarak 3 yaşında başladığı ve 6 yaşına kadar önemli bir yer tuttuğu bilinir. Çocukların gelişiminde destekleyici etkileri olduğu bilinen çocuk oyunlarından bazıları şunlardır:

• Renk Bulmaca: Çocuğunuzun renkleri öğrenmesi için ev içinde renk bulmaca oyunu oynayabilirsiniz. Örnek olarak çocuğunuza “Bizim evimizde yeşil nerede var?” diye sorabilirsiniz. Renk bulmaca oyunu çocuğun zaman içinde renkleri ve nesneleri kavramasına yardımcı olur.

• Taş ve Kağıt Boyama: Çocuğunuz renkleri öğrenirken aynı zamanda boyama becerilerini de geliştirebilir. Çocuğunuzun kağıt üzerine çeşitli hayvan figürleri çizmesini ve ardından renklendirmesini isteyebilirsiniz. Yürüyüşe çıktığınızda çeşitli taşlar toplayarak çocuğunuzun rengarenk boyalar ile sanatsal becerilerini geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

• Hamur Oyunu: Çocukların yaratıcılığı için hamur oyunları her zaman iyi bir seçenek olabilir.

• Lego: Legolar farklı parçaları bir araya getirerek bir şeyler inşa etme üzerine tasarlanır. Bu oyun ile çocukların yaratıcılığının gelişmesine destek olabilirsiniz.

7 Yaş ve Üzeri İçin Faydalı Çocuk Oyunları

7 yaş ve üzeri çocuklara göre oyunlar daha aktif ve çok kişili olabilir. Okul çağına giren çocukların oyun zamanlarının süresi eskisi kadar uzun olmayabilir. Fakat yine de çocukların eğlenmesi ve ders stresini atabilmeleri için oyunlara ihtiyacı vardır. 7 yaş ve üzeri çocukların oynayabileceği oyunlar şu şekilde sıralanabilir:

• Zeka Oyunları: Çocukların stratejik düşünme, dikkat ve konsantrasyon becerilerini artırmaya yönelik zeka oyunları seçilebilir. Bunların arasında Bul Bakalım, İsim-Şehir ve Çiz Bakalım oyunları en yaygın olanlardır. 

• Kutu Oyunları: Okuma yazma öğrenen çocuklar kutu oyunlarıyla sizinle ya da arkadaşlarıyla eğlenceli vakit geçirebilirler. Monopoly Junior, Scrabble Junior ve Uno gibi oyunlar popüler kutu oyunları arasında yer alırlar. 

• Fiziksel Oyunlar: Çocuklarınıza sporu sevmeleri amacı ile fiziksel enerji gerektiren oyunlar oynatabilirsiniz. Çocuğunuzu geleneksel oyunlardan saklambaç, körebe, yakar top gibi oyunların yanı sıra basketbol, futbol ve voleybol gibi takım oyunlarına da teşvik edebilirsiniz.

Dijital Çocuk Oyunları Nelerdir?

Dijital Çocuk Oyunları Nelerdir?

Dijital çocuk oyunları bilgisayar, telefon ya da tablet üzerinden oynanan oyunlardır. Teknoloji dünyasında çocuklarınız geleneksel oyunların yanı sıra fantastik, bilim kurgu temalı ya da stratejik içerikleri dijital oyunları tercih edebilir. Çocuklar ekran başında geçirdikleri süreyi aşmamaları şartıyla faydalı dijital oyunları oynamasına izin vererek farklı zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Müzik yapma ve boyama gibi oyunlar sanatsal becerilerini geliştirirken, sanal satranç gibi oyunlar beyin gelişimlerinde olumlu etkiler gösterebilir. Anne babalar olarak çocuklar için güzel oyunlar bularak eğlenmelerine ve becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Benzer İçerikler