Çocuklar için Günlük Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Çocuklar için Günlük Tutmanın Faydaları Nelerdir?

  • 15.06.2024

Yaşanılan anıların hafızada daha canlı kalmasını sağlayan etkinliklerden biri günlük tutmaktır. Özellikle çocukluk döneminde günlük yazmak, yaşanılan duyguların farkına varmak için oldukça faydalıdır. Çocuklar için günlük, kendini tanımak ve yaşanılan durumları değerlendirmek için iyi bir yöntemdir. Okul dönemlerinde daha fazla sosyalleşen çocuğunuza yaşadığı olayları, hissettiği duyguları, arkadaşlarıyla paylaştıkları anıları not etmesini tavsiye edebilirsiniz. Günlük tutmak, çocuğunuzun kendini daha iyi tanımasına yardımcı olur. Siz de çocuğunuza günlük tutmak alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız, günlük tutmanın ne gibi faydaları olduğuna gelin birlikte göz atalım.

Günlük Tutmanın Olumlu Yönleri

Günlük Tutmanın Olumlu Yönleri

• Gün içerisinde yaşadıklarını düzenli olarak not alan çocuklar, daha planlı bir yaşam sürebilir. Ders çalışma, oyun oynama, kitap okuma gibi faaliyetlerini düzenli şekilde yapmaya çalışabilirler. Duygu, düşünce ve olayları kelimelere döken çocuklar, zihinsel açıdan daha rahat olabilir. Bu sayede gün içinde daha programlı ilerleyebilir.

• Yazmak, dikkat gerektiren bir beceridir. Duygu ve düşünceleri toparlamak, doğru kelimelerle ifade etmek çocukların odaklanmasına yardımcı olur. Dikkatini toplamakta güçlük çeken çocuklar için günlük tutmak, iyi bir seçenek olabilir.

• Yazmanın rahatlatıcı bir etkisi vardır. Yaşanan olaylar ve duygular yazarak daha iyi şekilde çözümlenebilir. Çocukların çok küçük yaşlardan itibaren yazma alışkanlığı kazanması iletişim becerileri için faydalıdır.

• Davranışlarını ve duygu durumlarını kontrol etmesini sağlayan günlük yazma alışkanlığı, çocukların daha olgun davranmasına yardımcı olabilir. Gün içinde sadece yaptığı aktiviteleri değil yaparken neler hissettiğini yazan çocukların empati duygusu gelişebilir.

Çocuklara Günlük Tutmak Konusunda Nasıl Rehberlik Edilmeli?

Çocuklara Günlük Tutmak Konusunda Nasıl Rehberlik Edilmeli?

Çocukların günlük tutma alışkanlığı kazanması için ebeveynlerin teşvik edici olması önemlidir. Günlük tutmanın ne demek olduğu, nasıl yapıldığı ve ne işe yaradığı çocuğa uygun bir dille anlatılabilir. Eğlenceli ve dikkat çeken defterler, kalemler, ajandalarla günlük tutmak cezbedici bir etkinliğe dönüştürülebilir. Yazmayı sevmeyen çocuklar, resimlerle veya fotoğraflarla günlük tutabilir. Çocuğunuzun günlük tutma alışkanlığı kazanmasını istiyorsanız birlikte eğlenceli bir alternatif yaratabilirsiniz. Fotoğraf albümü şeklinde olan günlükler, çocukların ilgisini çeker. Yaşanılan günü ölümsüzleştiren bir fotoğraf karesi ve altına yazılmış bir iki sözcük, çocukların o günü hiç unutmamasına yardımcı olur. Her alışkanlıkta olduğu gibi günlük yazmak için de pratik yapmak önemlidir. Çocuğunuzun yazma alışkanlığı edinmesi için gün sonunda ufak hatırlatmalar yapabilirsiniz. Günlük defterini görünen bir yere koymak, yatmadan önce yapılan rutine eklemek, eğlenceli bir etkinliğe dönüştürmek faydalı olabilir.

Günlük, çocuğunuzun kişisel eşyasıdır. Bu nedenle kesinlikle izinsiz okunmamalıdır. Çocuğunuza bu güveni vermeli ve duygularını özgürce ifade etmesi için ona fırsat tanımalısınız. Günlüklerin insanların en özel duygu ve düşüncelerini içerdiği için kişisel bir eşya olduğunu çocuğunuzun yaşına uygun şekilde anlatmanız gerekir. Ebeveynler olarak çocuğunuza rol model olabilir, siz de yaşadığınız olumlu olumsuz duyguları kelimelere dökebilirsiniz. Yazmanın rahatlatıcı etkisi, aile bağlarınızın güçlenmesine yardımcı olabilir.

Benzer İçerikler