Aday Öğretmen Dosyasında Bulunması Gerekenler

Aday Öğretmen Dosyasında Bulunması Gerekenler

  • 15.06.2024

Aday öğretmenlik sürecinde kritik öneme sahip aday öğretmen dosyasını hazırlarken; düzenlemeniz ve tamamlamanız gereken birçok faaliyet bulunuyor. Yıl içindeki aktivitelerinizi ve öğrencilerinizin durumunu ortaya koyan aday öğretmen dosyası hazırlarken belirli kriterlere uymanız gerekiyor.

Bu önemli dosyayı hazırlarken dikkat etmeniz gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Aday Öğretmen Dosyası Nedir?

Aday öğretmen dosyası, öğretmenliğinizin ilk yılında yaptığınız çalışmaların özetini ortaya koyan ve bir rapor görevi gören dosyadır. Bu dosyada yer alan yıl içindeki faaliyetleriniz milli eğitim müfettişleri tarafından incelenir. Aday öğretmenler için oldukça önemli olan bu dosya için çeşitli formların doldurulması gerekir. Değerlendirme sürecinde yıl özeti için aday dosyasında bulunması gerekenler eksiksiz bir şekilde düzenlenerek dosyaya eklenmelidir. Adaylık dosyasının aday öğretmenlerin okulda oldukları zamanlarda yanında olması beklenir.

Aday Öğretmen Dosyasında Bulunması Gerekenler

Aday Öğretmen Dosyasında Bulunması Gerekenler

Adaylık dosyasında bulunması gerekenler haftalık formlardan ve idarecilerin belirttiği dosyalardan oluşur. İstiklal Marşı, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi, Atatürk'ün Öğretmenlere Hitabı, Aday Öğretmenlik Yönergesi ve formlar dosyanın içerisinde olması gerekenler arasında yer alır. Bu formlar yılın tamamını kapsayacak şekilde hazırlanır. Dönem başından itibaren biriken form ve dosyaların aday öğretmenin yanında bulunması gerekir. Aday öğretmen dosyasında çalışma programı, haftalık faaliyet raporu, ders izleme formu, ders içi ve dışı gözlem formu bulunur. Bu formlara ek olarak aday öğretmenlerin kitap ve film değerlendirme formları da dosya içinde yer alır. Aday öğretmen dosyasında bulunması gereken bir diğer form ise okul dışı faaliyetleri kapsar. Aday öğretmenlerin okul içi ve dışındaki tüm faaliyetlerini içeren dosyayı eksiksiz bir şekilde doldurması oldukça önemlidir.

Aday Öğretmen Dosyası Nasıl Hazırlanmalı?

Adaylık dosyası hazırlarken göz önünde bulundurabileceğiniz belirli noktalar mevcuttur. Aday öğretmen dosyasında olması gerekenler faaliyetlere bağlı olarak şekillenir. Haftalık süreçleri kapsayan formlar aktivite sıklığına bağlı olacak şekilde dosyanın içerisine eklenir. Dosya için adaylara genel olarak yedi farklı form verilir. Bu formların her birine yazılacak faaliyetler ve formların doldurulma sıklıkları da değişiklik gösterir. Örneğin beşinci forma yazılması gereken kitap formları 4 haftada bir düzenlenir. Bununla birlikte filmler altıncı forma iki haftada bir yazılır. Dosyanızı hazırlarken hangi aktivitelerin hangi forma ve sıklıkta yapılması gerektiğine dikkat etmeniz, değerlendirme sürecindeki en önemli kriterlerden bir tanesidir.

Aday Öğretmen Dosyasına Ne Zaman Başlanır ve Teslim Edilir?

Aday Öğretmen Dosyasına Ne Zaman Başlanır ve Teslim Edilir?

Aday öğretmenlik sürecindeki formların doldurulma süreci göreve başladığınız ilk pazartesi gününde başlar. Formların özelliklerine göre düzenlenen belgeler danışman ve okuldaki yetkililere bildirilerek imzalanır. Aday öğretmenlerin yıl boyu haftalık olarak doldurdukları dosyanın teslim süresi ise mevzuata bağlı olarak şekillenir. Bu noktada idarenin belirttiği zaman aralığına uygun hareket etmeniz gerekir. Dosya yıl sonunda idare tarafından teslim alınmaz. Dosyayı yıl sonuna kadar muhafaza etmeye devam edersiniz ve daha sonra okulunuzdaki yetkiliye teslim edebilirsiniz.  

Benzer İçerikler