8. Sınıfa Geçen Öğrenciler İçin Tavsiyeler

8. Sınıfa Geçen Öğrenciler İçin Tavsiyeler

  • 12.06.2024

8. sınıf, öğrencilik hayatında önemli yıllardan biridir, çünkü lise eğitimine başlamadan önceki son senendir. Bu da aynı zamanda LGS olarak bilinen liselere geçiş sistemine hazırlık yılı anlamına gelir. 7. sınıftan 8. sınıfa geçen öğrenciler, yıl sonunda sınava girerler. Bu sınavı başarıyla atlatırsan, lisede iyi bir eğitim alma, hatta sonrasında üniversite tercihlerini daha iyi okullardan yana kullanma şansını artırabilirsin.

Böylesine önemli bir seneyi düzenli ders çalışarak, zamanını verimli kullanarak, ama öte yandan da zaman zaman eğlenmeyi de elden bırakmadan geçirmek senin elinde. Biraz zorlu ve stresli bir sene olacağını söylesek yanlış olmaz, ama ailenin, öğretmenlerinin ve uzmanların destek ve tavsiyeleri, senin emeğinle birleşirse, rahatlıkla üstesinden gelebilirsin. Sen de 8. sınıfta sınava hazırlanırken nasıl bir yol izlemen gerektiği konusunda kararsızsan, detaylara birlikte bakalım.

8. Sınıfa Hazırlık Nasıl Yapılır?

8. Sınıfa Hazırlık Nasıl Yapılır?

• 7. sınıftan 8. sınıfa geçerken bir anda yoğun bir çalışma temposuna girmek seni biraz zorlayabilir ve çabuk sıkılmana sebep olabilir. Bu nedenle henüz yaz tatilindeyken, tatilini çok aksatmadan zaman zaman da olsa ilk dönem konularına şöyle bir bakman yararına olacaktır. Bunu ısınma turları gibi düşünebilirsin. Tatilde ders çalışmak fikri kulağa pek hoş gelmese de, düzenli aralıklarla kısa kısa da olsa biraz göz atmanın yararını göreceğine emin olabilirsin.

• Ders çalışırken uygulaman gereken en önemli yöntem, eksiklerini ortaya çıkarıp kapatmaya çalışmak olacaktır. Eksiklerini tespit edip hızla tamamlamak için kişiye özel LGS hazırlık çözümlerinden destek alabilirsin. Örneğin Vitamin LGS akıllı sistemiyle çözdüğün sorulara göre zorluk yaşadığın becerilerini tespit eder. Ardından bu becerilerini geliştirebileceğin yeni soruları karşına çıkarır. Böylece eksik olduğun konuları hızla görüp bu alanlardaki becerilerini geliştirerek hedefine daha kolay ilerleyebilirsin.

• Tüm zamanını ders çalışarak geçirmen pek de iyi bir çalışma sistemi değildir. Bir çalışma programı hazırlayabilir ve ders çalışmadığın zamanları ailene, arkadaşlarına ya da hobilerine ayırabilirsin. 8. sınıfa geçerken gerçekçi bir zaman çizelgesi hazırlamakla işe başlayabilirsin.

• Kitap okuyarak bir taşla iki kuş vurmaya ne dersin? Ders çalışmaktan arta kalan zamanlarda kitap okursan hem dinlenmiş ve hobilerine zaman ayırmış olabilirsin hem de sınavda karşına çıkacak olan paragraf sorularını daha kolay cevaplayabilirsin. LGS'de paragraf sorusu deyince akla ilk olarak Türkçe dersi gelse de, fen ve matematik gibi derslerin sorularında da karşına paragraflar çıkacaktır. Bu paragrafları kısa zamanda okumak ve doğru anlamak için kitap okuduğun süreleri artırmayı düşünebilirsin.

Hızlı ve anlayarak okuyarak zaman kazanabilir ve sınavda daha çok soru çözebilirsin. Bunun için de LGS'ye özel egzersizleri ve özellikleri bulunan çevrim içi hızlı okuma sistemi Hızlıgo'dan destek alarak okuma hızını haftalar içinde 2 katına çıkararak sınavda zaman kazanabilirsin. Sistemdeki MEB öğretim programıyla uyumlu 5 sorudan oluşan mini testlerde yer alan geri sayım aracıyla, sorulara harcadığın zamanı görerek sınavda yapacağın zaman yönetimini planlayabilirsin.

• Biraz önce bahsettiğimiz gibi, 8. sınıfta seni biraz zorlu ve stresli bir süreç bekliyor olacak, çünkü eğitim hayatının önemli sınavlarından birine hazırlanman gerekecek. Bu sürece girmeden önce enerji depolaman ve motivasyonunu yüksek tutabilmen için iyi bir tatil güzel olacaktır. Bu nedenle yaz tatilini iyi değerlendirmeyi unutma.

Bu uzun maratonun gözünü korkutmasına izin verme. Kendine güvenir ve elinden geleni yaparsan başarı seni bulacaktır. 

 

Benzer İçerikler