YKS'ye Giriş Rehberi: Sınav Yerleri, Giriş Belgeleri Hakkında Her Şey

YKS'ye Giriş Rehberi: Sınav Yerleri, Giriş Belgeleri Hakkında Her Şey

 • 16.05.2024

2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı tarihlerinin açıklanmasının ardından YKS sınav yerleri ile ilgili sorular da araştırılmaya başlandı. Bu araştırmanın nedeni öğrencilerin sınava girecekleri yeri önceden bilmek ve hatta giderek ufak bir keşif turu yapmak istemeleri. Sınavdan önceki günlerde bölgeye giderek hem sınav günü yaşanacak heyecana trafik stresini de eklememek hem de en konforlu ulaşım şeklini tespit etmek mümkün. Bu nedenle de özellikle sınav tarihi yaklaştıkça YKS sınav yerleri ne zaman açıklanacak sorusu en sık araştırılan konular arasında yer alıyor. 

 

Bu yazımızda üniversite adayları için önemli bir konu olan sınav merkezleri ile ilgili bilgilere ve orada uyulması gereken kurallara yer verdik. 

YKS Yerleri Nasıl Belirlenir?

YKS Yerleri Nasıl Belirlenir?

Geçmiş zamanlarda adayların sınava girecekleri yerler adreslerine postalanır ve böylelikle erkenden haberdar edilmeleri sağlanırdı. Ancak sınava giren öğrenci sayısının artması ve çeşitli usulsüzlük haberlerinin olması, güvenlik önlemlerinin fazlalaştırılmasına neden oldu. Adayların tamamı için en doğru organizasyon yapılırken bir taraftan da sınav yerlerinin son ana kadar sürpriz olarak kalması usulsüzlük söylentilerini de en aza indirmek için önemli bir yöntem olarak uygulanmaya başlandı. Yakın zamanlardan itibaren sınav tarihine az bir süre kala adayların sınava nerede girecekleri ile ilgili bilgiler paylaşılıyor.

 

Bu yıl da ÖSYM YKS sınav yeri bilgilerinin 2024 Haziran ayında açıklanması bekleniyor. Giriş yeriyle ilgili detaylı bilgiler sınavdan yaklaşık 10 gün önce ÖSYM internet sitesi aracılığıyla duyurulacak. Bu duyuru sayesinde nerede sınava gireceğini net bir şekilde öğrenebilirsin. Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumu tarafından onaylanmış okul, sınıf ve amfilerde yapılan sınavda oturacağın sıra numarasına kadar tüm bilgiler sınav yeri duyurusunda detaylı şekilde yer alır. Sınav yerini öğrenme işlemlerini tamamladıktan sonra yanında götürmen gereken evraklarla birlikte kurallara uygun şekilde hazırlanarak alana gidebilirsin. Oturacağın yerin değiştirilmesi gerekiyorsa bu durumla ilgili yetki salon başkanına aittir. Dolayısıyla sınav zamanından daha önce belirtilen okula gitmen ve olası rahatsızlık oluşturabilecek durumlara karşı yetkilileri bilgilendirmen önem taşır.

YKS Sınav Yeri Öğrenme İşlemleri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı tarihinden daha önceki zamanlardan itibaren ÖSYM’nin internet sitesinden yayımlanan sınav duyurularını takip etmen mümkün. Böylelikle sınava gireceğin yer ile ilgili en güncel bilgileri kolaylıkla öğrenebilirsin. YKS sınav yeri öğrenme ve detaylı bilgi edinmek için ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden sorgulama yapabilirsin. Bu siteye girerken Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranı ve aday şifreni kullanman yeterlidir. Bununla birlikte sisteme e-Devlet şifren ile de girebilirsin. Sitedeki duyuruların tamamı ana sayfada yer alır. Duyurular arasında kuralların olduğu güncel bilgiler ve sınav yerinle ilgili detaylı adrese de ulaşabilirsin. Sınav yerini öğrendikten sonra tam adresini aldığın okula önceden bir ziyarette bulunabilirsin. Bu bölgeye ulaşımla ilgili tüm detayları inceleyerek o sabah yaşayabileceğin riskleri önceden hesaplayabilir ve en az stresle sınava girebilirsin. Bununla birlikte sınav giriş belgeleri için de aynı sistemi kullanman mümkün.

YKS Sınav Yerlerinin Değiştirilmesi

YKS Sınav Yerlerinin Değiştirilmesi

Yüksek Öğretim Kurumu tarafından duyurulmuş sınav merkezleri öğrencilerin ikamet ettiği bölge, okuduğu lise gibi kriterler göz önüne alınarak tayin edilir. Bununla birlikte kopya gibi haksızlıkların önüne geçilmesi için öğrencinin sınava gireceği yer hakkında son zamanlara kadar detaylı bilgi verilmez. Bu öğrencinin lehine bir durum olmakla birlikte kimi durumlarda sınav yerinin değiştirilmesi gerekebilir. Eğer taşınma ve benzeri bir durum dolayısıyla yerinin değişmesi gerekiyorsa, bunu sınav başvuru süresi içinde ÖSYM internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsin. Bu süre bittikten sonra sınav merkezleriyle ilgili tercihlerde herhangi bir değişiklik yapılmaz. YKS sınav yerleri değiştirme ile ilgili detaylı ve güncel bilgilere de kurumun internet sitesi üzerinden ulaşman mümkün. 

YKS Sınav Yerlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

YKS Sınav Yerlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

ÖSYM tarafından yayımlanan kitapçıklara göre sınavda dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunur. Bu kurallara aksi harekette bulunan adayların sınıftan çıkarılmaya kadar giden çeşitli cezalarla karşı karşıya kalmaları mümkündür. Sınav yerlerinde dikkat etmen gereken en önemli kurallar şu şekilde özetlenebilir:

 

 • Geçerli kimliğini yanında bulundurman önem taşır. Kontroller ve yerleştirme işlemleri için sınavdan en az yarım saat önce alanda bulunman gerekir.
 • Oturacağın yeri saptama ve gerekirse sınav sırasında yerini değiştirme yetkisi salon başkanına aittir.
 • Sınava çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz türü haberleşme araçları getirmek yasaktır.
 • Akıllı telefon ve cep bilgisayarı türü ürünlerin yanı sıra sınava saat, bilezik, küpe ve benzeri aksesuarlar ile alyans harici yüzüklerle girmene de izin verilmez.
 • Ateşli ve patlayıcı silah gibi teçhizatı sınav alanına sokmak yasaktır.
 • Salon aday listesine göre sınava giren herkesin yoklaması yapıldıktan sonra salon başkanı tarafından hatırlatılacak kuralları iyice dinlemen gerekir.
 • Test için öğrencilere dağıtılan kitapçık ve diğer ürünlerin hepsinin kapalı poşetlerde olması gerekir. Eğer poşet açık veya hasarlıysa bunu gözetmenlere veya başkana bildirebilirsin.
 • Salon başkanının “Sınav başladı.” uyarısından önce soru kitapçığını açmaman önemlidir.
 • Sınav başladıktan sonra tuvalet, revir gibi çeşitli ihtiyaçlar için salondan dışarı çıkmak yasaklanır. Dolayısıyla önlemini alman gerekir.
 • Cevaplama işlemini erkenden tamamlamış olsan bile sınavın ilk 90 ve son 15 dakikası salondan çıkman yasaktır. Bununla birlikte soru kitapçıkları dağıtıldıktan sonra gelen adaylar sınav salonuna alınmaz.

 

Sınav yerini öğrendikten sonra buraya gidiş için bir ön araştırma yapman büyük avantaj sağlar. Sınav günü kurallara tam uyum sağlaman bu süreyi minimum stresle geçirmen için önemlidir.

Sık Sorulan Sorular

YKS sınav yeri nasıl öğrenilir?

 

Sınav yerini öğrenmek için YKS yerleştirme sistemi ile ilgili haberleri takip edebilir, danışman ve öğretmenlerine tam tarih günüyle ilgili sorular sorabilirsin. Güncel bilgileri ÖSYM’nin internet sitesi veya sosyal medya hesaplarından da takip etmen mümkün. Bu bilgiler genellikle sınav tarihinden yaklaşık 10 gün önce ilan edilir. İnternet sitesi üzerinden TCKN ve şifreni girerek senin için belirlenmiş olan adresi görebilirsin. 

 

YKS sınav yeri değişikliği nasıl yapılır?

 

ÖSYM tarafından belirlenen dönemler haricinde sınav değişikliği yapılması mümkün olmayabilir. Bununla birlikte genel olarak sınav yeri değişikliği için şu adımları takip edebilirsin:

 

 • ÖSYM’nin resmi web sitesi üzerinden TCKN ve şifre ile kendi profiline girebilirsin. Daha sonra aday işlemleriyle ilgili menüden “YKS işlemleri” sekmesine tıklayabilirsin.
 • Açılan sayfada “Sınav Yeri Değişikliği” başlığını bulduğunda işlemi gerçekleştirebilirsin. Bununla birlikte link aktif değilse veya herhangi bir değişiklik yapamıyorsan bunun için belirlenmiş dönemin dışında olduğun anlamına gelir. Belirtilen tarihlerin haricinde yapılan sınav yeri değiştirme başvuruları kabul edilmez ve sistemde aktif olarak görünmez.
 • Eğer başvuru dönemi açıksa talep ettiğin sınav yeri değişikliği için gerekli bilgileri girerek formu kaydedebilirsin.
 • Başvuruyu tamamladıktan sonra sistem sana bir onay bilgisi gönderecektir.
 • YKS sınav yeri değişikliği için başvurunun kabul edilip edilmediğini ve yeni sınav yerini ÖSYM’nin resmi internet sitesi veya aday işlemleri mobil uygulamasından takip etmen mümkün. Eğer herhangi bir değişiklik görünmüyorsa başvurunu tamamlamamışsın veya yeni adres talebin kabul edilmemiş anlamına gelebilir.

 

YKS sınav yerleri ne zaman açıklanır?

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı yerleri genellikle 1- 2 hafta önce açıklanır. Bu tarih her yıl değişebilir. Bu nedenle ÖSYM’nin resmi internet sitesini ve duyurularını takip ederek bu yıl için belirtilen kesin günü öğrenebilirsin. Bu yerlerin sınava az bir zaman kala açıklanmasının en önemli nedeni güvenlik ve denetimdir. Bununla birlikte tüm Türkiye çapında gerçekleştirilen bu organizasyon için binlerce merkezi ve sınav salonunu planlamak, görevlileri atamak ve detayları düzenlemek zaman alır. Bu hazırlık süreci de sınava yakın zamanlara dek devam eder. Gireceğin yeri öğrendiğin zaman ve sınav günü arasında kalan süreçte hazırlık yapabilirsin. Sınav yerini önceden öğrenebilir, bu bölgeye nasıl ulaşacağını planlayabilirsin.

 

Sınav yerim değişirse ne yapmalıyım?

 

YKS’ye gireceğinden emin olduğun yer ile sana son anda belirtilen sınav salonları arasında değişiklik varsa, bu değişikliği öğrenir öğrenmez ÖSYM’nin resmi internet sitesine veya aday işlemleri mobil uygulamasına giriş yapman gerekir. Sınav yeri bilgisinin değiştiğini bu resmi kanallar üzerinden doğrulaman önemlidir. Sınava gireceğin yeni yeri de bu kanallardan doğrulaman gerekir. Yeni sınav yerine ulaşımını ve varış süresini dikkate alarak planlarını tekrar güncellemelisin. Böylelikle sınav günü geç kalma sorunu ile baş etmek durumunda kalmazsın. Eğer yeni yere ulaşımda veya konaklamada sorun yaşıyorsan planlarını bir önceki günden itibaren yapman gerekebilir. Sınav yerindeki değişikliği son anda fark edersen hızlıca harekete geçmek için vaktin kalmayabilir. Bu nedenle son güne kadar özellikle sınav yeri bilgilerini sürekli güncelleyerek takip etmen önem taşır.

 

YKS sınav yerine geç kalanlar ne yapmalı?

 

Eğer sınav yerine geç kaldıysan öncelikle sakin olman önemli. Stres yapmak sorunu çözmeye yardımcı olmaz, aksine işleri zorlaştırabilir. Mümkün olduğu kadar hızlı şekilde sınav yerine varmaya çalış, görevlilere neden geç kaldığını sakince anlat. Sınav görevlileri sana izlemen gereken yol konusunda talimatlar verecektir. Onların yönlendirmelerine uyarak sınav salonuna girmeye çalış. Salona girebilmen ve sınava başlaman görevlilerin inisiyatifindedir. Neden ve ne kadar süre geç kaldığın sınava girip girmemende önemli kriterlerdir. Sınavın başlamasından belli bir süre sonra geç kalan öğrencilerin salona girmesi yasaklanır. Bu yasak başladığı anda ne yazık ki yapacak bir şey kalmaz. Geç kalıp giremediğin sınav ücreti yanar ve bir sonraki dönemde tekrar ödeme yapmak zorunda kalabilirsin. Bu nedenle sınav yerini önceden doğrulaman, ulaşımı planlaman ve gerekirse erkenden gitmek için zaman ayırman çok önemlidir. Bununla birlikte sınav giriş belgesi gibi senin için çok önemli evrakları da geceden hazırlayarak sınav gününe planlı ve sistemli bir başlangıç yapabilirsin. Sınav harçları ve diğer bilgilere ulaşmak için YKS Nedir YKS Ücretleri Ne Kadar yazımızı okuyabilirsin.