Yaşına Göre Çocuğunuza Verebileceğiniz Sorumluluklar

Yaşına Göre Çocuğunuza Verebileceğiniz Sorumluluklar

  • 18.05.2024

Çocuklara yaşlarına uygun sorumluluklar vermek; bedensel, zihinsel ve sosyal becerilerini güçlendirmelerine olumlu katkı sağlıyor. Çocuklara verilecek sorumlulukların yaşlarına ve gelişim seviyelerine uygun olarak verilmesi başarma hissini yaşayabilmeleri açısından önem taşıyor. 

Okul öncesi dönemden başlayarak çocuklarla birlikte; sofra kurmak, ev işlerini planlı ve düzenli olarak yapmak, balkon ve bahçede çiçek yetiştirmek gibi bazı görevler onların sorumluluk duygularını geliştirirken aile bağlarını da güçlendiriyor. Siz de çocuklarınıza erken yaşlardan itibaren sorumluluk duygusu kazandırmak istiyorsanız detayları yazının devamından okuyabilirsiniz. 

Çocukların Sorumlulukları Nelerdir?

Çocukların Sorumlulukları Nelerdir?

 

• Çocukların görev ve sorumlulukları arasında en önemli olanı, kendi işlerini yapmasıdır. Yemek yemek, giyinmek, odasını toplamak, ödevlerini takip etmek gibi görevler çocuğun öz bakım becerilerinin gelişmesi için gereklidir.

• Küçük yaşlardan itibaren kendi başına yemek yemesi, giyinip soyunması, ayakkabılarını bağlaması için desteklenmesi önemlidir. Odasındaki oyuncakları toplamak ve kirlilerini sepete atmak gibi ufak görevler, okul öncesi dönemde rahatlıkla yapılabilir.

• Aile içinde çocuğun görevleri belirlendiğinde sorumluluk alma duygusu gelişebilir. Sofrayı kurarken ebeveynlere yardım etmek, bezle tozmak, çiçekleri sulamak, evcil hayvanları beslemek ve bulaşıkları kurulamak gibi basit ev işleri çocukların öz güven duygusunun gelişmesine yardımcı olur.

• Evde çocuğun sorumlulukları yaşına uygun olmalıdır. Alışkanlık kazanması ve görev bilincinin yerleşmesi için onu desteklemeli ve sabırlı olmalısınız.

Çocuklara Sorumluluk Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

• Çocukların yaşına ve becerilerine uygun görevler vermek, gerçekleştirme olasılığını yükseltir. Ebeveynler, çocuklarının bedensel ve zihinsel gelişimine uygun olan sorumlulukları verebilir.

• Aile içinde sorumluluk duygusunu geliştirmek için öncelikle ufak görevlerden başlayabilirsiniz. Evcil hayvanları beslemek, çocukların sevdiği ve kolaylıkla yapabileceği görevler arasında yer alır. 

• Mükemmeliyetçi bir yaklaşım beklemek yerine çocuğu çabasından dolayı takdir etmeniz önemlidir. Odasını toplayan çocuğunuzu olumsuz şekilde eleştirmekten kaçınmalısınız. Tamamen mükemmel bir düzen oluşturamamış olabilir önemli olan nokta, görev bilinciyle hareket etmesi ve çaba göstermesidir. 

• Ev işlerinde çocuğunuzun sorumluluk almasını sağlamak için görevleri eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Çamaşır katlamak, bulaşıkları makineye yerleştirmek, çiçek sulamak, elektrik süpürgesini kullanmak gibi rutin işleri keyifli bir sohbet eşliğinde yapmasını sağlayarak çocuğunuzun ilgisini çekebilirsiniz.

• Aile içinde herkesin belli görevler yapması ve düzenli olarak sorumluluklarını yerine getirmesi çocuklara iyi bir örnek olmak için önemlidir. Sadece çocuğun üzerine düşeni yapmasını beklemek, yanlış bir davranış olur.

Çocuklara Sorumluluk Verilmesinin Faydaları

Çocuklara Sorumluluk Verilmesinin Faydaları

Çocukların küçük yaşlardan itibaren görev ve sorumluluk bilinci geliştirmesi, kendine güvenmesi için önemlidir. Odasını toplaması, evcil hayvanı beslemesi gibi basit görünen görevler, başarma duygusunu geliştirir. Bu sayede çocuklar, kendi başlarının çaresine bakabilmeyi öğrenir ve daha özgür hareket edebilir. Çocuğunuzun yetişkin olduğunda birey olarak görev bilincine sahip olabilmesi için küçük yaşlardan itibaren sorumluluk almasına yardımcı olabilirsiniz. Bedensel ve sosyal gelişim üzerinde faydalı olan ev işleri aynı zamanda çocukların motor gelişimine de katkı sağlar. 

Siz de aile içinde çocuğunuzun yaşına ve becerilerine uygun bir görev dağılımı yaparak sorumluluk almasına yardımcı olabilirsiniz. 

Benzer İçerikler