Vitamin Nedir? Görevleri Nelerdir?

Vitamin Nedir? Görevleri Nelerdir?

  • 02.09.2022

Vücudun ihtiyaç duyduğu mikro besinlerden bir tanesi olan vitaminler hakkında yeterli seviyede bilgi sahibi olduğunu düşünüyor musun? Vitaminlerin önemi ve faydalarını öğrendikçe eminiz çok daha fazlasını merak edeceksin.

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarından olan vitaminleri insan vücudu yeterli miktarda üretemez. Bu nedenle ihtiyaç duyduğumuz vitamin miktarının büyük çoğunluğunu besinlerden alırız. Vitaminler emilim sonrasında sağlık açısından birçok fayda sağladığından vitamin içeren doğal besinler tüketmek oldukça önemlidir. Peki vitaminleri biraz daha yakından incelemeye ne dersin?

Vitamin Nedir?

Vitamin, metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkıda bulunan organik bileşiklere verilen isimdir. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu toplamda 13 vitamin vardır. Bunlar çözündükleri ortama göre suda ve yağda çözünen vitaminler olarak ikiye ayrılır. Vücuttaki organizmaların gereksinimlerini karşılamak için yeterli miktarda vitamin tüketmek gerekir. Her biri farklı bir organizma için gerekli olan vitaminlerin tüketim miktarı da görevlerine bağlı olarak belirlenir.

Vitaminlerin Görevleri Nelerdir?

Vitaminlerin Görevleri Nelerdir?

Vitaminler her organın ve sistemin görevini yerine getirmesinden sorumludur. Vitaminlerin görevlerine yakından bakacak olursak:

  • En önemli vitamin görevleri arasında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yer alır.
  • Düzenli olarak vitamin tüketmek mikrop, virüs ve bakteri kaynaklı rahatsızlıklara yakalanma olasılığını azaltır.
  • Vitaminler metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler. Böylece krampların giderilmesine katkıda bulunur.
  • Hücre yenilenmesine yardımcı olur. Bu sayede yaraların daha hızlı iyileşmesini destekler.
  • Vitaminin görevi arasında kandaki yağ oranının dengelenmesi de vardır. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma olasılığını düşürür.

Vitaminlerin Faydaları

“Vitaminlerin faydaları nelerdir?” veya “Vitaminler enerji verir mi?” gibi çok sayıda sorunun yanıtını merak ettiğini duyar gibiyiz. Organik bileşikler emilerek vücuda yayıldığı için yararları da oldukça fazladır. Vitaminin faydaları konusunda öne çıkan noktalardan bazıları:

  • Sinir ve kas gelişimini destekleyerek vücudu güçlendirir.
  • Kemik sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Özellikle ilerleyen yaşlarda kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Cilt yapısını korumayı destekler. Böylece dokuların zarar görme ihtimalini azaltır.
  • Vitaminler göz sağlığı bakımından da oldukça faydalıdır.

Vitaminlerin Özellikleri

Vitaminlerin Özellikleri

Suda ve yağda çözünen organik bileşikler olan vitaminler vücudun işleyişinde pek çok role sahiptir. Yağda çözünen vitaminler suda çözünenlere oranla daha kolay bir şekilde depolanır. Vitaminler doğal besinlerde bulunduğu için düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Vitaminler genellikle doğal besinlerden alınsa da, takviye amaçlı üretilen vitamin ürünleri de mevcuttur.

Vitamin Çeşitleri

Toplamda 13 adet vitamin çeşidi vardır. Vitamin çeşitleri temelde yağda ve suda çözünenler olarak iki grupta incelenir. İşte bu grupların içerisinde yer alan vitaminler:

Yağda Çözünen Vitaminler Suda Çözünen Vitaminler
A vitamini B1
D vitamini  B2
E vitamini  B3
K vitamini B5
  B6
  B7
  B12
  C vitamini
  Folat

Benzer İçerikler