Üniversiteye Başlamadan Önce Okunması Gereken Kitaplar

  • 18.08.2022

Liseden mezun olup üniversiteye başlamadan önceki süreç, bir kitapla rahatlamak için harika bir zaman olabilir. Çok yoğunum, şimdi kitap mı okunur diyorsan yanılıyorsun. Çünkü kitap okumak da test çözmek kadar seni sınava hazırlar. Nasıl mı? Şöyle ki kitap okuman; okuma hızını, kaliteni artırmana, kelime dağarcığını genişletmene ve soruları okurken daha iyi anlamana harika bir destek sağlar.

Üniversiteye başlamadan önce okunması gereken kitaplar, üniversite yaşamının derin sularına dalmaya hazırsan sana, dünya görüşünü genişletme şansı sunar. Üniversiteye gitmek, değişime uyum sağlama, yetişkin sorumluluklarını üstlenme ve kendi kimliğini oluşturma zamanıdır. Üniversiteye hazırlanırken kendini geliştirmek için kitaplar arıyorsan sana harika tavsiyelerimiz var.

Üniversiteye Başlamadan Önce Okunması Gereken Kitaplar Nelerdir?

Romanlar, geniş kapsamlı farklı kültürlerden ve modern zamanlardan bir dizi bakış açısı ve kavrayışı içerir. Sen de yapacağımız kitap tavsiyesini değerlendirerek, ilgini çekebilecek ve sana üniversite hayatında katkı sağlayabilecek seçenekleri bulabilirsin. Bir yandan sınava çalışırken kitap okumayı da ihmal etmek istemiyorsan, anlayarak hızlı okumanı sağlayan HIZLIGO'dan destek alabilirsin. Böylelikle okuma hızını iki katına kadar artırabilir, daha kısa sürede hem daha çok kitap hem de sınavda daha çok soru okuyabilirsin.

Mezbaha 5

Mezbaha 5

Kurt Vonnegut tarafından kaleme alınan bu roman, tüm zamanların en iyi 100 romanından biridir.  Yazarın derin mesajlar içeren mizahı zorlu konularla bir araya getirme konusunda esrarengiz yeteneği son derece dikkat çekicidir. Zamanda seyahat eden Billy Pilgrim'e odaklanan roman, seyahatlerini kontrol edemeyen Billy'nin çeşitli anlarını anlatan, her biri birkaç paragraf uzunluğundaki küçük bölümler halindedir. İkinci Dünya Savaşı'ndan izler taşıyan kitap, hayatın anlamını arayan herkes için benzersiz bir rehber niteliği taşır. Ayrıca roman, kötü şeyler yerine iyi şeylere odaklanmanın gerekliliğini yazarın mükemmel tarzıyla okuyucusuna vermeyi başarır.

Yabana Doğru

Yabana Doğru

Büyüleyici, hüzünlü Yabana Doğru tam bir güç gösterisi. Tüm hayatını geride bırakarak doğada hayatını şekillendirmeye giden genç bir adamın gerçek hikâyesinden esinlenerek yazılan kitabın yazarı Jon Krauker'dir. Yazar kitapta, McCandless'ın kısa yaşamının gerçeklerini bir araya getirir. Yazarın her sayfada hikâye anlatımının gücü dikkat çeker. Farklı bir yaşam algısını, yaşamdaki arayışlarını, hedeflerini ve yaşadığın zorlukları sorgulatacak bu kitap kesinlikle okunmaya değer.

Fareler ve İnsanlar

Fareler ve İnsanlar

Kitabın yazarı, dünya edebiyatına büyük eserler kazandırmış Nobel ödüllü John Steinbeck'dir. Fareler ve İnsanlar kitabının ana karakterleri olan iki mevsimlik işçi George ve Lennie'nin en büyük mücadelesi, baskıcı, yoksullaştırılmış koşullardan sağ çıkmak ve birlikte toprak sahibi olacak kadar mali açıdan istikrarlı hale gelmek üzerine kuruludur. Kitap, idealize edilmiş ilişkilerin önemini ve toplumlardaki sosyal güç yapılarının yıkıcı dengesizliğini ana temaları olarak işler. Sade ve akıcı dille yazılan eser, arkadaşlık ve dostluk ilişkilerini tüm yönleriyle gözler önüne serer.

Dönüşüm

Dönüşüm

Dünya edebiyatının en ikonik ve özgün yazarlarından biri olan Franz Kafka tarafından yazılan bu kısa hikâye, Gregor Samsa'nın bir sabah huzursuz rüyalardan uyandığında kendini yatağında devasa bir böceğe dönüşmüş olarak bulmasıyla başlar. Batı'da üniversitelerde ufuk açan eser olarak tanımlanır. Ailesi için bir utanç kaynağı, kendi evinde bir yabancı ve özünde yabancılaşmış bir adam olan genç Samsa'yı temel alan Dönüşüm, üslup, tarz ve olay örgüsünün mükemmel şekilde birleştiği bir eserdir. 

Bir Bilim Adamının Romanı

Bir Bilim Adamının Romanı

Oğuz Atay'ın biyografi alanındaki bu eseri, yaşama ışık tutan yapısıyla öne çıkar. Kitabın ana kişisi Mustafa İnan, yurt dışında doktora yapan ilk Türk bilim insanıdır. Kitap, Türk bilimine sayısız katkıları olan bu büyük bilim adamının hayatı çerçevesinde şekillenir. Büyük ihtimalle kitabı bitirdiğinde kendine bu kitaba neden bu kadar geç kaldım diye sorabilirsin. Oğuz Atay'ın kalemiyle anlatımı eşsiz bir hal alan kitap, akıcı ve sade bir dile sahiptir.

İçimizdeki Şeytan

İçimizdeki Şeytan

İnsan olmanın tüm çıplaklığı ile ele alındığı kitapta, ana karakter Ömer, herkesin kendinden bir parça bulabileceği biridir. İnsanın ne yaparsa yapsın, özünde olan düşünce, davranış ve alışkanlıklarını tamamen bırakamadığını gösterir. Türk edebiyatının önemli yazarlarından olan Sabahattin Ali bu kitabında, aslında insanın her şeyin farkında olduğunu ancak içimizdeki asıl şeytan olan tembellik, iradesizlik, bilgisizlik ve acizlik ile harekete geçmediğini dile getirir. Üslubu biraz ağır olsa da seni derin düşünmeye sevk eden, felsefik yönü ağır basan bu kitabı okuma listene eklemelisin.

Mai ve Siyah

Mai ve Siyah

Halid Ziya Uşaklıgil'in bu ölümsüz eseri, ana karakter olan Ahmet Cemil'in yaşamına ve ilişkilerine odaklanır. Buradaki mai hayalleri, siyah ise gerçekleri temsil eder. Hikâye, yazar olma hayalleri olan karakterin geçim sıkıntısıyla yoğun bir şekilde çalışmaya mahkûm olmasını anlatır. Yaşamın gerçekleriyle beklentilerin nasıl da farklı bir yol alacağını okuyucuya başarıyla gösterir. Kitap, sosyal çevrenin insan ilişkilerinde yarattığı olumlu ve olumsuz etkilere de ustaca bir anlatımla değinir.

Bu kitaplardan her biri ve 1984, Muhteşem Gatsby gibi çok daha fazlası üniversite eğitimin için farklı ve faydalı bir yaklaşım sunabilir. Aynı zamanda lise mezuniyetin sonrasında yaşam için gerekli becerilerine de katkı sağlayabilir. Sen de çok yönlü ve başarılı bir üniversite deneyimine hazırlanmak için bu kitaplardan bir tanesini okumaya başlayabilirsin.

Benzer İçerikler