Türkiye'deki En İyi Öğrenci Şehirleri

Türkiye'deki En İyi Öğrenci Şehirleri

  • 12.06.2024

Türkiye’deki her bir şehir, birbirinden güzel ve farklı özellikler taşıyor. Bununla birlikte bazı şehirlerimiz “öğrenci dostu” olarak nitelendiriliyor. Öğrenci dostu üniversite şehirleri; öğrencilerin eğitimleri süresince buradaki yaşamlarından memnun olup olmadıkları, yeterince sosyal imkana sahip olup olmadığı, kariyer olanakları, ekonomisi ve yerel halk ile uyum gibi çeşitli etkenlere göre değerlendiriliyor. Sen de Türkiye’deki en iyi öğrenci şehirlerini merak ediyorsan bu şehirlere birlikte göz atalım.

Eskişehir

Eskişehir

Türkiye’nin öğrenci şehirleri deyince, uzun yıllardan beri akla ilk gelen şehir Eskişehir oluyor. Öğrencilerin genel olarak oldukça memnun oldukları bu şehirde, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi yer alıyor. Şehir ayrıca dünyanın hemen her yerinden gelen yabancı uyruklu öğrencilere de ev sahipliği yapıyor. Öğrenciler için oldukça ekonomik koşullar ve sosyal olanaklar sunan Eskişehir, keyifli bir üniversite hayatı için sıklıkla tercih ediliyor.

Ankara

Ankara

Başkent olmasının avantajını yaşayan Ankara, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi gibi Türkiye’nin en önemli üniversitelerin bulunduğu şehirdir. Hal böyle olunca yoğun bir öğrenci nüfusuna sahip olan Ankara, öğrencilerin eğitim hayatına katkıda bulunabilecek birçok olanak sunuyor.

Çanakkale

Çanakkale

Türkiye’nin en iyi üniversite şehirleri arasında her zaman ilk sıralarda yer alan Çanakkale’de 18 Mart Üniversitesi bulunuyor. Küçük bir şehir olmasına rağmen, oldukça büyük bir üniversiteye sahip olan Çanakkale; denizi, müzeleri, tarihi, mimarisi, mutfağı ve havasıyla da üniversite dönemini unutulmaz kılan pek çok güzelliği içinde barındırıyor.

Antalya

Antalya

Akdeniz’in incisi olarak tanımlanan Antalya’da bulunan Akdeniz Üniversitesi, denize yürüyerek sadece 20 dakika uzaklıkta konumlanıyor. Yeşillikler içindeki bu üniversite içerisinde 7000 kişilik bir stadyum da bulunuyor. Üstelik genelde şehir merkezinin uzağında konumlanan kampüslerin aksine, Akdeniz Üniversitesi tam da şehrin içinde bulunuyor.

İstanbul

İstanbul

Üniversite şehirleri listesi yaparken, İstanbul’u anmadan geçmek olmaz. Türkiye’nin devlet, özel ve vakıf üniversiteleriyle birlikte en çok üniversiteye sahip olan şehri olan İstanbul, bu özelliğiyle bir üniversite şehri olarak görülüyor. Ayrıca yoğun iş olanakları sayesinde öğrenciler, okurken bir yandan çalışma şansı elde edebiliyorlar. İstanbul’da yaşamak elbette pek kolay olmasa da sağladığı imkanlara bakıldığında yine de öğrenciler tarafından tercih edilen şehirlerin başında geliyor.

İzmir

İzmir

Akdeniz’in incisi Antalya ise, Ege’nin de incisi olarak İzmir’i göstermek yanlış olmaz. İstanbul ve Ankara gibi büyük bir şehir olmasına rağmen, onlar kadar kalabalık olmamasıyla dikkat çeken şehir hem doğal güzellikleri hem de ev sahipliği yaptığı üniversiteleriyle Türkiye’nin en iyi öğrenci şehirleri arasında yer alıyor.

Aydın

Aydın

Aydın, öğrenci dostu üniversite şehirleri arasında genel olarak ilk sıralardaki yerini uzun süredir koruyor. Ayrıca önemli başarılar elde etmiş olan Adnan Menderes Üniversitesini de bünyesinde barındırıyor. Küçük bir şehir olmasına karşın, öğrenciler için oldukça ekonomik olan Aydın’ın mutfağı da oldukça seviliyor.

Isparta

Isparta

Isparta’da bulunan Süleyman Demirel Üniversitesi, tek başına 40 binden fazla öğrenciye eğitim vererek zorlu bir görevi başarıyla üstleniyor. Renkli bir kampüs hayatına sahip olan üniversite, eğitim faaliyetlerinin yanı sıra pek çok kültürel etkinlik de düzenliyor. Ayrıca şehrin dört bir yanında sergilenen güller de şehre rengarenk bir hava katıyor.

Sen de üniversite eğitimi için bu şehirleri tercih ederek, sosyal aktiviteleri değerlendirebilir ve ekonomik seçeneklerden faydalanarak öğrencilik dönemini keyifli bir şekilde tamamlayabilirsin.

Benzer İçerikler