Türkiye'de Yayımlanan Edebiyat Dergileri

Türkiye'de Yayımlanan Edebiyat Dergileri

  • 15.06.2024

Türk edebiyatının gelişiminde, edebiyat dergilerinin büyük bir rolü vardır. Geçmişi 1800’lü yıllara dayanan edebiyat dergileri, okur ile yazar arasında köprü olmuş, her ay Türk edebiyatından en yeni haberleri okuyucuya iletmiştir. Edebiyat dergileri ayrıca yeni yazarların keşfini ve tanınmasını sağlamış ve ülkemizdeki edebi üretimi desteklemiştir.

Son yıllarda, edebiyat dergileri birbiri ardına kapansa da uzun yıllardır varlığını koruyan, ayakta durmak için mücadele eden edebiyat dergileri Servet-i Fünun zamanlarından bugünlere uzanan edebiyat dergiciliği geleneğini ayakta tutmaya çalışıyor. Edebiyatın en güncel haberleri, yeni kitaplar, yeni yazarlar ve arşivlenecek nitelikte edebiyat dosyalarından haberdar olmanın yolu edebiyat dergilerini takip etmekten geçiyor.

Edebiyat dergileri arasında aylık, iki aylık ya da üç aylık gibi farklı dönemlerde çıkan süreli dergiler bulunuyor. Edebiyat dergisi okuyarak hem edebiyattaki en güncel gelişmeleri takip edebilir hem de edebiyat dergilerine destek olabilirsin. Senin için Türkiye’nin en beğenilen ve en çok takip edilen edebiyat dergilerini derledik. Önerilerimizi inceleyerek kendin için en uygun edebiyat dergisini seçebilirsin.

KAFA DERGİSİ

KAFA DERGİSİ

Kurucusu Candaş Tolga Işık, yayın yönetmeni ise Ayça Derin Karabulut olan Kafa dergisi, son dönemde gençlerin de dikkatini çeken bir edebiyat dergisidir. Her ay yayınlanan dergi kısa sürede kendine özgü bir okuyucu kitlesi oluşturmayı başarmıştır. Roman, öykü ve şiir gibi farklı yazınsal türlerde çalışmaların yer aldığı derginin yazar kadrosu da oldukça zengindir. Her sayısı arşivlik değerde olan dergi, genç edebiyat dergileri arasında son dönemin en beğenilen dergilerinden biridir. Genç bir dili olan dergi, senin için uygun bir seçim olabilir.  

KİTAP-LIK DERGİSİ

KİTAP-LIK DERGİSİ

Kitap-lık dergisi 29 yıldır yayın hayatına devam eden bir edebiyat dergisidir. Köklü bir geçmişi olan dergi, iki aylık olarak yayımlanır. Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Kitap-lık dergisinin içeriğinde; şiir, öykü, söyleşi ve inceleme yazıları yer alır. Farklı sayılarında yer verdiği dosya konularıyla ele aldığı konuyu derinlemesine işleyen dergi, edebiyatseverler için kaliteli ve keyifle okunabilen bir kaynaktır. Edebiyatın farklı türleriyle ilgileniyorsan bu dergiyi çok seveceksin.

HECE DERGİSİ

HECE DERGİSİ

Hece dergisi, 1997 yılından bu yana faaliyet gösteren bir aylık edebiyat dergisidir. Türkiye’de edebiyat dergisi denilince akıllara ilk gelen dergilerden biri olan Hece Dergisi dolu dolu içeriğiyle edebiyatseverlerle buluşmaktadır. Şiirden öyküye, denemeden değerlendirmeye kadar farklı yazınsal türlere yer veren dergi dosya konularıyla eşsiz bir kaynaktır. Dergi zaman zaman özel sayılar hazırlamaktadır. Hece dergisi, her kütüphanede bulunması gereken özel sayılarıyla Türkiye’deki farklı yazınsal türleri ele alır. Geçmişten günümüze sevilen bir edebiyat dergisi olan Hece Dergisi’ni yalnız okumakla kalmayacak her bir sayısını kitaplığında saklamak isteyeceksin.

SABİT FİKİR DERGİSİ

SABİT FİKİR DERGİSİ

Sabit Fikir, edebiyatseverler tarafından önceleri yalnızca internet üzerinde tanınıyordu. Aylık dergi olarak yayın hayatına devam eden Sabit Fikir, zengin içeriği, özenle hazırlanmış çarpıcı görselleriyle en sevilen edebiyat dergilerinden biri oldu. Kolay okunan ve ilgi çekici içeriklere yer veren Sabit Fikir’i her ay gazete bayilerinde bulabilirsin.

ROMAN KAHRAMANLARI DERGİSİ

ROMAN KAHRAMANLARI DERGİSİ

2010 yılında yayın hayatına başlayan Roman Kahramanları Dergisi, üç ayda bir edebiyatseverlerle buluşmaktadır. Zengin içeriğiyle neredeyse bir kitap gibi olan dergi, her sayısında farklı dosya konularına yer verir. Yayımlandığı günden bu yana yerli ve yabancı yazarları, romanları ve roman kahramanlarını ele alan dergi özellikle roman okurlarının takip etmesi gereken yayınlar arasında yer alıyor. Farklı konseptli bir dergi okumak istiyorsan Roman Kahramanları dergisi tam sana göre.

KAFKA OKUR DERGİSİ

KAFKA OKUR DERGİSİ

Fikir, sanat ve edebiyat dergisi Kafka Okur, 2010 yılında bir blog olarak kurulmuş, 2014 yılında yayın hayatına başlamıştır. 2017 yılından beri de aylık olarak yayın hayatına devam etmektedir. Özellikle çarpıcı kapaklarıyla dikkat çeken Kafka Okur, genç okurların da ilgi gösterdiği dergiler arasındadır. Pek çok farklı kurum ve kuruluş tarafından ödüle değer görülen Kafka Okur, her ay yeni bir dosya konusuna yer vermektedir. Gençlerin favori edebiyat dergilerinden biri olan Kafka Okur’u sen de çok seveceksin.

Benzer İçerikler