Soğuk Havalarda Evde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler

  • 18.08.2022

Bahar ve yaz aylarında çocuğunuzla dışarıda zaman geçirmek çok keyifli olabilir. Ancak havalar soğuyup da kış mevsimi sert yüzünü gösterdiğinde dışarı çıkma isteği yerini evin sıcak ortamında kalma isteğine bırakır. Evde olmak ise çocuklar için yeni arayışlar anlamına gelir.

Çocukların evde kendilerini biraz daha sınırlandırılmış hissetmeleri normal. Bu hissi alt edecek aktiviteler yapmazlarsa sıkılmaları da olası. Bu nedenle evde kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmenizi sağlayacak etkinlikleri konu aldık. İşte kışın evde yapılabilecek aktivitelerden bazıları.

Dans Edin

Dans etmek eğlenceli olduğu kadar çocuğunuzun enerjisini atmasını da sağlar. Çocuğunuzun sevdiği şarkılar eşliğinde özgürce dans edebilir, keyifli zaman geçirebilirsiniz. Evin her yerini dans pistine çevirmek sizin elinizde.

Yemek Yapın

Kız erkek fark etmeksizin neredeyse tüm çocuklar kendi başına bir şeyler yapmaktan çok hoşlanır. Yemek yapmak da tıpkı legolarla oynamak gibi yeni bir şey inşa etmek olarak düşünülebilir. Mutfağa girin ve onların da kolaylıkla ayak uydurabileceği yemekleri birlikte yapın. Örneğin, sizin gözetiminizde krep hazırlamasına izin verin ya da kek, poğaça gibi hamur işlerinde size yardım etmesini isteyin. Mutfaktaki çalışmanın sonunda çocuğunuzun kendi yaptığı yiyecekleri daha iştahlı yediğini de görebilirsiniz.

Legolara Şans Verin

Çocukların yaratıcılığını besleyen legoları kullanarak saatlerce oyun oynayabilirsiniz. Hatta bunu bir yarışmaya çevirebilirsiniz. Ortaya bir hedef koyun ve süre belirleyin. Bu süre içinde herkes hedeflenen figürü yapmaya çalışsın. İşiniz bitince ortaya çıkan görüntüleri karşılaştırın ve kendinize not verin.

Odasını Sanat Atölyesine Çevirin

Odasını Sanat Atölyesine Çevirin

Çocuğunuz resim yapmaktan hoşlanıyorsa, evin birçok köşesinde yaptığı resimler olabilir. Tüm bu resimlerini birlikte toplayıp odasında sergileyin. Bunun için odasına büyük bir pano asabilir ya da iki duvar arasında ince bir ip gerebilirsiniz. Topladığınız resimleri panoya birlikte yerleştirin. Eğer duvardan duvara ip gerdiyseniz, resimleri bu ipe mandallar yardımıyla asın. İşiniz bittikten sonra çocuğunuz odasına çok farklı bir gözle bakacaktır.

Kitap Okuyun

Kitap okumak için havaların soğumasını beklemediğinizi biliyoruz. Ancak soğuk kış günlerinde her günün belirli bir saatini kitap okuma saati olarak belirleyebilir ve bu saat için çocuğunuzla birlikte hazırlık yapabilirsiniz. Örneğin okuma saati için sıcak bir bitki çayı hazırlayın, telefonunuzu uzak bir noktada bırakın, televizyonu kapatın ve sadece kitaba odaklanın. Hatta kitabı çocuğunuzla birlikte canlandırarak da okuyabilirsiniz.

Eski Oyunları Oynayın

Sıcak-soğuk ve saklambaç gibi oyunlar teknolojinin bu kadar yaygın olmadığı zamanların en popüler oyunlarıydı. Evde tüm aile bu tarz oyunlar oynayabilir ve çocuklarınızla keyifli zaman geçirebilirsiniz. Sıcak-soğuk oyunu için çocuğunuzun oyuncaklarını kullanabilir, saklambaçta evin her köşesinden yararlanabilirsiniz. Bunlar dışında SOS gibi kağıt üzerinde oynanabilecek oyunları da deneyebilirsiniz.

Keyifli aktiviteler sayesinde kışın evde zaman geçirmek de dışarıdaki kadar eğlenceli olabilir. Siz de birbirinden eğlenceli etkinlikler için çocuğunuzun dünyasına katılabilir ve birlikte kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Benzer İçerikler