Sınavlarda Yapılan Basit Dikkat Hataları ve Çözümleri

  • 01.08.2022

Sınavlar, öğrencinin bilgilerini analiz etmekten daha fazlasını yapar. Adayın disiplin duygusunu, duygusal istikrarını ve kararlılığını da test eder. Hata yapmak için gerçekten en kötü yerler sınavlar ve testler olsa da herkes hata yapabilir. Sınavlar sürprizlerle doludur ve birkaç başarısız soru çözme denemesi stres ve endişe yaratarak hatalar yapmana neden olabilir. Ancak bu dikkat hataları önlenemez değil. Sen de sınavlarda yaptığın basit dikkat hataların için çözüm önerileri arıyorsan, detaylara birlikte bakabiliriz.

Sınavlarda En Çok Yapılan Hatalar

Sınavlarda En Çok Yapılan Hatalar

Soruyu Doğru Okumamak: Bir soruyu yeterince dikkatli okumazsan beynin sorunun aslında olmayan bir şey sorduğunu düşünmen için seni kolayca kandırabilir. Bu nedenle soruyu çok dikkatli okumalısın. Sorunun ne sorduğunu tam olarak özümsemene yardımcı olması için kelimeleri daire içine alabilir veya altını çizebilirsin.

Soruyu Yanlış Anlamak: Soruyu anlamış olsan bile seçenekler birbirine yakın anlamlar ifade ediyorsa, yanlış cevap tuzağına düşmen olasıdır. Bu nedenle soruya odaklanman ve dikkatli olman hataya düşmemen açısından çok önemlidir.

Stres Yapmak: Stres, soruyu yanlış okumana ve cevaplamana neden olabilir. Stresli olmak, sınavda zaman yönetimini yapabilmeni de engeller. Sonuç olarak, sınava yüksek düzeyde stresle başlayanların dikkat hatası yapma olasılığı son derece fazladır. Kaygı, konsantre olma yeteneğini tehlikeye atar. Bu nedenle stres yönetimi, sınav hazırlık sürecinin bir parçasını oluşturmalıdır.

Çok Seçenekli Sınavlarda Yanlış Şıkkı İşaretlemek: Yorgunluk, aşırı stres gibi durumlar, sorunun doğru cevabını bilsen de işaretleme yaparken yanlış seçeneği seçmene neden olabilir. Bu denemelerde dikkat hatası olarak sık karşılaşılan bir durumdur.

Seçenekli Sorularda Kaydırma Yapmak: Yine aşırı stres, panik, yorgunluk ve hızlı hareket etme gibi durumlar da cevap kağıdında kaydırma yapmana neden olabilir. Çok büyük ihtimalle de tek bir soruda kaydırma yapmak tüm soruların cevaplarının yanlış işaretlenmesine sebep olur.

Sınavlarda Dikkat Hatalarını Önlemek için Neler Yapılmalıdır?

Sınavlarda Dikkat Hatalarını Önlemek için Neler Yapılmalıdır?

Peki, tüm bu farklı hataları yapmaktan kendini nasıl koruyabilirsin? İlk cevap, farklı test çözme stratejilerini çalışma planına entegre etmektir. Sınavlarda dikkat hatalarını önlemek için diğer yapman gerekenleri ise aşağıda bulabilirsin:

• Çalışmak için bulabileceğin tüm kaynakları kullanmalısın. Ders kitaplarından internette bulunan çalışma materyallerine ve ders notlarına kadar birçok kaynağa aşina olmalısın.

• Hangi hataların sıklıkla yapıldığını bilmek, sınavda bu hatalardan kaçınmana yardımcı olabilir.

• Zaman yönetimini, planlamanı, soruları doğru bir şekilde okuma ve cevaplama becerini geliştirmek için deneme sınavlarını düzenli aralıklarla yapmalısın. Stratejilerini çalışma planına entegre ederken zamanının büyük bir kısmı deneme testlerine ayırmalısın.

• Zamanında, doğru ve anlayarak okuyabilme yeteneğine sahip olman, sınavlarda yapılan dikkat hatalarına düşmemen için sana avantaj sağlar. Bu yeteneğini geliştirmek için anlayarak hızlı okuma tekniklerinden destek alabilirsin. HIZLIGO, kısa sürede anlayarak okuma hızını iki katına artırarak, daha kısa sürede daha fazla soru cevaplamanı kolaylaştırabilir. 

• Sınav sonunda cevapları tekrar kontrol etmek için kendine zaman ayırmalısın. Yaptığın dikkat hatalarını bu şekilde fark edebilirsin.

• Stres seviyeni azaltmanın en iyi yollarından biri yeterince dinlenmiş olduğundan emin olmaktır. Yorgunsan ve bu yorgunluğu yalnızca kahveyle geçiştirmeye çalışıyorsan yapman gerekeni başarılı bir şekilde yapamazsın. Uykunu almak beyninin çalışmasına, hafızanın güçlenmesine ve problem çözme becerilerinin artmasına yardımcı olur. Bunların hepsi başarılı sınav sonuçları için gereklidir. Bu yüzden notları bir kenara koy ve sınavlarından önce uyumayı dene.

Son olarak unutma ki, hata yapan yalnızca sen değilsin ve nasıl hissettirirse hissettirsin, çok yüksek bir not alamaman ya da sınavdan geçememen dünyanın sonu değil.  Dikkat hatalarının çoğu, sınav baskısının yarattığı stres ve sınava yetersiz ya da yanlış hazırlanmaktan kaynaklanır. Ancak dikkat hatalarında doğru stratejileri kullanarak sınavlardan aldığın notları büyük ölçüde artırabilirsin. 

Benzer İçerikler