Sınavlara Hazırlanırken Motivasyonu Artıracak Çalışma Önerileri

Sınavlara Hazırlanırken Motivasyonu Artıracak Çalışma Önerileri

  • 15.06.2024

Sınava hazırlanan öğrenciler, motivasyon konusunda sıkıntı yaşayabilir. Yeterli çalışmadığını hissetmek, zaman yönetimini iyi yapamamaktan korkmak, sınavın tarihi yaklaştıkça panik yapmak gibi durumlar, öğrencilerin kaygısını artırır. Motivasyon artırıcı çalışma yöntemleri sayesinde sınava hazırlık sürecini daha rahat geçirebilirsin. Sınav motivasyonu için sana iyi gelen yöntemleri deneyebilmen mümkün. Arkadaşlarınla birlikte çalışmak, deneme sınavlarına katılmak, mola vererek çalışmak gibi yöntemleri kullanarak motive olduğun çalışma tekniğini uygulayabilirsin.

Sen de sınava hazırlık sürecince motivasyonunu nasıl artırabileceğini merak ediyorsan, senin için hazırladığımız önerilere göz atabilirsin.

Sınav Motivasyonu Neden Önemli?

Sınav öncesi motivasyon, öğrencilerin kendini yeterli görmesi ve karşılaştığı güçlüklerle baş edebileceğini düşünmesi açısındann önemlidir. Motivasyonu yüksek öğrenciler, sınav gününde daha rahat ve sakin bir yaklaşımla sınava girerler. Motivasyonu düşük öğrenciler ise, umutsuz ve karamsar bir ruh hali ile zorlandıkları sorularda hemen panik yapabilir. Bu nedenle uzun süre çaba gösterip emek verdiğin çalışmaların karşılığını almak için sınav öncesi dönemde motivasyonunu yüksek tutmalısın.

Sınavlara Hazırlanırken Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Sınavlara Hazırlanırken Motivasyon Nasıl Sağlanır?

• Zamanını ve programını iyi ayarla: Kendine kişisel bir çalışma programı hazırla ve bu programın hayatındaki diğer rutinlerle de denge içinde olmasını sağla. Programını hazırlarken asla gereğinden fazla bir yoğunluk yaratma ve kalan zamanında sevdiğin şeylere de vakit ayırarak zihnini parlak tut.

• Molaları ihmal etme: Ders çalışmayı sürdürürken bir noktadan sonra zihnin ve bedenin yorulmaya başlar ve elde ettiğin verim azalır. Bunun önüne geçmek için yorulduğunu hissettiğin anda çalışmaya ara ver ve kendini iyi hissetmek için bir şeyler iç veya hava al.

• Kendini ödüllendir: Bir işin sonunda ödülün söz konusu olması, en ciddi motivasyon kaynağıdır. Programına başarıyla uyduktan sonra ve derslerini aksatmadığın sürece kendini sevdiğin bir filmle, tuttuğun takımın maçıyla ya da okumak istediğin ders dışı bir kitapla ödüllendirebilirsin. Ayrıca ilgi alanlarına ve zevklerine göre bu ödülleri kendin de belirleyebilirsin.

• Farklı renkte kalemler kullan: Not tutarken ya da yazı yazarken her şeyi aynı renk ile kağıda aktarman sıkıcı olabilir. Sonradan okuduğunda da yazdıklarını anlaman zorlaşabilir. Bu nedenle başlıklar, uyarı ifadeleri ve küçük dipnotlar için farklı renkleri tercih ederek odaklanacağın kısımları daha iyi sınıflandırabilirsin.

Motivasyonu Artıran Ders Çalışma Önerileri

Motivasyonu Artıran Ders Çalışma Önerileri

• Fiziksel ve zihinsel olarak enerjinin yüksek olduğu zamanlarda zorlandığın konuları çalışabilmen mümkün. Pozitif hissettiğin saatlerde, sana zor gelen dersleri çalışırsan daha iyi odaklanabilirsin. Günün yorgunluğu çökmeye başladığında mola verebilir, sonrasında kolay çözdüğün soruları tekrar edebilirsin.

• Sabah uyandığında dinç bir beden ile çalışmaya başlaman önemli. Bu sayede tüm günü motive olmuş şekilde geçirebilirsin. Çalışmaya başlamayı ertelersen tüm gün kendini bahane üretirken bulabilirsin.

• Yatmadan önce öğrendiklerini tekrar etmen daha kalıcı bir etki yaratır. Sabah uyandığında dünden kalan çalışmalarına bir göz atabilir ve programında yer alan diğer konulara geçebilirsin. Planlı çalışmak, kontrolün elinde olduğunu hissettirir. Bu sayede sınav sürecinde motivasyonunu yükseltebilirsin.

Akademik hayatta başarılı olmak için birçok sınava girmen gerekir. Düzenli ve planlı çalıştığın takdirde üstesinden gelebilirsin. Öğrenmeye ve tekrar etmeye odaklanmak, sınav sürecinde etkili sonuç verir. Yoğun hazırlık aşamasında mola vermeyi ve zihnini dinlendirmeyi unutmamalısın. 

 

Sınava Hazırlanırken Modumu Yükselten Şarkılar

Benzer İçerikler