Roald Dahl'ın Okunması Gereken Kitapları

Roald Dahl'ın Okunması Gereken Kitapları

  • 15.06.2024

Roald Dahl kitapları dünyanın her yerinde hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından severek okunur. Yazar, pek çok dilde yayınlanan ve filme uyarlanan eserlerinde bulunan zengin ve şaşırtıcı hayal dünyasını benzersiz gizem ve sihirle tamamlar. Dünya çapında tüm zamanların en çok satan çocuk yazarlarından biri olan Roald Dahl, kitaplarında olağanüstü durumlara, çekici karakterlere ve absürt maceralara yer verir.

Sihiri, mizahı, fantastik öğeleri, kusursuz bir karmaşayı ve eğlenceyi bulabileceğin Roald Dahl eserlerine yakından bakalım.

Matilda

Matilda

1988 yılında okuyucularının beğenisine sunulan Matilda, çocuk kitapları alanında ödül kazanmıştır. O zamandan bu yana çocuk ve yetişkinlerin severek okuduğu kitap, beş yaşında dahi bir kız olan Matilda'nın hikâyesini anlatır. Nazik ve düşünceli Matilda çok geçmeden, gözleriyle nesneleri hareket ettirmesini sağlayan bazı yeteneklere sahip olduğunu keşfeder. Ana karakter Matilda, onu baskı altında tutmaya çalışan ebeveynleri ve öğretmenlerine iyiliğin gücünü gösterir. Kitabı okumayı güzelleştiren en güzel yanlarından biri, yanlış davranışa sahip olan kişilerin yaptıklarının Matilda ve arkadaşlarından gelen sevgi ve cesaretle dengelenmesidir. İyiye karşı kötünün hikâyesi olan Matilda, Dahl'ın şaşırtıcı ve eğlenceli anlatısında hayat bulur. Hayal gücü ve yaratıcılığı bu çocuk hikâyesini eşsiz kılarak okuduktan yıllar sonra bile seninle kalmasını sağlar.

Cadılar

Cadılar

Cadılar, cesur bir genç çocuk ve Norveçli büyükannesinin İngiltere'nin cadılarıyla olan hikâyesini anlatır. Bu hikâyede yetim bir çocuk, cadılara karşı dikkatli olması konusunda onu uyaran büyükannesiyle birlikte yaşamak üzere Norveç'e gönderilir. Cadıların gerçek olduğunu bilen bilge ve yaşlı büyükanne, torununa, cadılarla karşı karşıya kalması durumunda onları nasıl tanıyacağını öğretir. Cadılar, çocuklardan nefret eder ve zamanlarını dünyayı onlardan nasıl kurtaracaklarını düşünerek geçirirler. Büyükanne ve torunu İngiltere'ye birlikte seyahat ettiklerinde bir cadı kongresine rastlarlar. Buradaki en korkunç cadı, her bir çocuktan kurtulmak isteyen Büyük Yüksek Cadı'dır. Sadece bir çocuk ve büyükannesi onu durdurabilir. Peki, bunu başarabilecekler mi? Kaçırılmayacak kadar eğlenceli büyüleyici bir macera yaşatan eser, Roald Dahl'ın en komik kitaplarından biridir.

Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Muhtemelen bu eseri duymayan yoktur. Peki, yaratıcısının Roald Dahl olduğunu biliyor muydunuz? Genç bir çocuğun büyükbabasıyla Willy Wonka'nın büyük çikolata fabrikasına girmesini anlatan hikâye, çikolata ve tatlılar, casuslar ve yaramaz Umpa-Lumpalarla dolu bir çikolata fabrikasının eğlenceli keşfidir.

Küçük yoksul bir çocuğun kazandığı altın biletiyle Wonka'nın diyarına yaptığı yolculuk, çikolata destekli bir ahlak oyununu andırır. Fabrika turunda çoğunluğu açgözlü ve şımarık olan çocuklar, bencilliğin tehlikeleri hakkında bazı dersler alırlar. Kitap uyarlaması olarak çekilen her iki filmde fabrikayı görselleştirme konusunda iyi bir iş çıkarır. Elbette, hiçbir film hayal etmeyi bir çocuğun zihni kadar iyi yapamaz. Charlie'nin Çikolata Fabrikası, günümüzde de en çarpıcı ve sevilen çocuk kitapları arasında kalmaya devam eder.

Fantastik Bay Fox

Fantastik Bay Fox

1970 yılında yayınlanan Fantastik Bay Fox, Boggis, Bunce ve Bean'i alt eden kurnaz Bay Fox ve ailesinin hikayesini anlatır. Bay Fox, kötü ama zeki olmayan bu çiftçilere karşı ailesini korumak zorundadır. Ama ne yazık ki bu çiftçiler kolay kolay pes etmezler. Adından da anlaşılacağı gibi son derece fantastik olan bu hikâye, biraz yaramazlık ve hile içerir. Hikâye, Dahl'ın Buckinghamshire'daki Great Missenden'deki çocukluk evinin yakınındaki kırsal kesimden ilham alır. Bay Fox'un tüm hayvan arkadaşlarıyla muazzam bir şölene dönüşen eser, ailesi için yiyecek ararken ve bu vahşi çiftçileri alt ederken Bay Fox'un yaşadığı maceralara eşlik etmeni sağlar. Roald Dahl kitaptaki olayları bir hayvan grubunun bakış açısıyla anlatır. İnsanları alt edebilen konuşan hayvanlar tuhaf ve çocukça gelebilir, ancak bu her yaş grubu için harika bir okuma keyfi verir. Kitap ayrıca aynı ismi taşıyan bir Wes Anderson filmine uyarlanır.

James ve Dev Şeftali

James ve Dev Şeftali

Eser, ana karakter James'in ebeveynlerinin ölmesinin ardından iki teyzesi tarafından alınmasını ve neredeyse bir köle gibi muamele görmesini anlatır. Dünyada tek bir arkadaşı yokmuş gibi hisseden James, yaşlı yeşil çekirge ve böcek arkadaşlarıyla büyülü bir dev şeftali üzerinde tanışır. James, bahçede büyüyen bu dev şeftali üzerinde beklenmedik bir böcek grubu olduğunu keşfeder. Bu yedi sıra dışı böcek, şeftalinin saplarını ısırarak meyveyi tepeden aşağı inanılmaz bir maceraya yuvarlamaya başlarlar. Bu yol boyunca, James ve böcekler farklılıkları kabul etmenin ve kucaklamanın önemini öğrenirler. Her çocuğun okuması gereken bu heyecan verici ve umudun gücünü gösteren kitap, Roald Dahl'ın en büyük iki kızı Olivia ve Tessa'ya adanır.

Sen de Roald Dahl kitaplarını merak ediyor ve farklı dünyalara yolculuk etmekten keyif alıyorsan, bu eserleri okuma listene ekleyebilirsin.

Benzer İçerikler