Podcast Nedir? Podcast Konusunda Merak Edilenler

Podcast Nedir? Podcast Konusunda Merak Edilenler

 • 26.10.2022

Günlük hayatın koşuşturmacası içinde nadir bulunan boş vakitleri verimli değerlendirmek gerekiyor. Trafikteyken, egzersiz yaparken, yürürken, öğle arasında ya da yemek yaparken harcadığınız vakti daha eğlenceli ve faydalı bir zaman dilimine dönüştürmek için harika bir seçenek bulunuyor. Günümüzde pek çok dijital cihazdan bir tıklamayla ulaşabildiğimiz podcastler popülerliğini her geçen gün artırıyor.  

Peki nedir bu podcast? Gelin hep birlikte podcast hakkında merak edilen detaylara bakalım.

Podcast Nedir?

Podcast, bir çeşit sesli blog yayınıdır. Broadcast ve pod kelimelerinden oluşur. Broadcast’ın kelime anlamı canlı yayındır. Pod sözcüğü ise iPod’dan gelir. Podcastler ilk zamanlarda iPod’a özgü olarak tasarlanmış olsalar da şimdi çeşitli dijital ortamlardan herkesin erişimine açık hale gelmişlerdir. Hemen hemen her akıllı cihaz aracılığıyla podcast dinlemek mümkündür.

Parça parça işlenen bu sesli blog yayınları her bölümünde farklı konuları ele alır. Tüm podcastlar yayınlanmadan önce kaydedilir ve daha sonra dinleyicilere sunulur. Yayınların kaydedilmesi için ise işinde uzman belirli kişiler vardır. Bu kişiler podcast yayıncılarıdır. Podcast yayıncısı, kaydettiği bloğu ilk olarak ilgili mecralara yükler, dinleyicilere ulaşması da böylelikle sağlanır. “Podcast nedir nasıl yapılır?” sorusunun kısa cevabının bu olduğu söylenebilir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte boş zamanları değerlendirmek için dijital aktivite seçeneklerini tercih eden kişilerin sayısı giderek artmaktadır. Özellikle de podcast dinlemek pek çok kişinin keyif aldığı bir aktivitedir. Zamanınızı daha keyifli ve verimli değerlendirmek için dilediğiniz konuda podcast dinleyebilirsiniz.

Ayrıca temizlik yaparken, spordayken, seyahat ederken veya araba kullanırken rahatlıkla podcast dinlemeniz de mümkün. İstediğiniz her anınızda size eşlik edecek olan podcastlerde çeşitli röportajlar, sıra dışı bilgiler veya eğlenceli sohbetler bulabilirsiniz. “Podcastler ücretli mi?” sorusunun cevabı ise kullanılan platforma göre değişebilir. Bazı platformları kullanmak ücretliyken, bazılarını kullanmak ücretsizdir.

Podcastler Ne İşe Yarar?

Podcastler Ne İşe Yarar?

Podcastler ne işe yarar sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Postcastlar ile dijital yollarla, pratik bir şekilde pek çok farklı türde yayın kaydedilebilir ve bu kayıtlar kolaylıkla dinleyicilerine sunulabilir. Bu yayınlara dijital cihazlarla kolaylıkla ulaşılabilir. Podcast sayesinde radyo programları ve video gibi çeşitli içeriklerin, mobil cihazlara indirilerek yayınlanması sağlanır. Herkes dinlemek istediği içeriği tercih edebilir, takip ettiği programlardan haberdar olabilir veya istediği programın bir bölümünü dinleyebilir. Podcast’ler farklı konular hakkında ufkunuzun genişlemesine yardımcı olabilir.

Belirli bir saat aralığına sıkışmadığı için özgürce dinlenebilen podcastler; dinleyici, yayıncı ve kurumlar için pek çok anlam ifade eder. Çeşitli, öğretici ve ilgi çekici konuları farklı sürelerle ele alan podcastler, dinleyiciler için büyük avantaj sunar. Bunun sebebi podcastlerin zamansız ve mekansız olmalarıdır. Hitap ettiği belli bir kitle bulunsa dahi bunun için belli bir kısıtlayıcılık yoktur. Farklı kültürde ve yaştaki pek çok insan aynı podcastte bir araya gelebilir.

Yayıncılar, podcastler sayesinde bilgilerini dinleyicilerle paylaşabilir. Podcastler ile yayın yapmak hem daha az maliyetlidir hemde belli bir frekans gerektirmez. Tüm bunlara rağmen kaliteli yayınlar ortaya çıkarılır ve bu yayınlar kısa sürede yüzlerce kişiye ulaşabilir. 

Ayrıca podcastler, popülaritesinin artmasıyla pek çok firma ve kurum tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede daha geniş kitlelere ulaşmak mümkün hale gelmiştir. Özellikle de yapılan işleri podcast yöntemiyle tanıtmak birçok kişiye ulaşmaya yardımcı olabilir. 

Podcast Nasıl Dinlenir?

Tüm podcastler akıllı cihazlardan kolaylıkla dinlenebilir. Dünyanın neresinde olursanız olun, sadece internet erişimiyle dilediğiniz podcasti dinleyebilirsiniz. Ayrıca dinlediğiniz uygulamanın indirme seçeneği var ise podcasti indirebilir ve çevrim dışıyken de dinleyebilirsiniz. İnternet bağlantınızın olduğu bir zamanda, kullandığınız akıllı cihazınızda podcasti indirmek sadece dakikalarınızı alır. Ardından internet olmayan ortamlarda, indirdiğiniz yayına erişim sağlayabilirsiniz.

Podcast dinlemek için birçok seçenek mevcuttur. Örneğin YouTube, Spotify, iTunes ve Google Podcasts gibi çeşitli platformlar aracılığıyla yüzlerce podcaste ulaşabilirsiniz. Son zamanlarda genişleyen podcast yelpazesi, kısa sürede pek çok kullanıcıya erişim sağlamasıyla dikkat çeker. İlgi alanınıza giren podcast yayınlarını dilediğiniz platformda dinleyebilirsiniz. Bununla birlikte ilginizi çeken podcast yayıncılarını da takip edebilirsiniz.

Farklı uygulamalar ve internet erişimi sayesinde kolay ulaşılabilir olan bu sesli bloglarda aradığınız pek çok içeriğe ulaşabilirsiniz. Örneğin, okuduğunuz bir kitaba dair bir eleştiri yayınlanmış ise onu dinleyebilir ve ufkunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz. Diğer taraftan çok beğendiğiniz bir radyo sunucusunun programını kaçırmamak için daha sonradan yayınlanan podcastlerini dinleyebilirsiniz. Görüldüğü gibi podcastler, herhangi bir konu sınırı olmadan pek çok alternatif sunar. Günün her anında kulaklıklarınızı takarak, podcast dinleyebilirsiniz. 

Podcast Nasıl Kullanılır?

Podcast Nasıl Kullanılır?

Podcastleri kullanmak oldukça pratiktir. Podcastlere ulaşmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Spotify, Google Podcasts, YouTube ve iTunes gibi platformlara kısa sürede üye olabilirsiniz. 
 • Adından takip ettiğiniz ve istediğiniz bir podcast kanalının adını arama çubuğunda aratabilirsiniz. Bu sayede kanal direkt karşınıza çıkar. 
 • Aramanızdan sonra kanala ulaşarak dilediğiniz herhangi bir yayını dinleyebilirsiniz.
 • Yayınları dinlemek için müsait bir zamanda değilseniz bunu erteleyebilir ve indirdiğiniz yayını istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz.

Podcast dinlemek istediğinizde birçok seçenek karşınıza çıkar. Örneğin, eğitime dair sesli anlatım desteği istiyorsanız farklı eğitimciler tarafından hazırlanan podcastleri değerlendirebilirsiniz. Bunun dışında genel kültürünüzü geliştirebileceğiniz birçok farklı konuda podcast yayınlarında da ulaşabilirsiniz. Size yarar sağlayacak bilgilere, yapılan çeşitli araştırmalara değinen podcastlerle bilgi dağarcığınızı geliştirebilirsiniz. 

Podcast Önerileri

Podcast Önerileri

Podcast dinlemek için kullandığınız platformun öneriler alanında yer alan yayınların listesine göz atabilirsiniz. Bunun dışında oldukça beğeni alan aşağıdaki podcastlerden ilginizi çekenlere de şans verebilirsiniz:

 • Nasıl Olunur?
 • Ayak Kaydıran Şarkılar
 • İlk Sayfası 
 • Zihnimin Kıvrımları
 • Vikipedik Şeyler
 • Kendine İyi Davran 
 • Yerli Müzik
 • Mitolojik İnciler 
 • O Tarz mı?
 • Yeşim’in Şifa Evi 
 • Anlatsam Roman Olur
 • Yolculuğun Hikayesi 
 • Ha Geldi Ha Gelecek 
 • TeknoSeyir 
 • FilmLoverss 

Siz de boş zamanlarınızda eğlenceli ve öğretici içeriklerle keyifli bir şekilde vakit geçirmek isterseniz, podcastler sayesinde bilmediğiniz birçok konu hakkında fikir edinebilirsiniz.

Benzer İçerikler