Ortaokul Öğrencileri İçin Başarıyı Artırmanın 5 Yolu

Ortaokul Öğrencileri İçin Başarıyı Artırmanın 5 Yolu

  • 19.07.2024

Hem liselere giriş sınavına hazırlanan hem sosyal hayatını sürdürmeye çalışan hem de büyüme çağının sancılarıyla mücadele eden ortaokul öğrencilerinin işlerinin pek kolay olduğu söylenemez. Ebeveyn olarak ortaokula giden çocuğunuzun hayatını kolaylaştırmak ve ders başarısını artırmak için ona destek olabilirsiniz.

Siz de bir ortaokul öğrencisinin ders başarısını artırmak için neler yapılabileceğini merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir Ortaokul Öğrencisinin Başarısını Artırmak için Neler Yapılabilir?

Bir Ortaokul Öğrencisinin Başarısını Artırmak için Neler Yapılabilir?

Okul başarısını artırma yolları arasında interaktif kaynaklar önem taşır. Bire bir öğretmenle gerçekleştirilen konu anlatımlı ders deneyimleri, canlandırıcı örnekler, konuyu eğlenceli şekilde anlatan videolar çocukların eğitim için daha istekli olmalarını sağlar. 

Diğer önerilerimize birlikte bakalım.

Sorumluluk Duygusu

Büyüme çağındaki ortaokul öğrencilerinin başarılı olabilmeleri için bu dönemde sorumluluk duygusu kazanmaları önemlidir. Bu noktada derslerdeki konu eksiklerini görüp kendi ders çalışma programlarını hazırlarken onlara destek olabilirsiniz ama programı siz yapmamalısınız. Ders çalışma programı ebeveynleri tarafından hazırlanan öğrenciler etkili sonuç alamayabilirler. Eğitim ve öğretim hayatında planlama, program yapma, etkili sonuç almaya çalışma becerisi için çocukların karar aşamasında aktif olmaları gerekir. 

Çalışma Ortamı

Öğrencilerin çalışma programına uyabilmeleri için sessiz, dikkat dağıtan unsurlardan arındırılmış, farklı ders kaynaklarıyla zenginleştirilmiş bir ortama ihtiyaçları vardır. Evinizin belli bir köşesini çalışma ortamına dönüştürebilirsiniz. Sadece ders çalışmak için kullanılan bu alan sayesinde öğrenciler etkili şekilde odaklanabilirler. 

Kaliteli Uyku ve Düzenli Beslenme

Büyüme ve gelişme çağında olan çocukların yüksek performans göstermeleri için düzenli beslenmeye ve uykuya ihtiyaçları vardır. Geç saatlere kadar uyanık kalmak, fazla abur cubur tüketmek, uzun zaman aralıkları boyunca aç kalmak gibi düzensizlikler çocukların kendilerini yorgun hissetmelerine neden olabilir. Bu nedenle, odaklanmayı ve dikkati toplamayı zorlaştıran sağlıksız yaşam alışkanlıklarını düzenlemeniz gerekir. Ebeveynler, aile içinde yemek ve uyku saatlerini gözden geçirerek düzenin sağlanması konusunda çocuklarına destek olmalıdırlar. 

Hareketli Yaşam

Çocukların sürekli ders çalışmaları faydadan çok zarar getirebilir. Okul başarısını artırmak için farklı etkinlikler de önemlidir. Büyüme çağında olan gençlerin sağlıklı beden gelişimi için hareket etmeleri gerekir. Spor, hobi, sanat, kültür gibi farklı alanlarda deneyim yaşayan öğrenciler, ders çalışırken daha etkin olabilirler. 

Yeni Nesil Öğrenme Deneyimi

Dijital çağda yaşayan çocukların etkili bir öğrenme süreci yaşaması için Vitamin Kitapları gibi hem basılı hem de dijital bir ortam sunan kaynakları tercih edebilirsiniz. Karekodla erişilebilen ve konuları eğlenceli şekilde anlatan videolar, dikkat çeken belgeseller, canlandırmalar öğrencilerin farklı bir öğrenme deneyimi yaşamalarını sağlar. Ayrıca bu içerikler çocuğunuzun eksik olduğu konuların belirlenmesinde ve kendine özel çalışma programının oluşturulmasında da önemli bir yardımcıdır. 

Ortaokul Öğrencilerine Ders Nasıl Sevdirilir?

Ortaokul Öğrencilerine Ders Nasıl Sevdirilir?

Aileyle birlikte ders planı hazırlanabilir, öğrencinin tercihi doğrultusunda zaman aralıkları seçilebilir, farklı ve interaktif kaynaklar ders çalışma alanına eklenebilir. Bu sayede çocuklar çalışma sorumluluğu hissetmeye başlayabilirler.

Sosyal hayata vakit ayırmak çocukların üzerindeki stresi azaltır. Ortaokul çağındaki öğrencilerin üzerinde bulunan sınav baskısını azaltmak için farklı sosyal faaliyetler ve spor etkinlikleri planlayabilirsiniz.

Ayrıca eğitim uzmanları tarafından hazırlanmış yeni nesil materyallerle ders çalışmalarını  sağlayabilirsiniz. Bilgisayar, tablet, soru kitapları, konu anlatımı sağlayan kaynaklar sayesinde çocuğunuzun ders çalışma rutinini daha verimli hâle getirebilirsiniz.

Benzer İçerikler