Okul Sonrası Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Aktiviteler

  • 18.08.2022

Ebeveynlerin okul sonrasında etkinlik yaparak çocuklarıyla zaman geçirmesi çok önemlidir. Aile içinde yeterince iletişim kurulduğunda çocuklar kendini daha güvende hisseder. Okul içinde zihinsel ve bedensel anlamda yorulan çocuğunuzu eğlendirmek için evde etkinlikler planlayabilirsiniz. Okul sonrası yapılan aktiviteler, dinlendirici ve sakinleştirici özellikler taşıyabilir.

Evde, parkta, açık alanlarda yapabileceğiniz etkinliklerle çocuğunuzla birlikte kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Etkili iletişim kurarak çocuğunuzun hayatında olan gelişmeleri öğrenebilir, aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz. Okul sonrası çocuğunuzla yapabileceğiniz aktivitelerin neler olabileceğini merak ediyorsanız, sizin için birkaç önerimiz var.

Mutfakta Yapılan Etkinlikler

Mutfakta Yapılan Etkinlikler

Çocuklar için mutfak çok eğlenceli bir yer olarak görülebilir. Çeşitli yiyecekleri birlikte hazırlamak hem eğlenmesini hem öğrenmesini sağlar. Okul sonrasında çocuğunuzla sohbet ederken en sevdiği kurabiyeyi birlikte hazırlayabilirsiniz. Özel günlerde yaptığınız pastayı bu kez birlikte pişirebilirsiniz. Hamur yoğurmak, krema karıştırmak, pasta süslemek, kurabiyelere şekil vermek çocuklar için keyifli olabilir. El becerilerine de katkı sağlayan bu uygulamalar, çocuklarınızla eğlenceli vakitler geçirebilmenizi sağlar.

Akşam yemeği hazırlığında okulda yaşanılan olayları konuşurken bir yandan da çocuğunuzla birlikte salata yapabilir, sofrayı hazırlayabilirsiniz. Çocukların küçük yaşlardan itibaren evde sorumluluk alması, ebeveynlerine yardım etmesi öz güven gelişimine de katkıda bulunur. Hem birlikte vakit geçirmek hem de sohbet etmek için mutfak etkinlikleri ideal bir ortam yaratır.

Balkon ve Bahçe Etkinlikleri

Okul sonrasında güzel havalarda park, bahçe ve balkon etkinlikleri planlayabilirsiniz. Yaprak boyama aktiviteleri, çiçek sulama ve bakımı, bulut gözlemciliği çocukların eğlenmesini sağlar. Güneşli günlerde gökyüzünü izleyebilir ve bulutları farklı şekillere benzeterek çocuğunuzla birlikte hayal kurabilirsiniz. Sakinleştirici ve dinlendirici bir etkinlik olan bulut gözlemciliği, çocuklarınızın yaratıcılığına da katkı sağlar.

Çiçek ve toprakla uğraşmak her yaştan insanı motive eder. Çocuklarınızla birlikte balkonda güzel bir çiçek köşesi yapabilirsiniz. Birlikte saksıya çiçek ekmek, düzenli olarak sulamak, kurumuş yaprakları temizleyerek bakım yapmak çocukların ebeveynleriyle güçlü bir bağ kurmasına yardımcı olabilir.

Sonbahar aylarında bahçede kurumuş yaprakları toplayabilir, çeşitli boyalarla onları renklendirebilirsiniz. Resim defterine, ahşap saksılara, kartonlara boyadığınız yaprakları yapıştırarak güz mevsimini anımsatan hatıralar yapabilmeniz de mümkün.

Okul Sonrası Yapılan Aktiviteler Neden Önemlidir?

Okul Sonrası Yapılan Aktiviteler Neden Önemlidir?

• Gün içerisinde okul ve kurs gibi akademik kurumlarda vakit geçiren çocuğunuzun dinlenmeye ihtiyacı vardır.
• Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek, iletişim kurmak ve birlikte eğlenmek için özel etkinlikler planlamanız aranızdaki bağı güçlendirir.
• Gün içinde ailesiyle etkinlik yapan, dinlenen ve farklı deneyimler yaşayan çocuklar, becerilerini geliştirebilir.
• Çocuğunuzu daha yakından tanımak, yetenek ve becerilerini test etmek, ilgi alanlarını keşfetmek için birlikte zaman geçirmeniz çok önemlidir.

Akademik başarıyı desteklemek için sosyal hayatı da göz önünde bulundurmanız gerekir. Aile bağlarını güçlendirmek için farklı deneyimler yaşamak faydalı olabilir. Siz de çocuğunuzla okul sonrasında bu etkinlikleri yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. 

Benzer İçerikler