Okul Öncesi Çocuklar için Müzik Aleti Önerileri

  • 18.08.2022

Enstrüman çalmanın ve çalmayı öğrenmenin, çocuklar dahil her yaştan insan için pek çok faydası bulunuyor. Müzik eğitiminin faydaları çocukluk döneminin çok ötesine uzanıyor ve ömür boyu sürüyor. Müzik eğitimi alan çocuklar daha güçlü dinleme becerilerine sahip olabiliyor. Ayrıca müzik beynin her iki tarafını da çalıştırdığı için çocukları aynı anda birden fazla göreve konsantre olmaya alıştırıyor.

Siz de müzik eğitiminin faydalarından yararlanması için okul öncesi müzik aletleriyle çocuğunuzun zihin gelişimini destekleyebilirsiniz. Çocuğunuzu bir enstrümanla tanıştırmak istiyorsanız, işte sizler için okul öncesi çocuklar için müzik aleti önerileri.

Okul Öncesi Çocuklar için Müzik Aleti Önerileri Nelerdir?

Okul Öncesi Çocuklar için Müzik Aleti Önerileri Nelerdir?

Oyunlar artık sadece kuklaları, hayali oyunları ve oyuncakları içermek zorunda değil. Okul öncesi yaş grubundaki çocuğunuza müzik aletleriyle farklı bir deneyim sunabilirsiniz. Aynı anda hem hareket etmesi hem de müziğe uyum sağlaması, çocuğunuza çeşitli beceriler edinme fırsatı da sunar (1). 

Ksilofon
Ksilofon, bir çift tokmak kullanılarak çalınan bir çeşit vurmalı çalgıdır (2). Çocukların müzikal gelişimine yardımcı olan tasarımları ve kolay kullanımlarıyla ksilofonlar sıklıkla tercih edilir.

Okul öncesi için kullanılan ksilofonlar, konserler için kullanılan profesyonel ksilofonlardan farklıdır. Boyuttaki küçülmenin yanı sıra, oktav aralığı da normal bir ksilofondan daha azdır. Bu oktav aralığı, çocuğunuzun zihninde kafa karışıklığına neden olmadan temel notları öğrenebilmeleri için idealdir.

Tef
Bir tef tipik olarak, çevresinde küçük çanlar bulunan bir tambur çerçevesinden oluşur (3). Bu nedenle tef, birden fazla ses çıkarabilmek ve çocuğunuzun bu sesleri keşfedebilmesi açısından önemlidir.

Ritim Çubukları
Ritim çubukları, çocuğunuza müzik dünyasına girmeden önce verebileceğiniz en iyi müzik aleti çiftlerinden biridir. Kullanımı oldukça kolay ve esnektir, bu da müzik aletleriyle yeni tanışan çocuklar için iyi bir alternatif olmalarını sağlar. Ritim çubukları bir çift halindedir ve çocuğunuzun hem ritim hem de tempo duygusunun gelişmesine yardımcı olur. 

Boomwhacker (Müzikal Borular)
Bu rengarenk tüpler ilk bakışta bir müzik aleti gibi görünmeyebilir. Son derece eğlenceli bir müzik aleti olan boomwhacker yani müzikal borular çeşitleri, çocuğunuza sesleri anlamlandırabilmesi açısından önemli bir katkı sağlar. Boomwhacker'lar, hangi yüzeye çarparsanız, farklı bir ses tonu çıkararak çocuğunuzun notaları keşfetmesine yardımcı olabilir. Ayrıca boomwhacker'lar çok yönlü bir müzik aleti olmaları sayesinde özel eğitime ihtiyaçları olan çocuklarda yaratıcılığı tetikleyebilir (4).

Ukulele 
Ukulele hafifliği, kompakt boyutu, hoş ve neşeli sesi sayesinde çocuğunuz için en iyi enstrümanlardan biri olabilir. Okul öncesindeki çocuklar için dört telli ukuleleleri tercih etmek, daha kolay bir şekilde enstrümanı öğrenebilmelerine yardımcı olur.

Okul öncesinde kullanılan müzik aletleri ile çocuğunuza sanatı tanıması ve sevmesi için bir şans tanıyabilirsiniz. Bununla birlikte eğer çaldığı müzik aletinde profesyonelleşerek bir müzisyen olmayı hayal ederse, onu içten bir şekilde cesaretlendirebilir ve destekleyebilirsiniz.

Kaynaklar:

https://dspace.ankara.edu.tr/  

https://acikders.ankara.edu.tr  

https://stringfixer.com/tr  

http://abakus.inonu.edu.tr  

 

Benzer İçerikler