Okul Öncesi Çocuklar için Arkadaşlıkla İlgili Kitap Önerileri

Okul Öncesi Çocuklar için Arkadaşlıkla İlgili Kitap Önerileri

  • 15.06.2024

Okul öncesi çocuklarınıza okuyabileceğiniz eğlenceli, anlamlı ve arkadaşlıkla ilgili kitaplar mı arıyorsunuz? O halde oldukça seçici davranmanız gerektiğini belirtebiliriz. Çünkü çocuğunuza olumlu nitelikler kazandırmayı hedeflerken, yanlış bir kitap tercih ederek tam tersi bir duruma da sebep olabilirsiniz. Bu nedenle çocuğunuza arkadaş sevgisini kazandırabilecek ideal kitabı seçebilmek sıkı bir araştırma gerekiyor. İşinizi kolaylaştırmak için bir liste hazırladık.

Uzmanlar tarafından onaylanmış arkadaşlık kitapları çocuklarınıza sevgiyi, saygıyı ve bir başkasına karşılıksız değer vermeyi olabilecek en keyifli şekilde öğretir. En değerli varlıklarınıza tüm bunları kazandırmak için kitaplardan yardım alarak yola koyulabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız arkadaşlık üzerine yazılmış okul öncesi çocuk kitabı tavsiyeleri…

Kim Bu Gelen

Kim Bu Gelen

Eğlenceli üç tavuğun başına gelenleri aktaran bu eser, çocuklarınıza yalnızca dostluk sevgisini aşılamaz. İletişim becerileri, merak duygusu, öğrenme isteği ve çok daha fazlası ustaca hazırlanmış bu öyküyle desteklenebilir. Çocuklarınızı keyifli bir maceraya davet eden bu eser, tavuklarımızın gizemli bir ziyaretçiyle yaşadıklarını sizlere en ilginç şekilde aktarır. Çünkü bu kitap “Sessiz Kitap” niteliğini taşır. Yani bu kitabı okumak yerine, çocuklarınız ile beraber görsellerini yorumlamanız gerekir. Dilerseniz, yaratıcılığınızı konuşturarak başarılı çizimlerle yer alan karakterleri seslendirebilirsiniz. Okul öncesi dönemde 2-6 yaş aralığına hitap eden Gökçe İrten’e ait bu eser, çocuğunuzun ilk kitabı olabilecek kadar iyi!

Devasa ayaklar, gürültülü adımlar ve direk gibi bacaklar. Bu ziyaretçiyi sizlerin tahmin edebildiğini görür gibiyiz. Peki ya çocuklarınız?

Bir Sevgi Masalı

Bir Sevgi Masalı

Bir Sevgi Masalı adlı kitap, arkadaşlık duygusunu hayvanlar üzerinden anlatmaktadır. 2-3 yaşlarındayken yeni yeni hayvanlarla tanışmaya başlayan çocuklar, bu tarz kitaplardan çokça keyif alırlar. Bahsi geçen eserde, toplumda “kusur” olarak nitelendirilebilecek özelliklere sahip hayvanlar birbirleriyle arkadaşlık kurarlar. Bu esnada kitap size ve çocuklarınıza sadece sevimli olduğunuzda değil, her halinizle sevilebileceğinizi aktarır. Kitap Lori Haskins Houran tarafından yazılmış ve Nurten Hatırnaz tarafından da Türkçeye çevrilmiştir.

Oldukça doyurucu görsellere sahip bu kitabı, çocuklarınıza güvenle okuyabilir ve eğlencenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Üç Kedi Bir Dilek

Üç Kedi Bir Dilek

Piti, Pati ve Pus’un gökyüzünden dilediği şeyleri anlatan eser, dostluk kitapları arasında oldukça popülerdir. Kediler hayattan beklentilerini bir çatı üstünde uzanıp dile getirirken, aynı zamanda arkadaşlıklarının güçlü bağını da sizlere gösterir. Üstelik çocuklarınıza hayvan sevgisini aşılamak için de oldukça iyi bir örnektir. Kitabın yazarı ise çocuk edebiyatının başarılı isimlerinden olan Sara Şahinkanat’tır.

Ayşe İnan Alican'ın şahane çizimleriyle renklenmiş eseri, 2-5 yaş aralığındaki çocuklar keyifle dinleyebilir. Kitabı okurken eğlenceli bir sohbet konusu arayan ebeveynler, çocuklarına hayattan neler dilemek istediklerini de sorabilirler.

Kırmızı

Kırmızı

Kırmızı adlı eser, çekingen çocuklarınızın arkadaş sevgisiyle öz güven kazanabileceğine muhteşem bir örnek niteliğindedir. Çünkü kitaptaki ana karakterimiz olan Oscar, hemen hemen her olay karşısında utanarak kızarmaktadır. Şiir okurken, yüzerken, konuşurken ve daha birçok şeyi yaparken… Ancak, Suzie ve diğer arkadaşlarıyla başarılı bir iletişim kurabilmesinden sonra tüm bu işlerin değiştiğini görebileceksiniz. Annick Masson’un hayata geçirdiği bu kitap, Göyçen Gülce Karagöz tarafından Türkçeye çevrilmiştir. 4-7 yaş aralığındaki çocuklar için uygundur.

Sırtımdaki Ağır Yük

Sırtımdaki Ağır Yük

Egolu, benmerkezci ve cimri bir çocuk olan Tarık, birkaç arkadaş edindikten sonra dostluğun da etkisiyle paylaşmaya açık, neşeli ve düşünceli birine dönüşür. Çocuklara hitap eden bir kişisel gelişim kitabı olan bu eser, aynı zamanda arkadaşlığın etkilerini de gözler önüne serer. Eğer amacınız çocuklarınızı arkadaşlarına karşı daha paylaşımcı olan bireyler olarak yetiştirmek istiyorsanız, onları Tarık ile tanıştırmalısınız.

4-7 yaş aralığındaki çocuklar için uygun olan kitabın yazarı Gulnar Hajo, sözleriyle olduğu kadar çizimleri ile de Tarık’ın ağır yükünden kurtulmasını okuyucuya aktarmayı başarmıştır.

Kırmızı Elma

Kırmızı Elma

Hayatta karşılaştığınız güçlükleri aşmanızda sizlere en çok destek olan kişiler arkadaşlarınızdır. Siz bunu çok iyi biliyorsunuz. Peki ya çocuklarınız? Eğer onların da bunu öğrenmesini isterseniz, 3-6 yaş aralığına hitap eden Kırmızı Elma sizin için iyi bir tercih olabilir. Kitaptaki ana karakterimiz olan minik tavşan soğuk bir kış günü ormanın hiçbir yerinde yemek bulamazken, büyük bir ağacın tepesinde kıpkırmızı bir elma görüyor. Ancak tavşanın o elmayı alabilmek için ne gücü ne de uzun boyu var. Tahmin edersiniz ki, bu noktada tavşanın arkadaşları el birliğiyle ona yardım ediyor. Bizlere dostluğun zor gündeki önemini aktaran kitabı kaleme alan yazar ise Feridun Oral’dır. Çocuk kitapları kategorisinin en başarılı yazarlarından biri olan Feridun Oral’ın diğer eserlerine de göz atmanızı öneririz.

Mine’nin Buzdolabı

Mine’nin Buzdolabı

Eğer amacınız çocuklarınızın arkadaşlarına karşı duyarlı ve anlayışlı olmasını sağlamak ise Mine’nin Buzdolabı aradığınız kitap! Çünkü kitaptaki Mine ve Safiye karakterleri arasında da tam olarak böyle bir ilişki var. Kitabın kurgusu şu şekilde: Safiye’nin buzdolabı her zaman yemeklerle dolu iken Mine’ninki öyle değil. Bunu fark eden Safiye bir gün Mine’ye bunun sebebini sorar. Ardından gelişebilecek olayları siz her ne kadar tahmin etseniz de oldukça duygusal yardımlaşmaların olacağını söylemeliyiz. Listemize severek dahil ettiğimiz bu eser Lois Brandt tarafından yazılmıştır. Türkçeye çeviren isim ise Hatice Işılak Durmuş’tur. Kitap 5 yaş üzeri için uygundur.

Ayılar Kitap Okumaz

Ayılar Kitap Okumaz

Ayılar Kitap Okumaz adlı eser dostluğun önemini küçük bir kız çocuğu ile kocaman bir ayı üzerinden anlatmaktadır. Sürekli olarak aynı şeyleri yapmaktan ve yalnızlıktan sıkılan ayı George bir gün bir kitap bulur. Ancak ayılar kitap okuyamadığı için fazlasıyla üzülür. Ta ki ona bu kitabı okuyabilecek minik Clementine ile karşılaşana kadar. Ardından içinizi ısıtacak bir dostluk ilişkisi başlar. Dostluk kitapları kategorisinde fazlasıyla popüler olan bu eserin sahibi ise Emma Chichester Clark’tır. 3-6 yaş aralığı için uygundur.

Siz de bu kitapları çocuklarınıza okuyabilir, arkadaşlığın önemiyle ilgili onlarla sohbet ederek, dilerseniz kitabın ana fikri üzerine sorular sorabilirsiniz.

Benzer İçerikler