Okul Çantasında Olması Gereken Temel Eşyalar

Okul Çantasında Olması Gereken Temel Eşyalar

  • 15.06.2024

Okul için çanta hazırlamak kolay bir iş gibi görünse de aslında dikkat gerektirir. Önemli olan, çocuğunuzun gerçekten ihtiyacı olan hiçbir şeyi geride bırakmamış olmanızdır. Okul çantasında olması gerekenler öncelikli olarak belirlenebilir. Bu şekilde okul çantası hazırlama süreci hem siz hem de çocuğunuz için çok daha eğlenceli bir hale gelebilir. Siz de okul çantasında bulunması gerekenlerin neler olduğunu merak ediyorsanız, gelin birlikte bakalım.

Okul Çantasında Olması Gereken Temel Eşyalar Nelerdir?

Okul Çantasında Olması Gereken Temel Eşyalar Nelerdir?

Okul çantası hazırlama konusunda yeniyseniz veya bu konuda her zaman kararsızsanız, süreci kolaylaştırmak için öğrenebileceğiniz bazı yararlı ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz. İyi hazırlanmış bir okul çantası; bir şeyleri hatırlamayı ya da bulmayı ve hepsini taşımayı kolaylaştırır. Aynı zamanda sadece bir kez hazırlamanız da yeterli olmayabilir. Bir okul çantasının düzenli olarak temizlenmesi ve yeniden düzenlenmesi gerekir. Bu şekilde gereksiz olan eşyaları çıkarabilir ve çantanın iç kısmının temizliğini yapabilirsiniz.

Çocuğunuzun bulunduğu sınıf düzeyine göre çantaya ihtiyacı olabilecek ders programı dışında herhangi bir defter, kitap veya eşya koymak fazlalık olduğu için çocuğunuzu yorabilir. Okul malzemeleri dışında ihtiyacı olabilecek eşyaları düzenleyerek çantasına yerleştirmesine yardım edebilirsiniz.

Okul Çantasında Olması Gerekenler

Okul Çantasında Olması Gerekenler

Çocuğun okul çantasını hazırlarken ders programına uymalı ve gereksiz ağırlıktan kaçınmalısınız. Okul çantasında olması gerekenler şunlardır:

• Defter, hafif ve ince olanları tercih etmeniz çocuğunuza taşımada kolaylık sağlayacaktır. İhtiyacı dışında defter yerleştirmemeye özen gösterebilirsiniz. Ödev ve önemli bilgiler için küçük bir not defterini de okul çantasına koyabilirsiniz.

• Okulunuzda çocuğunuzun kitaplarını bırakabileceği bir dolabı yoksa, gün içerisinde bulunan derslerin kitaplarını seçerek ve düzenleyerek okul çantasına yerleştirmeniz gerekebilir.

• Kalem, açacak, silgi, uç kutusu, yedek kalem ve çocuğunuzun ders içinde önemli yerleri işaretleyebilmesi ve not alabilmesi için gerekli olan renkli kalemler, kalemliğin içerisinde olması gereken ilk eşyalar arasındadır.

• Etkinlik dersleri için seçeceğiniz kuru boya, sulu boya, pastel boya ve keçeli boyaları günün ihtiyacına göre seçerek okul çantasına koyabilirsiniz.

• Hijyen kiti, ıslak mendil, kâğıt mendil, kolonya, kâğıt veya sıvı sabun, dezenfektan ve mutlaka yedek maskeyi okul çantasında bulundurmanız gerekir.

• Çocuğun okul çantasında olması gerekenler arasında bulunan suluğun seçimi de önemlidir. Sağlık açısından plastikten uzak durarak metal veya cam sulukları tercih edebilirsiniz.

• Beslenme çantası içerisine; temiz örtü, bölmeli beslenme kabı ve yaralanmalara olanak vermemek için plastik çatal ve kaşık yerleştirilebilir. Hazır meyve suları yerine kendiniz taze sıkılmış meyve suyu koymayı tercih ediyorsanız cam matara kullanabilirsiniz.

• Çocuğunuz okula servis ya da toplu taşıma ile gidiyorsa cüzdan içine bir miktar para, adresinin yazılı olduğu bir kimlik veya iletişim bilgilerinin bulunduğu bir kart koyabilirsiniz.

• Çocuğunuzun çantasına her zaman taşımakta zorlanmayacağı bir kitabı ekleyerek, okuma alışkanlığı kazanmasını destekleyebilirsiniz.

Okul çantasında olması gerekenler arasında saydığımız temel eşyaların yanında, muhtemel durumlar göz önünde alınarak, özellikle küçük yaştaki çocuğunuz için yedek iç çamaşırı ve kıyafet de yerleştirebilirsiniz.

Benzer İçerikler