Öğrenci Motivasyonunu Artırmak için Neler Yapılmalı

  • 16.08.2022

Motivasyon kavramını hayatın her alanında duyarız. Bu kavramın en çok öne çıktığı alanlardan biri de eğitim. Öğrencilerin motivasyonlarını kaybetmemesi; onların derse olan ilgilerinin canlı kalması ve kalıcı öğrenme için en önemli faktörlerin başında geliyor. Peki motivasyon nedir ve öğrenme sürecindeki rolü için ne söyleyebiliriz? 

Motivasyon, kısaca bireylerin hedeflerine ulaşmak için istekli olmaları şeklinde tanımlanır. Elbette “istek” duygusunun davranışa dönüşmesi de gerekir. Yani motivasyon kavramı, belirli bir amaca yönelik olarak hevesle adım atmak şeklinde açıklanır. Dolayısıyla öğrenme sürecini kolaylaştıran ve kalıcı öğrenmeye destek olan bir unsurdur. Bu yazımızda öğrencilerinizi motive etmek için neler yapabileceğinize değiniyoruz. 

 

Öğrenme Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Öğrenme Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Motivasyon tüm eğitim kademelerinde büyük bir role sahip. Anaokulundaki çocukların sınıf etkinliklerine katılması da, lise öğrencilerinin matematik konularını özümsemesi de yeterli motivasyona sahip olmalarına bağlı. Bu nedenle öğretmenlere öğrencilerin öğrenme motivasyonunu artırmak için büyük bir görev düşüyor. İşte öğrenme motivasyonunu artırmak için başvurabileceğiniz bazı yöntemler:

 

  • Öğrencilerinizi tanıyın. Onları sadece isimleriyle bilmeyin; sevinçlerini, heyecanlarını ya da korkularını keşfedin. Onlarla gerçekten ilgilendiğinizi gördüklerinde derse ve size karşı olan bakış açıları değişecektir.
  • Sınıftaki tek karar verici siz olmayın. Öğrencilerinizin kendilerini sınıfın doğal bir parçası olarak hissetmeleri için sınıfla ilgili kararlara katılmalarını sağlayın. Bu durum onların derse karşı motivasyonlarını artıracaktır. 
  • Sık sık geri bildirimlerde bulunun. Olumlu geri bildirim vermekten çekinmeyin. Her görevlerinde neyi eksik ya da hatalı yaptıklarını bilmek kadar neyi başardıklarını bilmek de hakları. 
  • Hedefleri açık ve net olarak belirleyin. Öğrencilerin kendilerinden ne beklendiğini bilmeleri, neyi neden yaptıklarının bilincinde olmaları motivasyonu artırır. Örneğin yapmalarını istediğiniz ödevlerde neyi görmek istediğinizi onlara anlatabilir ya da sınıf etkinliklerinde, etkinliğin amacını açıklayabilirsiniz.
  • Öğrencilerinize sorumluluk verin. Sınıf içinde belli konularda görev paylaşımı yapmak, öğrencilerinizin kendilerini bireysel olarak değerli ve önemli hissetmelerine yardımcı olur. Bu durum aynı zamanda kendilerine olan güvenlerini de artırır. 
  • Kullandığınız öğretim tekniklerini çeşitlendirin. Her öğrencinin düşünme tarzının aynı olmadığını aklınızda bulundurarak farklı yöntemlere başvurabilirsiniz. Düz anlatım yanında deney yapma, soru-cevap, beyin fırtınası gibi teknikler, çeşitlendirme anlamında kullanabileceklerinizden bazıları.
  • Sınıf içinde ılımlı bir rekabet ortamı oluşturabilirsiniz. Rekabeti artırarak öğrencilerin daha iyiyi yapmaya teşvik edilmesi motivasyonu artırır.

Öğrenci Motivasyon Etkinlikleri

Öğrenci Motivasyon Etkinlikleri

Öğrencileri motive etmek için sınıf ortamında yapılabilecek etkinliklere şu örnekler verilebilir:

-  Öğrenmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için sadece sınavlara bağlı kalmayın. Sınıf ortamında takımlar oluşturarak çeşitli yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Yarışmalar hem rekabet ortamı yaratır hem de öğrencilerin keyifli zaman geçirmesini sağlar.

-  Oyunlara başvurmaktan çekinmeyin. Oyun oynamak her yaş grubundaki öğrenci için keyiflidir. Konunuza uygun oynayabileceğiniz oyunları araştırın.

-  Öğrencilerinize grup olarak çalışmaları gereken görevler verin. 

-  Sınıf düzenini öğrencilerinizle birlikte değiştirebilirsiniz. Beyin fırtınası ya da tartışma yapacağınız derslerde U oturma düzenine geçmek faydalı olabilir. 

 

Benzer İçerikler