Nemrut Dağı'nın Hikayesi ve Özellikleri Nedir?

Nemrut Dağı'nın Hikayesi ve Özellikleri Nedir?

  • 18.05.2024

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Nemrut Dağı hikayesi ve eşsiz tarihi eserleriyle görülmesi gereken yerler arasında öne çıkıyor. Asırlar öncesinden günümüze kadar ulaşabilmiş; Apollon, Hermes, Zeus, Ares, Herakles, Tyche-Fortuna, Mitra, Helios heykelleri ve onları koruduklarına inanılan aslan ve kartal figürleri arasında tarihi yerinde öğrenmek insana büyük bir ayrıcalık duygusu yaşatıyor.

Peki nedir Nemrut’un Dağı’nın hikayesi, gizemi, özellikleri? Bu bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Nemrut Dağı Heykellerinin Hikayesi

Nemrut Dağı Heykellerinin Hikayesi

Tanrıların ve kralların dev heykellerinin bulunduğu Nemrut Dağı zirvesi hem bir mezar hem de tarihi bir eser olarak varlığını sürdürmektedir. Çağın tanrılarının ve krallarının heykelleri ve mezarları, kendileri tarafından bu tepeye yaptırılmış ve günümüze kadar gelmiştir. Nemrut Dağı hikayesi içinde önemli bir yere sahip olan Kommagene Krallığının lideri 1. Antiochus da yüksek ve kimsenin olmadığı sessiz bir yere gömülmek ister. Bunun için kendine tümülüs olarak bilinen ve taşlardan oluşan bir tapınak bile inşaa eder. Ölmeden önce bıraktığı yazılardan M.Ö. 34 yılında öldüğü, Nemrut Dağı’nın zirvesinde taş yığınları arasındaki bu yere gömüldüğü tahmin edilmektedir. Bölgede bir de aslan heykeli bulunmaktadır. Aslanın bölgeyi gözetleyip koruduğuna inanılır. Antiochus, kendi heykelini tanrıların yanına yaparak tanrılara dua eden insanlardan kendisi için de dua alabilmeyi umut etmiştir.

Antiochus Mezarı ve Nemrut Dağı Keşfi

Karl Sester adında Alman bir mühendis 1881 yılında çalışmak için geldiği bölgede bu tarihi yapıları görür. Bunların ne olduğunu araştırıp incelerken heykellerin üzerindeki Grekçe yazıları fark eder. Bu yazıları çözümler ve bölgenin Kommagene Krallığına ait olduğunu, tüm bu eserlerin 1.Antiochus tarafından yapıldığını keşfeder. İlerleyen yıllarda Nemrut Dağı ile ilgili bu çalışmalara Osman Hamdi Bey de dahil olur. Taşınabilir olan eserler Adıyaman Müzesine götürülüp orada sergilenirken taşınamayan eserler olan dev heykeller Nemrut Dağı’nda bulundukları yerde muhafaza edilmektedir. (1)

Nemrut Dağı’nın Özellikleri

Nemrut Dağı’nın Özellikleri

  • Nemrut Dağı 2150 metre yüksekliğinde volkanik bir dağdır.
  • Hem bir anıt mezar olması hem de insan eliyle yapılan tarihi eserleriyle ülkenin önemli turistik bölgelerinin başında gelir. (2)
  • Anıt mezar ve heykellerin yanı sıra gün doğumu ve gün batımının da en iyi izlendiği yer olması, Nemrut Dağı’nın özelliklerindendir.
  • Yaklaşık 10 metre uzunluğundaki heykelleri ve uzun anıt mezarları ile yıllardır UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alır.
  • Bölge, doğu ve batı medeniyetlerinin kesişme noktasında bulunur. 
  • 2000 yıldır Grek ve Perslerin hüküm sürdüğü Kommagene Uygarlığından izler taşır.  

 

Nemrut Dağı hikayesi ve tarihi güzelliğiyle Türkiye’de ve dünyada görülmesi gereken yerler arasında önemli bir yere sahiptir. Sen de henüz Nemrut Dağı’nı gezip görmediysen, görmen gereken yerler listene harika eserlerin ve muhteşem bir manzaranın olduğu Kommagene Krallığını ekleyebilirsin. 

Kaynaklar

https://tarihdergi.com   

https://tanitma.ktb.gov.tr/TR-22702/nemrut.html   

Benzer İçerikler