Matematik Korkusunu Yenmek İçin Öneriler

  • 18.08.2022

Öğrenciler ikiye ayrılır: Matematik dersini sevenler ve sevmeyenler… Sen hangi kategoriye dahil olduğunu düşünüyorsun? Matematik dersini seviyor musun, yoksa ondan korkuyor musun?

İkinci kategoride isen, öncelikle yalnız olmadığını bilmelisin. Dünyada matematik dersini sevmeyen, bu derste zorlanan, hatta matematik fobisi yaşayan pek çok öğrenci var. Ama sana güzel bir haberimiz var. Matematik korkusundan kurtulmak, bu derste başarılı olmak ve matematiği sevmek mümkün. Peki, ama nasıl? İşte matematik korkusu ve yenme yolları:

Matematik Fobisi Nedir

Matematik Fobisi Nedir

Matematik fobisi, matematik dersi üzerindeki performansını olumsuz etkileyecek şekilde kaygı, panik ve korku yaşamak anlamına gelir. Bu duygu öyle bir hale bürünebilir ki, matematik dersinde başarılı olamayacağına, sınavlarını hiçbir zaman geçemeyeceğine ve sayısal becerilerinin zayıf olduğuna inanabilirsin.

Matematik Fobisi Neden Ortaya Çıkar?

Bir dersi sevmede en önemli faktörlerden biri, o dersin öğretmenini sevmektir. Buna ek olarak, ailelerin çocuklarına bu konuda baskı yapması, çocuklar ilgi duymasa da onları bu derste çok başarılı olmaya zorlaması da matematik kaygısına sebep olabilir.

Sen de matematik korkusu yaşıyorsan, işe ilk olarak bu korkunun kaynağını bulmaya çalışarak başlayabilirsin. Böylelikle korkunun nedenlerini öğrenerek, ailen ve öğretmenlerinin yardımıyla bu sorunu aşmayı deneyebilirsin.

Matematik Kaygısını Giderme Yolları Nelerdir?

Matematik Kaygısını Giderme Yolları Nelerdir?

• Matematik korkusunun kaynağını bulduktan sonra, yavaş yavaş kendini geliştirme yoluna gidebilirsin. İşe ilk olarak eksik kaldığını düşündüğün konuları belirleyerek başlayabilirsin. Eksik kaldığını düşündüğün konulara çalışırsan, zamanla kendindeki gelişmeyi sen de fark edebilirsin.

• Matematik dersine çalışırken, karşına çok sayıda terim çıkabilir. Bu terimler bazen kafa karıştırıcı gelebilir. Matematik terimlerini doğru bir şekilde öğrenmek, soru çözümlerinde sana önemli ölçüde kolaylık sağlar. 

• Hata yaptığın zaman, ümitsizliğe kapılmamalısın. Her öğrencinin matematiğe yatkın olması ve aynı başarıyı göstermesini beklemek son derece yanlıştır. Bir problemi yanlış çözdüğün zaman ya da bir formülü yanlış hatırladığın zaman, kendine kızmak yerine o konuyu yeniden gözden geçirme yoluna gidebilirsin.

• Kendini her zaman motive etmelisin. Matematik dersine karşı uzak ve ön yargılı durman, sana bu dersi sevdirmeyeceği gibi, kaygının artmasına sebep olacaktır. Oysa doğru çözdüğün her problem sonrasında, kendi kendine “aferin” demek bile bu derse karşı olumsuz bakışını değiştirecektir. Matematiğin de diğer derslerden bir farkının olmadığını, öğrenmeye çalışırsan tüm dersler gibi onun da kolay bir hal alacağını aklından çıkarmamalısın.

• Matematik dersini sevmenin ve motivasyonunu artırmanın önemli bir yolu da başarma duygusunu yaşamandır. Kendi seviyene uygun sorular çözüp başardığını gördükçe, farklı zorluk seviyesine sahip soruları çözme kabiliyetin de giderek artacaktır. Bunu yapabilmek için dijital olarak kullanabileceğin akıllı soru üretme sistemi olan DinamikMAT'tan destek alabilirsin. İstediğin zorluk seviyesinde, sınırsız sayıda soru üretme özelliğine sahip olan DinamikMAT'la eğlenerek ve severek matematik çalışabilirsin.

• Ders çalışırken, gerçekçi bir planlama ve beklenti içine girmelisin. Önüne ulaşamayacağın hedefler koymak, ulaşamadıkça hem motivasyonunu düşürebilir hem de hızını yavaşlatabilir.

Matematik, sandığın kadar zor bir ders değil. Üstelik öğrenmeye başladıkça, günlük hayat ile ne kadar iç içe olduğunu sen de fark edebilirsin. Kendine küçük hedefler koyarak, anlamadığın konular için öğretmeninden destek alarak ve gayret göstererek sen de matematik dersinde başarılı olabilirsin.

Benzer İçerikler