Lisede Okunması Gereken Kitaplar

Lisede Okunması Gereken Kitaplar

  • 18.05.2024

Çoğu içeriği dijital ekranlar üzerinden okuduğumuz çağımızda, kitap okuma alışkanlığının ve sevgisinin giderek azaldığına dair görüşler, eğitimciler tarafından yinelenen pedagojik bir sorun olarak ortaya konuluyor. Bununla birlikte, ömür boyu süren bir okuma sevgisini beslemek isterken lise döneminde okunacak edebiyat eserleri seçiminde sadece klasiklere bağlı kalan bir yaklaşım, amacın tam tersi yönde bir etki oluşturabiliyor. Peki, eğitim sisteminde genel olarak geçerliliğe sahip klasik eserlerle öğrencilerin okumaktan keyif aldığı kitaplar arasında nasıl bir denge sağlanabilir?

Senin için hazırladığımız lise kitap önerileri listesi, ders ve sınav temposuna ayak uydurmaya çalışırken, zengin öğrenme fırsatları sunan okuma alışkanlığını korumaya yardım edebilir. Okunması kolay, farklı kurgu eserlere yönelmek, okuma alışkanlığınızı sürdürmek için keyifli seçenekler oluşturabilir.

Lise Öğrencilerinin Okuması Gereken Kitaplar

Lise Öğrencilerinin Okuması Gereken Kitaplar

Lisede okunması gereken kitaplar listeleri az çok değişiklikle George Orwell'in Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, J.D. Salinger'in Çavdar Tarlası gibi klasikleşmiş eserleri içerir.* Vazgeçilmez lise roman kitapları, totalitarizm, toplumsal parçalanma, kitlesel gözetim ve bireysel özgürlüğün gerilemesi temalarıyla distopik roman kategorisinden örnekler de sunar. Özellikle distopik romanlar, popüler lise okuma kitapları arasında yer alır. Hazırladığımız lise düzeyi okuma kitapları listemize şimdi göz atarak çoğu kütüphanede bulabileceğin kitaplardan bir tanesini edinip okumaya hemen başlayabilirsin.

 

Bülbülü Öldürmek - Harper Lee

Bülbülü Öldürmek - Harper Lee

Harper Lee'nin ufuk açıcı bir olgunlaşma hikayesi olan Bülbülü Öldürmek, güneyde yer alan Alabama'nın kurgusal bir kasabasında, Maycomb'ta geçiyor. Popüler lise roman kitapları arasında gençlerin ilgi alanlarına hitap eden kitap adaletsizlik, ahlaki ve manevi gelişim, cesaret, dürüstlük ve masumiyet temalarına yoğunlaşıyor.

Çavdar Tarlasında Çocuklar - J.D. Salinger

Çavdar Tarlasında Çocuklar - J.D. Salinger

Münzevi J.D. Salinger'in en popüler romanı olan Çavdar Tarlasında Çocuklar, saygısızlığı ile ün salmış genç Holden Caulfield'in bakış açısından anlatılıyor. Lise öğrencilerinin de ilgilendiği bireysellik ve kimlik, toplumsal yabancılaşma ve isyan, gelenekler ve toplum kurallarını irdeleyen roman, genellikle, liselilerin okuması gereken kitaplar listelerinin üst sıralarında yer alıyor. Gençlerin toplumsal kuralları sorgulayan Holden Caulfield ile bağ kurması oldukça kolay olabilir.

Sineklerin Tanrısı - William Golding

Sineklerin Tanrısı - William Golding

William Golding'in kaleminden çıkmış, ıssız bir adada kendilerine ait yeni bir toplum düzeni kuran çocuk kazazedelerin hikayesi, lisede okunacak kitaplar arasında ilgi çekici bir konuya sahiptir. Şiddet içeren baskıcı toplum düzenini anlatan Sineklerin Tanrısı, seni medeniyet ve yönetim, toplumsal ve ahlaki düzen, vahşilik ve ilkellik ikilikleri arasında derin düşünmeye sevk edebilir.

Simyacı - Paul Coelho

Simyacı - Paul Coelho

Mısır'a yaptığı bir yolculukta kaderiyle karşılaşmayı uman İspanyol bir çobanın hikayesi olan Paulo Coelho'nun popüler kitabı Simyacı, hem yetişkinlerin hem de gençlerin ilgi alanlarına hitap edebilir. Temel konuları macera, cesaret, umut, kader olan eser, lisede okunabilecek kitaplar arasında yer alan sürükleyici örneklerden biri olarak ön plana çıkıyor.

Damızlık Kızın Öyküsü - Margaret Atwood

Damızlık Kızın Öyküsü - Margaret Atwood

Margaret Atwood'un Amerika Birleşik Devletleri'nde kadınların yönetilmesi için organize edilmiş teokratik bir hükümetin yükselişini anlatan distopik bir romandır. Sevilerek takip edilen televizyon dizisi de yapılan The Handmaid's Tale, totaliterlik, ataerkillik, kadın düşmanlığı, gözetim, siyaset, yönetim, cinsiyet rolleri konularında okunabilecek lise seviyesi kitaplar arasındadır.

Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck

Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck

John Steinbeck'in, son derece farklı entelektüel yeteneklere sahip ve birbirine trajik şekilde bağlanmış iki kişi arasında yaşanan bir dostluk hikayesidir. Dostluk ve sadakat, kimlik, kötülük ve merhamet gibi temaları içeren klasik eser, liseliler için kitap önerileri listelerinde sıklıkla karşınıza çıkabilir.  

Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley

Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley

Aldous Huxley'in, insan ırkının aşırı zevk, eğlence ve hazcılığa yenik düşmesi gibi, sapkın niteliklere sahip bir gelecek ütopyası tasavvur eden romanıdır. Genetik manipülasyon, devlet otoritesi, uyuşturucu kullanımı, bireycilik ve toplum konularına dokunan hikayesiyle lise kitap tavsiyeleri arasında kolay okunabilirlik özelliğiyle dikkati çeker.

Suç ve Ceza - Dostoyevski

Suç ve Ceza - Dostoyevski

1886'da yayınlanan bu Rus klasiği, yoksul ve zihinsel dengesizliğin eşiğinde olan Rodion Raskolnikov adlı Hukuk Fakültesini ekonomik sebeplerle terk eden bir öğrencinin hikayesini anlatıyor. Para kazanmak ve kendini göstermek için bir tefeciyi öldürmeyi planlayan Raskolnikov'un hikayesi, ilk psikolojik romanlardan biri olarak kabul edilir. Liseliler için kitap önerileri arasında yer alan Rus klasiği, karakterin özgürlükçü görüşlere çekimini ve onlara karşı isyanını araştıran politik bir hikayedir.

George Orwell'ın fabl tarzındaki ünlü romanı Hayvan Çiftliği, Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald'ın modern romanı Muhteşem Gatsby, Kurt Vonnegut'ın hicvi Mezbaha No 5, J. R. R. Tolkien'in fantastik eseri Hobbit de severek okunan kitaplar arasında yer alır. Ayrıca, Charles Dickens, Shakespeare, John Steinbeck ve Emily Brontë'nin eserleri kasik edebiyat seven gençlere hitap edebilir.

 

"Lisede hem ders çalışıp hem de bu kadar kitabı okuyacak vakti nasıl bulurum?" diyorsan okuma hızını artırarak zamanı verimli değerlendirmek için çevrim içi hizmet veren hızlı okuma kurslarından destek alabilirsin. Örneğin, Hızlıgo ile günde yalnızca 20 dakika pratik yaparak anlayarak okuma hızını kısa sürede 2 katına kadar çıkarabilirsin. Böylelikle hem istediğin kadar kitap okuyabilir hem de sınavlarda karşına çıkan paragraf sorularını kolaylıkla çözebilirsin. 

Listemizde yer alan lise romanları arasında en çok ilgini çeken kitabı seçip farklı dünyalar keşfedebilir, etrafını saran gerçek dünyayı daha iyi anlayabilirsin. Kurgusal lise hikaye kitapları, empati duygusunu geliştirmenin yanı sıra, kişisel yolculuğunda sana arkadaşlık ve rehberlik edebilir.

*Kaynak: http://www.eskimeyenkitaplar.com 

Benzer İçerikler