LGS Öğrencisi Günde Kaç Soru Çözmeli?

LGS Öğrencisi Günde Kaç Soru Çözmeli?

  • 18.05.2024

Her anne baba gibi siz de çocuğunuzun LGS'de istediği sonucu almasını arzuluyor olabilirsiniz. Başarıya giden yolda ideal hızda soru çözmek oldukça önemlidir. Bu doğrultuda doğru planlama ve iletişimle çocuğunuzun hedefine ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun verimli bir şekilde çalışabilmesi ve öğrendiklerini sınavda uygulayabilmesi için eksik olduğu noktalara odaklanması gerekir. Durum analizi yaparak hem sözel hem de sayısal alanlarda yeterli düzeyde soru çözmesi için sınava uygun bir program oluşturabilirsiniz. İşte LGS'ye hazırlanan çocuğunuzun başarısını artırmasına yardımcı olabilecek ipuçları!

LGS Öğrencisi Günde Kaç Soru Çözmeli?

LGS Öğrencisi Günde Kaç Soru Çözmeli?

LGS'de başarılı olmanın yolu düzenli bir şekilde çalışmaktan ve soru çözmekten geçer. Anne ve babaların en çok merak ettiği noktalardan biri de çocukların günde kaç soru çözmesi gerektiğidir. Günlük çözülmesi gereken soru sayısı kişiden kişiye ve sınava kalan süreye göre değişse de bu sayı en az 50-60 civarında olmalıdır. Soru çözmek, çocuğunuzun öğrendiklerini pekiştirmesini ve hız kazanmasını sağlar. Bu nedenle, günde kaç soru çözülmesi gerektiği konusunda çocuğunuzla birlikte bir alt limit belirleyebilirsiniz.

Çalışmalar hız kazandıkça ve sınav yaklaştıkça soru sayısını yükseltmeniz oldukça önemlidir. Çocuğunuzla konuşup, kapasitesini göz önünde bulundurarak onun çözülecek soru sayısında ideal düzeyde bir artış yapmasına destek olabilirsiniz. Bu artışı sınava birkaç ay kala 200-300 soru olacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Soruların sayısını ve konularını çocuğunuzla iletişim kurarak belirlemelisiniz.

LGS’de Konu Testlerine Odaklanın

LGS’de Konu Testlerine Odaklanın

Çocuğunuz LGS'ye hazırlanırken göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir husus ise hangi soruların çözülmesi gerektiğidir. Konu testleri hem hız kazanmak hem de yeni bilgiler öğrenmek isteyenler için oldukça idealdir. Sınavda tüm derslerden hangi konuların çıkacağı belli olduğundan çocuğunuzun eksik olduğu konulara odaklanması önemlidir. Ayrıca çocuğunuzun konu özelinde soru çözmesi onun ne kadar ilerlediğini de görmenizi sağlar. 

Konu testlerini çözerken çocuğunuzun önceki deneme sınavlarını da gözden geçirmelisiniz. Bu sayede onun eksik kaldığı konuları daha kolay bir şekilde saptayabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemle çocuğunuzun hâkim olduğu konuların testlerine odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Bu süreci daha kolay yönetebilmek için Vitamin LGS'den destek alabilirsiniz.

Vitamin LGS, çocuğunuzun eksiklerinin çözdüğü sorulara göre kısa sürede tespit edilmesinde ve bu eksikleri tamamlamaya yönelik kişisel çalışma planının oluşturulmasında işinizi oldukça kolaylaştıracak bir kaynaktır. Ayrıca LGS'de başarılı olmak için gereken üst düzey becerileri de çocuğunuzun kısa sürede kazanmasını sağlayan akıllı bir çalışma sistemine sahiptir.   

LGS Sorularına Dikkatli Yaklaşın

LGS Sorularına Dikkatli Yaklaşın

Her gün yeterli sayıda soru çözmek kadar sorulara doğru yaklaşmak da önemlidir. Her dersin konuları özelinde yaklaşım sergilemek daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Matematikte soru çözme teknikleri başarı yüzdesini artırırken bir yandan da sınavda hız kazandırır. İşlem gerektiren sorularda çözüme zihin yoluyla değil, yazarak ulaşmaya alışmak da önemlidir. Aksi takdirde işlem hatası yapma olasılığı oldukça yükselir.

Soru çözerken uygulanabilecek diğer bir yöntem ise önemli yerlerin altını çizmektir. Sorunun tamamını çizmek yerine kritik noktaları öne çıkarmak dikkat dağınıklığını önemli ölçüde azaltır. Soruyu tam olarak anlamamak öğrencilerin en çok yaptığı hatalardandır.

Bu bilgiler doğrultusunda çocuğunuz LGS'ye hazırlık çalışma programını hazırlarken ona destek olabilir, hayallerine adım adım yürüdüğü bu yolda ona yanında olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

Test Çözüyorum

Benzer İçerikler