Kodlama Oyunları

Kodlama Oyunları

  • 25.07.2024

Dijitalleşen dünya yaşam tarzlarımızı da değiştiriyor. Yaşanan bu değişim başta çocukların geleceğini etkiliyor. Küçük yaşlardan itibaren teknolojik gelişmelerle birlikte büyüyen çocukların gelecekleri buna göre şekilleniyor. Durum böyleyken, çocukların dijitalleşen dünyaya daha iyi ayak uydurabilmelerinin yolu kodlama eğitiminden geçiyor.

Kodlama günümüzde bu denli gerekli hâle gelmişken çocukların kodlamayı küçük yaşlardan itibaren öğrenmesi oldukça önem kazanıyor. Kodlamanın ne olduğu ve çocuklara faydalarıyla ilgili bilgi verdiğimiz yazımızdan yola çıkarak çocuğunuzu kodlama öğrenmeye yönlendirebilirsiniz.

Kodlama Nedir?

Kodlama, bilgisayar sistemlerine işlem yaptırmak amacıyla girilen komutlar dizisidir, bir dizi matematiksel işlemler bütünüdür. Mesleki açıdan bakıldığında kodlamayı genellikle yazılımcılar kullanır. Bazıları tamamıyla hobi amaçlı kodlama yaparken bazıları ise kurum, kuruluş ve kişilerin yazılım ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla, profesyonel anlamda ve para kazanmak amacıyla kodlamadan faydalanır.

Kodlamanın Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Kodlamanın Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Kodlama çocukları eleştirel düşünme becerisi ve odaklanma da dahil olmak üzere birçok açıdan geliştirir ve değiştirir. Çocuklar bu yolla dijitalleşen dünyayı derinlemesine keşfedebilir. Çocukların kodlama öğrenmeleri yeni dünyalar öğrenmeleri demektir. Bu yolla daha yaratıcı olabilirler. Kodlama öğrenmek, onların kendilerine güvenini artırır ve diğer alanlarda da başarılı olmalarını sağlar. İletişim becerilerini kuvvetlendirir ve problem çözme yeteneklerini geliştirir. Bunun yanı sıra matematik ve dil becerilerinin gelişimine yardımcı olabilir.

Çocukların Kodlamaya İlgisi Nasıl Çekilir?

Çocukların Kodlamaya İlgisi Nasıl Çekilir?

Çocukların kodlamaya olan ilgilerini çekmek için doğru yaş aralığını göz önünde bulundurmak gerekir. Genel olarak çocuklar okula başladıkları dönem olan 5-7 yaş aralığında kodlama öğrenmeye başlayabilir. Bu yaş aralığı öğretim açısından kritik dönem olarak görülebilir. Peki kodlama çocuklara erken yaşta nasıl öğretilir? Çocuklar okuldaki eğitimlerle, kodlama kamplarıyla, özel derslerle, kodlama oyunlarıyla ve online kodlama uygulamalarıyla kodlamayı keşfedip öğrenebilirler.

Öğretim aşamasında ebeveynin/ bakım verenin de çocukla birlikte olması, o öğrenirken öğrenmesi eğitimin etkinliğini artırabilir. Kodlama eğitimi sosyal aktiviteye de çevrilebilir ve akranla öğretimden faydalanılabilir. Arkadaşlarıyla öğrenen çocuğun motivasyonunun artabilir ve öğrenmeye daha hevesli olabilir.

Çocuğa kodlama eğitimi verirken onun ilgi alanları göz önünde bulundurulmalıdır. Etkinlikler kimi zaman ilgi alanları ile harmanlanabilir. Ayrıca kodlama oyunlarından da destek alınabilir. Kodlama oyunları, çocuklara programlamayı temelden öğretir. Erken yaşlarda ve ilk aşamalarda daha basit ve temel düzey oyunlar, daha sonra ise biraz daha karmaşık olanlar kullanılabilir. Onların ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik farklı temalarla yaş gruplarına uygun hazırlanmış kodlama oyunları, eğlenirken öğrenmelerine yardımcı olur.

Robotik Kodlama Oyunu ile Çocuklara Kodlamayı Öğretin

Robotik Kodlama Oyunu ile Çocuklara Kodlamayı Öğretin

Kod yazma oyunu ile çocuklar programlamayı daha kolay öğrenebilir. Yeni bir dil öğrenmek ne kadar önemli ise kodlama öğrenmek de bir o kadar önemlidir. Peki robotik kodlama ile ilgili oyunlar nelerdir, gelin birlikte keşfedelim.

Code Karts
Okul öncesi dönem için kodlama eğitimi oyunları arasında yer alan Code Karts, bir arabayı bitiş çizgisine götürebilme üzerine kurulu bir oyundur. Mantıksal bulmacalarla çocuklar kodlamanın mantığını okul öncesi çağda çözebilir. Mobil uygulamasını  iOS ve Android uygulama marketinden indirebilirsiniz.

Think & Learn Code-a pillar
Ücretsiz kodlama oyunları arasında yer alan Think & Learn Code-a pillar'da çocuklar minik tırtıl sayesinde mantık, sıralama, problem çözme gibi becerilerini geliştirir. Minik tırtıl ile oynanan bu oyunda etkinlikler kolaydan zora doğru ilerler. Tırtılı hareket ettirmek için yön ve işaretlerden faydalanmak gerekir. Bu oyun kodlamayı öğretirken çocuğunuz renkleri ve sayıları da aşama aşama öğrenebilir.

GoldieBlox
Kodlama öğrenme oyunları arasında bulunan GoldieBlox, hikaye tabanlı ilerler. Çocuklar şehirde kekler dağıtırlar. Ancak bu kekleri dağıtmak için bazı çözüm yolları üretmeleri gerekmektedir. Dört yaş ve üzerindeki çocuklar için zenginleştirilmiş içeriğiyle öne çıkan GoldieBlox'ta çocuklar isterlerse kendi bulmacalarını da kodlayabilirler. GoldieBlox


LightBot
Bu kodlama oyunu mobil olarak da yüklenebilir. Bir bulmaca oyunu olan LightBot'ta amaç, oyunlar ile kodlamanın temellerini öğretmektir. Oyunda temel kavramlara odaklanılır. Oyunlar sayesinde çocuk kodlamayı örtük şekilde öğrenir. LightBot mobil uygulamasını iOS ve Android uygulama marketinden indirebilirsiniz. 

Crunchzilla
Crunchzilla veya Kod Canavarı oyunu, kod yazmayı çocuklara alıştırmalar ve deneme-yanılmalarla öğretir. Oyunda çocuklar kodlarla gerekli talimatları verirler. Oyunun keşfederek ve deneyerek öğrenmeye teşvik etmesi tam bir kodlama oyunu olmasını sağlamıştır. Crunchzilla


Bu oyunların yanı sıra Blockly Games, Codecombat, Scratch, Tynker, Algo Dijital  ve Code.org da çocukların kodlama yapabilecekleri oyunlar/web siteleri arasındadır. 

Her yaş grubu ve farklı ilgi alanlarına sahip çocuklar için farklı kodlama oyunları bulunduğundan çocukların kodlamanın mantığını kavramasını ve kodlamayı öğrenmelerini sağlamak oldukça kolay. Dijitalleşmenin getirisi olarak bu denli elzem olan kodlamayı çocuklarınızın öğrenmelerini sağlamak ve kodlamaya ilgilerini artırmak ise sizin elinizde!

Benzer İçerikler